Türk Büro-Sen Başkanı Yokuş: Yargıdaki Olumsuzluklar Çalışanları İtibarsızlaştırıyor

ADANA (ANKA)- Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türkiye’de yargı bağımsızlığının tartışılır hale geldiğini savunarak, “Yargıda yaşanan olumsuzluklar, yargı çalışanlarını da itibarsızlaştırmaktadır. Diğer bir ifadey

Haberler 05.05.2015, 13:58
Türk Büro-Sen Başkanı Yokuş: Yargıdaki Olumsuzluklar Çalışanları İtibarsızlaştırıyor

ADANA (ANKA)- Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türkiye’de yargı bağımsızlığının tartışılır hale geldiğini savunarak, “Yargıda yaşanan olumsuzluklar, yargı çalışanlarını da itibarsızlaştırmaktadır. Diğer bir ifadeyle yargıya güvensizlik, adalet çalışanlarına güvensizliğe neden olmaktadır” dedi.

Yokuş,  Adana Adliyesi çalışanlarıyla bir araya geldi. Yokuş burada yaptığı konuşmada, yargı çalışanları denildiği zaman, hakim ve savcılar akla geldiğini, diğer çalışanların ise yok hükmünde olduğunu belirtti. Yokuş, özellikle  AK Parti döneminde hakim ve savcılara ekstra zamlar yapıldığını, diğer adliye çalışanlarının ise göz ardı edildiğini savundu.

Yokuş, AK Parti iktidarıyla birlikte adalet çalışanları, ekonomik ve sosyal haklar bakımından gerilediğini vurgulayarak, “Başta nöbet ücretleri olmak üzere, havuz paraları, keşif ücretleri ve fazla mesaileri ellerinden alınmıştır. Artan iş yükü ve açılan yeni mahkemelerle birlikte adalet çalışanları, nefes alamaz hale gelmiş, bu ağır iş yüküne bir de hakim ve savcıların mobbingleri eklenmiştir” dedi.

-“YARGIDAKİ OLUMSUZLUKLAR ÇALIŞANLARI İTİBARSIZLAŞTIRIYOR”-

Yokuş, Türkiye’de yargı bağımsızlığının tartışılır hale geldiğini savunarak, “Yargıda yaşanan olumsuzluklar, yargı çalışanlarını da itibarsızlaştırmaktadır. Diğer bir ifadeyle yargıya güvensizlik, adalet çalışanlarına güvensizliğe neden olmaktadır” diye konuştu.

-“MEMURLAR 7 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE SİYASİ İKTİDARA GEREKEN DERSİ VERMELİDİR”-

“Adaletin yerlerde süründüğü” Türkiye’de bu gidişe dur demek, başta adalet çalışanları olmak üzere, tüm memurların milli görevi olduğunu dile getiren Yokuş, “Adaletsizlikte, hukuksuzlukta ve kayırmacılıkta sınır tanımayan Hükümet şimdi de güvencemize göz dikmiştir. Buna asla müsaade etmemeliyiz. Tüm memurlar, ‘Güvencemiz, onurumuzdur’ diyerek, 7 Haziran seçimlerinde siyasi iktidara gereken dersi vermelidir. Aksi halde çok geç olur ve yine kaybeden kamu görevlileri olur. Biz Türkiye Kamu Sen olarak, her yerde ve her zaman ‘Adalet’  ve ‘Hukuk’ demeye devam edeceğiz. Bu hususta asla geri adım atmayacağız. Adaletin, hukukun ve hakça paylaşımın olmadığı bir ülkede ne memurun, ne çocuklarımızın ne de ülkenin geleceği yoktur. Daha da önemlisi karanlıktır" ifadelerini kullandı. (ANKA)

(MLT/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@