Türk Büro-Sen: Ya Demokrasi Ya Da Diktatörlük Ve Eyalet Sistemi

ANKARA (ANKA) - Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, “Türk memuruna ve Türk vatanseverlerine büyük sorumluluklar düşüyor. Ya Türkiye Cumhuriyeti mevcut kazanımlarıyla, ilkeleriyle ve demokrasisi ile devam edecek, ya d

Haberler 29.05.2015, 13:42
Türk Büro-Sen: Ya Demokrasi Ya Da Diktatörlük Ve Eyalet Sistemi

ANKARA (ANKA) - Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, “Türk memuruna ve Türk vatanseverlerine büyük sorumluluklar düşüyor. Ya Türkiye Cumhuriyeti mevcut kazanımlarıyla, ilkeleriyle ve demokrasisi ile devam edecek, ya da diktatörlüğe ve eyalet sistemine doğru yol alacak” dedi.

Yokuş yaptığı açıklamada, Türkiye’de işsizliğin arttığı, resmi rakamlarda yüzde 10, gayri resmi rakamlarda ise yüzde 17 olduğunu belirterek, genç işsiz oranının ise yüzde 25’lere ulaştığını kaydetti. Milyonlarca kişi KPSS’ye girerek memur olmak için uğraşırken, aileleri dershanelere para öderken, kamuda istisnai memur kadroları istismar edilerek, “doldur, boşalt” yöntemiyle 13 yılda 20 binin üzerinde siyasi yakınlarının sınavsız memur yapıldığını belirten Yokuş, şunları dedi:

-“CUMHURBAŞKANININ HAYALİ GERÇEKLEŞİRSE DEVLETTE MEMUR KALMAYACAK”-

“Hükümet yetkilileri, devlete memur alımlarında da MİT’in devreye sokulduğunu, MİT soruşturmasından geçemeyenlerin memur yapılmadığını açık açık ifade etmektedirler. Bu durum göstermektedir ki askeri vesayet dönemleri sona ermiş. Ancak, bunun yerine siyasi vesayet dönemi başlamıştır. Eğer Cumhurbaşkanının hayali gerçekleşirse devlette memur kalmayacak. Güvencemize el konulacak. Çocuklarımız devlet memuru olamayacak, taşeron şirketlere köle olacaklardır. Bugünkü siyasi iktidar toplumun daha demokratik bir anlayışla yönetilebilmesi için adım atmak yerine, tam tersini yaparak siyasi vesayeti topluma dayatmaktadır. Siyasi iktidarın bu tutumu toplumda kutuplaşmayı ve ayrışmayı daha da yoğunlaştırmaktadır. Askeri vesayet dönemi benzeri yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Devlet kadroları tamamen siyasallaştırılmaktadır. Kamuda bağımsız olması gereken yargı başta olmak üzere, bütün kurumlar siyasi vesayet altına alınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bir parti devletine doğru yol almaktadır.”

-“GELİR GURUPLARI ARASINDAKİ MAKAS İYİCE AÇILDI”-

Yokuş, 13 yıllık AKP iktidarında milli gelirin 3’e katlandığını ve kişi başı gelirin 10 bin dolara ulaştığını ve borçların da aynı oranda arttığını kaydetti. Büyüyen milli gelirin halka eşit olarak yansımadığını, gelir gurupları arasındaki makasın iyice açıldığını belirten Yokuş, şöyle devam etti:

“2013 verilerine göre, son 11 yılda dolar milyarderi sayısı, dünya rekoru kırarak 6’dan 43’e yükselmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre, 2013 yılında 6.7 milyon hane, yani 23.6 milyon kişi sosyal yardımlarla yaşamını sürdürmektedir. Bu rakamları teyit eden verileri TÜİK’in Milli Gelir (2013) dağılımında da görüyoruz. Türkiye’de en fakir olan yüzde 10 nüfusun milli gelirden aldığı  yıllık pay 3.218 dolarken, en zengin yüzde 10’luk nüfusun milli gelirden aldığı pay 32.458 dolardır.

Tüm ülkeler içinde 2014 yılında yolsuzluk endeksinde en fazla puan kaybeden ülke de Türkiye oldu. Son yıllarda TBMM adına kamu kurumlarının bütçe harcamalarını denetleyen Sayıştay’ın denetleme raporları, hükümet tarafından yasalar çiğnenerek TBMM’ye getirilmiyor.

Ülkemizde ekonomik ve sosyal sorunların her geçen gün artması nedeniyle vatandaşlarımız ruhsal bunalıma giriyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, psikolojik rahatsızlık şikayetleriyle hastaneye başvuranların sayısı 5 yılda 3’e katlanarak, 9 milyon 163 bine ulaştı. Bu verilere göre nüfusumuzun yüzde 12’si psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle hastaneye başvurdu.

2002 yılında 59 bin olan tutuklu ve hükümlü sayısı da 2014 yılı itibariyle 156 bine yükseldi, 12 yılda yüzde 264 artış oldu.”

-“OYLARINIZA SAHİP ÇIKIN”-

Türkiye’de olabilecek gelişmeler açısından 7 Haziran seçimlerinin bir dönüm noktası olabileceğini ifade eden Yokuş, “Bu nedenle Türk memuruna ve Türk vatanseverlerine büyük sorumluluklar düşüyor. Ya Türkiye Cumhuriyeti mevcut kazanımlarıyla, ilkeleriyle ve demokrasisi ile devam edecek, ya da diktatörlüğe ve eyalet sistemine doğru yol alacak. Bizim için elbette ki, ülkenin dirliği, birliği ve Cumhuriyetimizin kazanımları her şeyin üstündedir. Büyük Atatürk ve onun emanetlerinden vazgeçmemiz asla mümkün değildir. Bütün sağduyulu vatandaşlarımıza, sivil toplum örgütlerimize ve kamu çalışanlarımıza çağrıda bulunuyoruz, siyasi iktidarlarını sürdürebilmek adına her şeyi mubah gören bu iktidara 7 Haziranda ‘dur’ diyelim. Ülkemiz geleceğimiz adına demokratik hakkımızı kullanalım, oylarımıza sahip çıkalım.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@