Tüm Yerel Sen'li kadınlar şube başkanı Dr. Hakan Kıran'a sahip çıktılar

“ESHOT’TA YANDAŞ VE İFTİRACI MÜDÜR İSTEMİYORUZ!” Tüm Bel sen İzmir Şubesinin İnternet sayfasında yayınladığı “Kadına şiddete hayır Şube başkanından acil özür dilemesini bekliyoruz “açıklamasının ardından Tüm Yerel Sen Sendikası Kadın Komitesi üyeleri basın açıklaması ile Şube Başkanı Dr. Hakan Kıran’a sahip çıktılar..

Sendika 05.10.2016, 16:25
Tüm Yerel Sen'li kadınlar şube başkanı Dr. Hakan Kıran'a sahip çıktılar
Sendika Şube binasında Kadın Komitesi üyelerini adına açıklamayı Komite üyesi Zerrin BAŞÇI yaptı.Başçı, ​Şube Başkanı Dr. Hakan Kıran için Çirkin iftira, karalama ve algı operasyonu yapıldığını ifade ederek şöyle konuştu.

“Biz Tümyerelsenli kadınlar olarak; Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kadınlar toplumsal hayatta erkeklerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır” sözünden hareketle O’nun açtığı ışıklı yolda kadın erkek el ele emeğimiz ve alın terimiz için sendikamızda omuz omuza mücadele ediyoruz.

Bu amaçla da sendikamız kurulur kurulmaz şube başkanlarımızın biz kadınları bir araya getirerek kadınların sorunlarını ancak kadınların öncüğünde çözebiliriz anlayışıyla sendikamızda ilk oluşturulan komisyon kadın komisyonu olmuştur.
Ülkemizde kadın olmanın bile suç sayıldığı, şort giyen kadına tekme atan kişi hakkında bizzat ülkemizi yöneten Başbakan tarafından “hoşuna gitmeyebilir, mırıldanırsın” denilerek kadına yönelik şiddetin bırakın önlenmeyi, cesaretlendirildiği bir ortamda; Biz Tümyerelsenli kadınlar olarak yeri geldi Özgecan’ın sesi olduk, yeri geldi öğrencileri tacize uğrayan okul müdürüne direnen çocuklarını savunan Saadet öğretmenin dava arkadaşı…

Kadına şiddete karşı; düzenlediğimiz seminerlerde de, Ankara sokaklarında düdük çalarken de, İzmir’de Konak Meydanı’nda kefenlerimizle yürürken de yanımızda duran erkek arkadaşlarımızdan cesaret aldık, güç bulduk.

Şimdi o yanımızda duran, bizi cesaretlendiren arkadaşlarımızdan biri; şube başkanımız Dr. Hakan KIRAN çirkin bir iftira, karalama ve algı operasyonuyla karşı karşıya bırakılıyor.

Bir sendika tarafından, mücadele arkadaşımız olan şube başkanımızın ESHOT Genel Müdürlüğü’nde çalışan bir başka sendika üyesi kadın emekçiye sözde görevi başında sözel şiddet uyguladığı, üstlerine şikayet ettiği, tehdit ettiği gibi bir karalama yapılmak isteniyor.

Üstelik ilgili sendikanın internet sitesinde yer alan haberde; kişiye nasıl bir sözel şiddet uygulandığı, ne ile tehdit edildiği, üstlerine şikayetin ne olduğuna değinilmeden, olumsuz bir algı yaratılmaya çalışılıyor.

Biz Tümyerelsenli kadınlar olarak; böyle bir iftiraya asla geçit vermeyiz. Konunun özü bizlerin de iyi bildiği, geçtiğimiz Mayıs ayındaki sendika yetki sürecine dayanıyor.

ESHOT’ta bir başka sendika üyesi olan ve Yazı İşleri Müdürü görevini yürüten iftira sahibi kişi kurumun yazı işleri değil, kendi sendikasının yazı işleri müdürü gibi çalışıyor.  Yetki sürecinde sendikamızdan istifa eden çalışanların formunun bir örneğini 15 gün içinde sendikamıza göndermesi gerekirken göndermeyerek, kendi sendikası lehine bir menfaat sağlıyor. Amacı bizim bu süreçte istifa eden üyelerimizi öğrenmememiz ve çalışma yapmamızı engellemek.

Konuyla ilgili daha o dönem sendikamız yasal hakkını kullanarak ilgili müdür hakkında savcılığa  ve kuruma görevi ihmal ve kötüye  kullanmaktan şikayette bulunuyor. Üyelerinin hakkını koruyor.  

Bunun üzerine başkanımızı, sendikasının da desteği ile karalamaya çalışan müdürün sendikamıza karşı husumeti daha da artıyor.

Sendikal rekabet Bu kez de; temsilci arkadaşımızın kuruma vermek istediği, Tümyerelsen’e üye olacakların, bir başka sendikadan istifa formunu kayda almıyor.

Bunun yanlış olduğu, yalnızca sendikamızın değil, hangi sendika olursa olsun istifaya ilişkin formu getiren temsilcinin işleminin kayda alınması ve tüm Türkiye’de de uygulamanın bu şeklide olduğu belirtiliyor ancak kişi işlemi yerine getirmemekte ısrar ediyor.

Karalama da bundan sonra başlıyor. Şube Başkanımız Hakan KIRAN, aksaklığı kurumun üst yöneticilerine aktararak, kimseye ayrım yapılmadan işlem tesis edilmesi gerektiğini söylüyor.

Daha sonra Şube Başkanımız Hakan KIRAN, yöneticimiz Özkan FELEK ve üyelerimizle ESHOT’un bahçesinde bulunan kamelyalarda oturduğu sırada (Yani iftira sahibi iddia ettiği gibi görevi başında da değil) yanına ilgili kadın müdür ve bir çalışanı geliyor. “Neden beni şikayet ettin. Bir şey değişeceğini mi sanıyorsun?” şeklinde çıkışıyor. Şube Başkanımız da kendisine; kiminle konuştuğunun farkında olup olmadığını, bir sendika başkanı ile konuştuğunu kişiye hatırlatarak, elbette çözüm bulanamayan bu hususu yöneticilere aktaracağını, ayrıca bundan sonra da taraflı olan, her hangi bir sendikaya ayrımcılık yapan tüm bürokratlara karşı hem yasal anlamda mücadele edeleceğini hem de ortak bir tavır alınacağını dile getiriyor.  Müdür olan kişi de “Sen görürsün” diyor. Başkanımız da “Biz kimseden ayrıcalık beklemiyoruz. Elinizden geleni ardınıza koymayın” şeklinde konuşuyor.

Onlarda sağ olsunlar. Ellerinden geleni yapmışlar ve böyle bir iftirayla başkanımız hakkında olumsuz bir algı oluşturmaya çalışmışlar.

Bu müdür arkadaşımızdan ve sendikasından; var olmayanın değil, gerçeğin peşine düşmelerini bekliyoruz.

Kadına şiddete karşı durmak istiyorlarsa, sendikamız Tümyerelsen yerine, kendi sendikaları içindeki şiddet ve taciz olaylarına baksınlar;

Sendikalarının Ankara Şubesinde Şube Başkanı aynı şubenin yöneticisi kadın emekçiyi dövmüş, yine İzmir 2 Nolu Şube yöneticisi bir diğer yönetici kadını taciz etmiş ve ilgili kadın yönetici hem yönetimden hem de sendikadan istifa etmiştir. Bu olaylar karşısında açıklamaları; “Kadını Yok Sayan Sendika İstemiyoruz.”  Sendika İçinde Kadına Şiddet Cezasız Mı Kaldı?”  şeklinde basına yansıyan kendi sendikasındaki şiddet ve tacize sessiz kalmayarak, onurlu bir duruş sergileyen sendikalarındaki kadınların çığlığına kulak versinler.

Unutulmasın ki; biz Tümyerelsenli kadınlar; 20 yılı aşkın yetkiyi elinde bulunduran sendikanın yetkiyi kaybettikten sonraki saldırgan tavrına ve karalama politikalarına boyun eğmeyeceğiz.

Son olarak belirtmek isteriz ki; çalışanları sendikasına göre ayrıştırandan müdür olamaz. Olursa iş barışı bozulur. İşbarışını bozan müdürün bir an önce görevinden alınması gerekmektedir. Biz bu konunun sonuna kadar takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Tümyerelsenli kadınlar olarak; ne şube başkanımızdan, ne de sendikamızdaki erkek arkadaşlarımızdan bir gün olsun bırakın şiddet görmeyi, kötü söz işitmiş değiliz.

Şu iyi bilinmelidir ki tüm bu iftira ve karalamalar karşısında biz, kadın erkek el ele örgütlü mücadele ile emeğimizin hakkını aramaya ve Kahraman emekçi Türk kadınını yerlerde sürünmekten kurtararak, göklerde yükselmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Yaşasın Kadın ve Erkeğin Emeği!
Yaşasın Tümyerelsen!
Yaşasın Birleşik Kamu İş!

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@