Türk Büro-Sen: Kadınlarımızın Yaşam Alanı Her Geçen Gün Daralmakta

ANKARA(ANKA)- Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, kadınların yaşam alanlarının her geçen gün daraldığı belirtildi. Yokuş, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla bir açıklama yaptı. 8 Mart’ın kadın haklarını hatırl

Haberler 07.03.2015, 13:01
Türk Büro-Sen: Kadınlarımızın Yaşam Alanı Her Geçen Gün Daralmakta

ANKARA(ANKA)- Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, kadınların yaşam alanlarının her geçen gün daraldığı belirtildi.

Yokuş, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla bir açıklama yaptı. 8 Mart’ın kadın haklarını hatırlatmak ve toplumu bu konuda bilinçlendirmek için bir fırsat olarak görüldüğünü belirten Fahrettin Yokuş, “Kadınların, ailenin refahına ve toplumun kalkınmasına yaptıkları büyük katkıların henüz tam olarak anlaşılamadığı ülkemizde,  kadınların sorunlarının çözülebilmesi için kadın ve erkeklerin toplumdaki geleneksel rolleri de dahil birçok şeyin değişmesi gerekmektedir. Siyaset, çalışma hayatı,  bilim, sanatta olduğu gibi toplumsal hayatın her kademesinde Kadınlarımızın daha çok yer almaları ve kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri için bizim de içinde bulunduğumuz tüm sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir” dedi.

Her yıl 8 Mart'ta toplumsal hayatta kadının yeri ve sorunlarına ilişkin tartışmaların yeniden gündeme geldiğini kaydeden Yokuş, “Bu tartışmalar içinde en değerli varlığımız olan kadınlarımızın şiddet konusu ile birlikte ele alınmasını ise,  yirmi birinci yüzyıl Türkiye’si için bir insanlık ayıbı olarak kabul ediyoruz. Türk milletinin tarihinde, kadınlar erkeğinin biricik yoldaşı, güç ve ilham kaynağı, hanların, hakanların önünde saygı ile eğildikleri bir şeref abidesi olarak kabul edilmiştir. Milletimizin inancında, töresinde kadının dövülmesinin, horlanmasının, itilip kakılmasının yeri yoktur. Bu gün maalesef kadınlarımız babasından, kocasından, erkek kardeşinden hatta kendi doğurduğu büyüttüğü evladından şiddet görmektedir. Bunlara birde sokaktaki şiddeti eklersek kadınlarımızın yaşam alanı her geçen gün daha da daralmaktadır” dedi.

Fahrettin Yokuş, kadına yönelik her türlü şiddetin ve cinayetlerin önlenebilmesi için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınmasını talep ettiklerini belirtirken suçların faillerine de caydırıcı cezaların verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. (ANKA)

(HSN/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@