Türk Büro-Sen Başkanı: Memurları Ateş Çemberinin İçine Atmayı Amaçlıyorlar

ANKARA (ANKA) - Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, siyasi iktidarı memurun iş güvencesini ortadan kaldırmaya çalışmakla suçlayarak, “12 yıllık iktidarları döneminde sürek

Türk Büro-Sen Başkanı: Memurları Ateş Çemberinin İçine Atmayı Amaçlıyorlar

ANKARA (ANKA) - Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, siyasi iktidarı memurun iş güvencesini ortadan kaldırmaya çalışmakla suçlayarak, “12 yıllık iktidarları döneminde sürekli işçi-memur ayrımının kaldırılması gerektiğini dile getirerek türlü söylemlerle kazanılmış hakları yok etmeyi, memurlarımızı adeta bir ateş çemberinin içine atmayı amaçlamaktadırlar” dedi.

Yokuş, Ankara şube yönetimleri ve ilçe temsilcileri ile gerçekleştirilen toplantıda yaptığı açıklamada, hükümetin hukuk alanındaki uygulamalarına tepki gösterdi. Yolsuzlukların yasal düzenlemelerle kapatıldığını savunan Yokuş, “Hukuk bağımsız olmaktan çıkmıştır. İktidar sahipleri, kendi üstünler hukukunu oluşturmuştur. 13 yılda TBMM, en çok hukukla ilgili düzenleme yapmış ve 150’nin üzerinde kanun değişikliği gerçekleştirilmiştir. Kısacası hukuk yaz boz tahtası olmuştur” dedi.

Siyasi iktidarın, yarattığı “paralel canavarını” bahane ederek, her türlü hukuksuzluğu yaptığını, 12 yıl birlikte ülkeyi yönetenlerin, orduya ve siyasi muhaliflerine birlikte kumpas kuranların bugün birbirlerini boğazladıklarını ifade eden Yokuş, şöyle devam etti:

“Milletten de kendi yanlarında saf tutmalarını ve destek vermelerini istiyorlar. Ülkeyi 12 yıl boyunca paralel paralel söğüşleyenler, ikiniz de kirlisiniz ikiniz de çamura battınız. 12 yıl boyunca yaptığınız zulme ortaksınız. Kamuda çalışanları ‘bizden olanlar ve olmayanlar’ diye ikiye böldüler. Liyakat, birikim ve tecrübeyi ayaklar altına aldılar. Kamuda ne kadar beceriksiz yandaşlar varsa, hepsi yönetici yapıldılar. Devletin çivisini çıkardılar. Kadrolaşmaya bir türlü doymadılar. Hiçbir siyasi iktidar döneminde yapılmayanları yaptılar. Memurları sendikalarına göre tasnife tabii tuttular.

Devlete memur alımlarında da MİT’in devreye sokulduğu, MİT soruşturmasından geçemeyenlerin memur yapılmadığı açık açık ifade edilmektedir. Bu durum göstermektedir ki askeri vesayet dönemleri sona ermiş ancak bunun yerine siyasi vesayet dönemi başlamıştır. Devlet kadroları tamamen siyasallaştırılmaktadır. Kamuda bağımsız olması gereken yargı başta olmak üzere, bütün kurumlar siyasi vesayet altına alınmıştır. Kamu çalışanları darbe dönemlerinde olduğu gibi fişlenmekte ve ayrıma tabii tutulmaktadır.”

-“MEMURLARIN YÜZDE 20’YE YAKINI İCRALIK”-

Ülkede işsizliğin arttığını, insanların büyük bir bölümünün borçla yaşadığını belirten Yokuş, vatandaşların yüzde 66’sının borçla yaşadığını, memurların yüzde 20’ye yakınının da icralık olduğunu kaydetti. Yokuş, “13 yıllık AKP iktidarında milli gelir 3’e katlandı, 10 bin dolara ulaştı. Borçlarımız da aynı oranda arttı. Büyüyen milli gelir halka eşit olarak yansımadı. Zengin ve fakir sayımız katlanarak arttı, makas iyice açıldı. Orta direk kavramı ortadan kalktı” dedi.

2002 yılında yaklaşık 3 milyon nüfusun, devlet ve belediyelerden yardım alırken, bugün bu sayının katlanarak rekor seviyelere ulaştığını ifade eden Yokuş, “Zengin nüfusumuz da aynı şekilde artış göstermiştir. Bu durumda siyasi iktidarın uyguladığı ekonomik ve sosyal politikaların iflas ettiğini göstermektedir. Türkiye’de en fakir olan yüzde 10 nüfusun milli gelirden aldığı pay yıllık pay 3.218 dolarken, En zengin yüzde 10’luk nüfusun milli gelirden aldığı pay 32.458 dolardır. Tam tamına 10 kat fark oluşmuştur” dedi.

-“MEMURUN GÜVENCESİNE GÖZ DİKTİLER”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, memur-işçi ayrımının ortadan kaldırılması gerektiği yönündeki sözlerini anımsatan Yokuş, “İktidara geldikleri günden beri, memurun iş güvencesini ortadan kaldırarak, güvensiz ve güvencesiz bir çalışma hayatı oluşturmak için altyapı hazırlamaya çalışan siyasi iktidar, 12 yıllık iktidarları döneminde sürekli işçi-memur ayrımının kaldırılması gerektiğini dile getirerek türlü söylemlerle kazanılmış hakları yok etmeyi, memurlarımızı adeta bir ateş çemberinin içine atmayı amaçlamaktadır” görüşünü savundu. Söylenenin aksine, birçok gelişmiş ülkede hayat boyu garantisi olan devlet memurlarının olduğunu belirten Yokuş, şöyle devam etti:

“Örneğin Hollanda’da süreli sözleşmeli çalışanların oranı yüzde bir bile değil. Hepsi iş garantili ama Türkiye’de devlet memurların iş garantisi birilerini rahatsız ediyor. Amerika’nın da Başkanlık sistemiyle yönetildiğini örnek gösteren Sayın Cumhurbaşkanı burada çalışanların yüzde 90’ının hayat boyu çalışanlar veya ucu açık süreli sözleşmeliler olduğunu bilmiyor mu? Ayrıca, İngiltere, İspanya, İrlanda, Avusturya, Yeni Zelanda, Portekiz, Belçika, Finlandiya’da Devlette çalışanların yüzde 90’ı güvenceli sürekli çalışanlardır. Memurun güvencesine göz dikenler, bilmiyorlar mı her yıl 500’ün üzerinde memurun işten atıldığını, 20 binden fazla memura ceza verildiğini.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.