Türk Büro-Sen Genel Başkanı Yokuş: İş Güvencemiz Kırmızı Çizgimizdir

NEVŞEHİR (ANKA)- Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, iş güvencesinin kırmızı çizgileri olduğunu vurguladı. Türk Büro-Sen Nevşehir Kozaklı’da Kayseri, Aksaray, Niğde, Nevşehir,

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Yokuş: İş Güvencemiz Kırmızı Çizgimizdir

NEVŞEHİR (ANKA)- Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, iş güvencesinin kırmızı çizgileri olduğunu vurguladı.

Türk Büro-Sen Nevşehir Kozaklı’da Kayseri, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat Şube Yöneticileri ve temsilcilerinin katılımıyla toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Memurun iş güvencesinin dokunulmazlığını vurgu yaparak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşmasında, ‘Yeni anayasa ile memur-işçi ayrımını da kaldırarak tıpkı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi çalışanlar sistemini getireceğiz’ demiştir.  Gelişmiş ülkeleri örnek gösteren Cumhurbaşkanı burada çalışanların yüzde 90’ının hayat boyu garantili çalışanlar olduğunu bilmiyor mu?” dedi.

-“TÜRKİYE’DE DEVLET MEMURLARININ İŞ GARANTİSİ BİRİLERİNİ RAHATSIZ EDİYOR”-

Yokuş, AK Parti iktidarının memurun iş güvencesini ortadan kaldırdığını vurgulayarak, “İş güvencemiz kırmızı çizgimizdir. Güvensiz ve güvencesiz bir çalışma hayatı oluşturmak için altyapı hazırlamaya çalışan siyasi iktidar, 12 yıllık iktidarları döneminde sürekli işçi-memur ayrımının kaldırılması gerektiğini ifade etmiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kez daha işçi, memur ayrımını kaldıracaklarını ifade ederek, dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde işçi-memur ayrımı olmadığını söylemiştir.Halbuki Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi internet sitesine bakılırsa birçok gelişmiş ülkede aynen kamu çalışanları gibi hayat boyu garantisi olan devlet memurları var. Hepsi iş garantili ama Türkiye’de devlet memurlarının iş garantisi birilerini rahatsız ediyor” diye konuştu.

-“MEMURLARIN GÜVENCESİ İLE İLGİLİ YANLIŞ BİR DÜŞÜNCE ZİHİNLERE KAZINDI”-

Türkiye’de memurların güvencesi ile ilgili yanlış bir düşüncenin zihinlere kazındığını bildiren Yokuş, “Bu da memurların işe girdikten sonra, emekli olana kadar çalışmasıdır. İşten atılmasının söz konusu olmadığıdır. Bu yanlış bir kanaattir. Her yıl 20 binden fazla memur çeşitli cezalar alıyor. Kınama cezasından, maaş kesimine kadar. Ayrıca her yıl 500’ün üzerinde memur da işten atılıyor” ifadelerini kullandı.

-“DEVLET MEMURU DEĞİL, PARTİ MEMURU İSTİYOR”-

İktidarın devlette kendisi gibi düşünmeyen hiçbir memura tahammül edemediğini dile getiren Yokuş, “İktidar sahipleri, devlette 13 yılda yaptıkları siyasi kadrolaşmayı yeterli bulmuyor, memurun iş güvencesine göz dikiyor. İktidarla gelen, iktidarla  giden memur istiyor. Yani Devlet memuru değil, parti memuru istiyor. Bu anlayış sadece memuru mağdur etmeyecek, Devletin de beka sorununa sebep olacaktır. Çünkü hafızasını kaybeden bir devletin,  yönetilebilmesi mümkün değildir. Türkiye Kamu-Sen olarak, bedeli ne olursa olsun bu anlayışla mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

-“TÜM SÖZLEŞMELİLER KADROYA GEÇİRİLMELİDİR”-

Memurların sorunlarının sadece ücret olmadığını belirten Yokuş, talepleri şöyle sıraladı:

“Ek ödemelerin emekliliğe sayılması, 30 yıldan fazla çalışanlara da ikramiye verilmesi, 2005’ten sonra işe girenlere 1 derece verilmesi, Ek ödeme adaletsizliğinin giderilmesi, 4/C’li TÜİK çalışanlarına kadro verilmesi, 4/C’li özelleştirme mağdurlarının ücretlerinin düzeltilmesi, çalışma sürelerinin uzatılması, Başta Adliyelerdeki 4/B’liler olmak üzere, tüm 4/B’li çalışanların kadroya geçirilmesi, Hizmetlilerden başlamak üzere tüm memurların ek göstergelerinin düzeltilmesi, 800’den başlatılması, Özel hizmet tazminatları düzeltilmeli, Tüm kamu kurumlarında 4 yıllık fakülte mezunu çalışanlar için, uzman yardımcılığı ve uzmanlık yolu açılmalı, Uzmanlar arasında Taşra-Merkez ayrımının kaldırılması, Özelleştirmeden gelip, Araştırmacı yapılan çalışanların sorunlarının çözülmesi, Şube müdürü, merkez müdürü, ilçe müdürü, nüfus müdürü gibi kadroların ek gösterge adaletsizliği giderilmeli, Servis hizmetlerinden tüm devlet memurlarının yararlandırılması, yararlanamayanlara yol ücreti verilmesi, Kamuda iş tanımlarının yapılarak, hangi işin hangi işe eşit olduğu ortaya çıkartılmalı ve eşit işe eşit ücret ilkesi hayata geçirilmeli, Tüm memurlara çalıştıkları sürece terfi edebilme imkanı tanınmalı ve böylece unvansız memurların da 1. Dereceye kadar terfi etme imkanı sağlanmalı, Çalışanların diğer sorunlarını da çözebilmek için kapsamlı bir personel reformu yapılmalı, Tüm kamu kurumlarında 2 yılda bir yükselme sınavları yapılmalı, idarelerin keyfiyetinden kurtarılmalı ve şube müdürü, ilçe müdürü, merkez müdürü, okul müdürü gibi müdürlük sınavlarında sözlü sınavlar kaldırılmalı.” (ANKA)
(MLT/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.