Tüm Yerel Sen: İtfaiyecilik Meslek Sayılmalı

303 Yılında İtfaiyeciler seslerinin duyulmasını istiyor….

Sendika 25.09.2017, 22:01
Tüm Yerel Sen: İtfaiyecilik Meslek Sayılmalı

Tüm Yerel Sen Sendikası İzmir 1 Nolu Şube İtfaiyecilik haftası  dolayısı ile  Ateş savaşçılarının Haftasını basın açıklaması ile kutladı.

Basın açıklamasını  aynı zamanda İtfaiye emekçisi olan Tüm Yerel Sen Sosyal ve Dış İlişkiler Sekreteri Serdal Karasaç  yaptı. Karasaç  İtfaiye emekçilerinin ekonomik, sosyal ve özlük haklar bakımından bir çok sorunu olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Türk İtfaiyesi’nin kuruluşu, 1714 olarak kabul edilmekle beraber, bugünkü belediyelere bağlı Cumhuriyet İtfaiyeleri 25 Eylül 1923 tarihinde teşkil edilmiştir. Kutlama haftası olarak Cumhuriyet İtfaiyesi’nin kuruluş tarihi esas alınmıştır
 
1714 yılında Tulumbacılar adıyla kurulan İtfaiyecilik; 303 yıldır insanlığa ve hatta tüm canlılara hizmet vermektedir. İtfaiyecilerimiz başta yangın olayları olmak üzere, çeşitli doğal afetlerde ve kurtarma çalışması gerektiren olaylarda, üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmek için var gücü ile çalışmaktadır.

Yangın söndürmek dışında daha pek çok işi var itfaiyecinin. Ağaçta kedimiz kalsa, Köpeğimiz rögara düşse, kazaya uğrasak, sel, deprem, afete maruz kalsak itfaiyeci yanıbaşımızdadır.

Bu zor görevleri yapmak, sağlam bir beden ve sağlam bir psikoloji gerektiriyor şüphesiz. İtfaiyeci çıkan her yangına en hızlı müdahaleyi yapıp, ateş altındaki ailemizi veya çocuğumuzu ve mallarımızı en kısa sürede kurtarmak için kendi canını düşünmeden ateşe atmaktadır.

Görevleri sırasında yaralanan ve hatta hayatını kaybeden, belediye sınırları içinde halkın sağlık ve huzurunu, sağlamak ve korumakla, Yangına karşı önleyici tedbirleri almakla ve bunları gece gündüz demeden 7 gün 24 saat görev bilinciyle gerçekleştiren, Yerel yönetimlerin fedakâr emekçileri olan İtfaiye memurları ekonomik, sosyal ve özlük hakları bakımından birçok sorunla karşı karşıya görevlerini yürütmektedirler.

Her gün işe gelirken ailesi ile vedalaşarak göreve gelen, bu kadar zor ve kendi canını hiçe sayacak müdahalede bulunanların önemli sorunları çözüm beklemektedir. Siyasilerin çözmek zorunda olduğu, bu sorunlar her nedense gündeme bile getirilmemektedir. Örneğin yangına müdahale esnasında canını kaybeden itfaiyecinin geride bıraktıklarına devlet yeterince sahip çıkmamakta, itfaiyeci şehit dahi sayılmamaktadır.

İtfaiyecilerin yıpranma tazminatı kanunda var olmasına rağmen, çıkarılan haksız bir yönetmelikle ellerinden alınmıştır, Halbuki, bu tazminatı en çok hak edenler itfaiyecilerdir.

Daha da ilginç olanı İtfaiyecilik bir meslek olarak bile tanınmamıştır.657 sayılı DMK da birçok sınıf tanımlanmışken itfaiye çalışanlarına meslek sınıfı tanımlanmamış ve itfaiyeciler Genel İdari Hizmetler sınıfının içinde sayılmışlardır.

Bütün bu sorunlar meslek ve sınıf sorunları olarak çözüm beklemektedir. Daha sayamadığım birçok sorunun acilen çözülmesi insan olmamızın gereğidir. İnsanımızı her türlü tehdit ve tehlikelerden kurtarmak için güç, cesaret, imkan ve yeteneklerini azami seviyede kullanan itfaiyecilerimizin, hayata tutunmaları için herkes üstüne düşeni yapmalıdır.

Bizler, bu sorunlar çözüm bulana kadar, her platformda gündeme taşıyacak ve bu dertlere çözüm arayacağız. Ülke siyasetine yön verenler, Halkın gerçek sorunlarını duymak ve çözmek zorundadır. Emek en yüce değerdir, Emeğin beklentilerine cevap vermek hepimizin öncelikli görevidir.

Tüm Yerel-Sen olarak Gerçek kahramanlar, kötü gün dostları, Ateş Savaşçıları İtfaiye çalışanlarının sorunlarının biran evvel çözülmesini diliyor, Tüm İtfaiye çalışanlarının İtfaiye Haftasını  Kutluyoruz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@