Tüm Yerel-Sen'den Mahkeme kararına uyulmadı suçlaması

İzmir Büyükşehir Belediyesinde örgütlü Tüm Bel Sen'in, 2010- 2011 yıllarında, sendikanın üyesi olmayan 1000'e yakın memurdan kestiği aidatların, mahkemece "hukuksuz" bul

Haberler 07.04.2015, 20:23
Tüm Yerel-Sen'den Mahkeme kararına uyulmadı suçlaması

İzmir Büyükşehir Belediyesinde örgütlü Tüm Bel Sen'in, 2010- 2011 yıllarında, sendikanın üyesi olmayan 1000'e yakın memurdan kestiği aidatların, mahkemece "hukuksuz" bulunmasına rağmen iadesinin yapılmaması üzerine belediyedeki ilgili bürokratlar hakkında görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. KESK'e bağlı Tüm Bel Sen ile yine aynı kurumda örgütlü Birleşik Kamu İş Sendikası Konfederasyonu'na bağlı Tüm Yerel Sen arasındaki 'dayanışma aidatı' konusundaki anlaşmazlık yargıya taşındı. İzmir 3. İdare Mahkemesi, Haziran 2014'te, davayı karara bağlayarak, üye olmayan memurlardan Tüm Bel Sen adına yapılan kesintinin hukuki dayanağı olmadığına hükmetti. Ardından da dava konusu işlemin iptaline karar verdi. İdare Mahkemesi'nin verdiği karar 8 Ağustos 2014'te Büyükşehir Belediyesi'ne tebliğ edildi. Tebligatın üzerinden 7 ay geçmesine rağmen Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararını uygulamadı. Bunun üzerine Tüm Yerel Sen İzmir 1 No'lu Şube yetkilileri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Memur Personel Daire Başkanı ve diğer tüm ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na "İdari yargı kararlarını uygulamadıkları, dolayısı ile de görevi kötüye kullandıkları" gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu.

DANIŞTAYA İTİRAZ 

Tüm Yerel Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Hakan Kıran, idare mahkemelerinin verdiği kararların davalı idare tarafından 30 günlük süre içinde yerine getirilme zorunluluğu bulunduğuna dikkat çekti. Tüm Bel Sen adına bu sendikaya üye olmayan 1000'e yakın memurdan "dayanışma aidatı" adı altında yapılan kesintinin yasal olmadığını mahkemenin de bunu karara bağladığını anlatan Kıran, "Büyükşehir Belediyesi'nin bir an önce yasal faizi ile birlikte kişi başı 200 lirayı bulan bu rakamı Tüm Bel Sen İzmir 1 No'lu Şube aidatından kesip, memurların hesabına yatırması gerekiyordu. Mahkeme kararının üzerinden 7 ay geçmesine rağmen Danıştay'a yapılan itiraz gerekçe gösterilerek ödeme gerçekleştirilmedi. İzmir 3. İdare Mahkemesi'nin verdiği iptal kararının uygulanmaması nedeniyle şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulunulması zorunlu hale gelmiştir. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri mahkeme kararlarını uygulamayarak suç işlemektedir"diye konuştu. Yasal faizleri ile birlikte kişi başı 200 lirayı bulan kesintilerin ödenmemesi durumunda borcun icra yolu ile alınması yönünde girişim başlatacaklarını belirten Kıran, şöyle devam etti: "Önümüzdeki günlerde arkadaşlarımız bireysel olarak büyükşehir belediyesine dilekçe ile başvuruda bulunacaklar. Eğer bu başvurularımız da bir sonuç getirmezse üyelerimiz alacaklarıyla ilgili icra takibi başlatacak. Bizim amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden söz konusu mahkeme kararını uygulamasını talep ediyoruz." 

GAZİANTEP'TE FARKLI

4688 sayılı yasanın ek 14. maddesinde 2012'den önce sözleşme ile her ne ad adı altında olursa olsun memura ödenmiş olan paraların geri alınamayacağının açık olarak belirtildiğine dikkat çeken Kıran, "Tüm Bel Sen, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nde yetkili sendikanın kendi üyelerinden kestiği 5 kat fazla dayanışma aidatını hukuksuz bularak yargıya taşımıştır. Oysa aynı sendikanın İzmir şubesi başka sendikaya üye olan ya da hiçbir sendika ile bağı bulunmayan memurlardan İzmir'de 180 lira dayanışma aidatı keserek büyük bir hukuksuzluğa imza atmıştır. Ayrıca aynı sendikanın iki şubesi birbirine zıt iki farklı uygulamaya imza atarak kendileri ile de çelişir duruma gelmiştir" dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@