Türk Eğitim Sen Başkanı: Hatalı Coğrafya Soruları İptal Edilmelidir

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 12 Temmuz’da yapılan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinde yer alan sekiz sorunun hatalı olduğunu ve bu hataların atanmak için meslek aşkıyla yanıp tutuşan öğretmenlerin hevesini kırdığını iddia etti.

Haberler 21.07.2015, 15:47
Türk Eğitim Sen Başkanı: Hatalı Coğrafya Soruları İptal Edilmelidir

-Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 12 Temmuz’da Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinde (ÖABT) yer alan coğrafya sorularının hatalı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini iddia etti. Konuyla ilgili Türk Eğitim Sen’e çok sayıda şikâyet geldiğini bildiren Koncuk, hatalı soruların iptali için dava açılacağını belirtti.

ANKARA (ANKA) – Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 12 Temmuz’da yapılan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinde yer alan sekiz sorunun hatalı olduğunu ve bu hataların atanmak için meslek aşkıyla yanıp tutuşan öğretmenlerin hevesini kırdığını iddia etti. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) yanlış soruların belirtildiğini, görüş ve önerilerin sunulduğunu söyleyen Koncuk, “ÖSYM bu kadar itiraz, bu kadar hatalı soru karşısında üç maymunu mu oynayacak, yoksa gereğini yaparak, hatalı soruları iptal mi edecektir?” diye sordu.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Koncuk, Kamu Personel Seçme Sınavı kapsamında Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinde yer alan hatalı coğrafya soruları için açıklama yaptı. Koncuk, açıklamasında “Coğrafya soruları hatalı. Hem de öyle böyle hatalar değil. Sorularda KPSS’ye yıllarca emek harcayan, atanmak için dişinden tırnağından artırarak kurslara giden, meslek aşkı ile yanıp tutuşan öğretmenlerin heveslerini kıracak, umutlarını yok edecek, hakkını gasp edecek türden hatalar yapıldı” ifadelerini kullandı. Koncuk, yanlış soruların tespiti ve itiraz sürecini şöyle açıkladı:

“Sınava giren coğrafya öğretmenleri bazı soruların hatalı olduğunu gördü. Yapılan incelemede Türk Coğrafya Kurumu; 2, 7, 24 ve 33 numaralı sorulara itiraz etti. Bunun akabinde yapılan bir incelemede daha 8 soruda hata saptandı. Buna göre; 2, 6, 7, 10, 18, 24, 25, 33 numaralı sorularda hata var. Soruların gerek içeriği, gerekse imla ve ifadesinin son derece kısır olduğu; yanlış soruların bulunduğu, coğrafyanın asıl amacına yönelik soruların çok az sayıda olduğu; ülkemizin coğrafi özelliklerini belirten sorulara gereken önemin verilmediği iddia edilmektedir.”

Yapılan açıklamada Türk Eğitim Sen olarak konuya ilişkin ÖSYM’ye şu sorular yöneltildi:

“Öğretmenlerin alan bilgisini ölçmeye yönelik uygulanan bu testi sadece bir kişi mi hazırlamıştır? Hazırlanan sorular komisyon tarafından incelenmemiş midir?

Sınav ve yerleştirme inceleme masrafları karşılığı olarak 5 TL, sınav sonuç belgesi için 10 TL, sınav sorularına itirazda incelenmesi istenen her soru için 20 TL, soru kitapçığını görmek ve cevap kâğıdının incelenmesi için 50 TL ödenmesini isteyen, soruları yayımlamaktan imtina eden ÖSYM, bakalım söz konusu hatalı sorular olunca nasıl bir tutum sergileyecektir?

ÖSYM bu kadar itiraz, bu kadar hatalı soru karşısında üç maymunu mu oynayacak, yoksa gereğini yaparak, hatalı soruları iptal mi edecektir?

Hazırladığı sorular bakımından da tartışmalı bir kurum haline gelen ÖSYM, kendine ne zaman çeki düzen verecektir?

ÖABT Coğrafya soruları kamuoyu vicdanında derin yara almıştır. Bu sorular tartışmalıdır. Hatalı sorular ivedilikle iptal edilmelidir. Türk Eğitim-Sen olarak hatalı soruların iptali için dava açacağımızın da bilinmesini istiyoruz.” (ANKA)

(HND/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@