Tüm Yerel-Sen'den Memura Öğle Yemeği

İzmir Büyükşehir Belediyesinde çalışan 6000 Memurun yemek sorununda Sendikamız Eylem kararını uygulamaya başladı…

Haberler 05.04.2016, 10:16
Tüm Yerel-Sen'den Memura Öğle Yemeği
YEMEK ÇADIRI EYLEMİMİZ  BAŞLADI…

İzmir Büyükşehir Belediyesinde çalışan 6000 Memurun yemek sorununda Sendikamız Eylem kararını uygulamaya başladı…

Yemek çadırı eylemimize Konfedersyon Genel Başkanımız Hasan KÜTÜK ,MYK üyelerimiz Barış DÜDÜ,Semra PEKTOPAL, Tüm Yerel sen Genel Başkanı Doğan KOÇ MYK üyelerimiz Cengiz GÜLEBAY,Arif ALEL,Arap MUCUR,Ahmet KILINÇOĞLU,Genel sağlık iş Genel Başkanı Zekiye BACAKSIZ,Konfederasyon İzmir İl Temsilcimiz Tamer Yiğit GÜLER,  Tüm Yerel Sen Antalya Şube başkanımız, Manisa Eğitim İş Şube Başkanımız,Antalya Eğitim iş Şube başkanımız,İzmir Eğitim İş Şube başkanlarımız,Genel sağlık iş İzmir şube başkanımız ile sendikalarımızın yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda Memur emekçimiz katıldı

14 Ocak ta imzalanan Toplu sözleşmenin 19. Maddesinde yer alan yemek yardımı ile ilgili Belediye yetkililerinin hiçbir çalışma yapmaması üzerine Sendikamız basın açıklaması ile  ay sonuna kadar belediyeye süre vermişti.Bu süre içinde  yine hiçbir çalışmanın yapılmamasından dolayı Sendika yönetimimiz  Yemek sorunu çözülünceye kadar Büyükşehir belediyesi önünde bugün itibarıyla yemek çadırı eylemine başladık. Her gün öğlen Büyükşehir belediyesinin memuruna veremediği yemeği  Memur emekçilerimize biz vereceğiz.Şube başkanımız Dr. Hakan KIRAN  Yemek çadırı eylemi başlamadan önce basına yaptığı açıklamada şöyle konuştu

Değerli Mücadele Arkadaşlarım;

Sizlere ve değerli kamuoyuna şunu belirtmek istiyoruz;
İzmir halkına gece gündüz demeden elinden geldiği kadar hizmet etmeye çalışan belediye emekçilerimiz bir tas sıcak çorbaya muhtaç bırakılmayı hak etmiyor. Sizlere soruyorum. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışında emekçinin hakkını vermemek var mıdır?

Biz sizden yat mı istedik? Kat mı istedik? Soframıza bir lokma ekmek istedik.

Zaten AKP iktidarının iş güvencemizi ortadan kaldırmaya çalıştığı; adaletsiz, emek karşıtı politikaları ve yandaş sendikaları aracığıyla sefalete sürüklediği memurlara, hem yasal anlamda hakkı olan, hem de anlaşarak imzalanan sözleşmeye konulan yemek yardımını başlatmamak sosyal demokrat anlayışa sahip bir belediyeye yakışmaz.
Sosyal Demokrat bir belediyeye “ Emek En Yüce Değerdir” anlayışıyla emekçilerin yanında durmak yakışır.

Hep beraber 14 yıldır AKP iktidarında kamu emekçilerinin maddi ve manevi anlamda ezildiğini söylemiyor muyuz?

Bu AKP iktidarının hastalığı galiba bulaşıcı. Her önüne gelen kolay lokma olduğu zannedilen emekçilerle oyun oynamakta ve hakkını vermemektedir. Amacımız bağcıyı dövmek değil, hakkımız olan bir lokma yemeği yemektir.

Eleştirdiklerimiz gibi yaparsak eğer, nasıl çıkacağız karanlıktan aydınlığa?

Değerli Mücadele arkadaşlarım;

Tümyerelsen olarak 2 yıl önce; “Emek, Vatan, Cumhuriyet”  parolasıyla çıktığımız yolda yoldaşımız oldunuz. “Ben de varım” dediniz.

Oysa daha önce yetkiyi elinde bulunduranlar bir adım ileriye gidemedikleri gibi, var olan haklarımız da kaybettiler. Şimdi yetki döneminde sizden kendilerine üye olmanızı bekleyenler neyi nasıl değiştirecekler soruyorum?  İşyerlerinde yetkiyi almak adına üzerine basa basa emekçilere yemeği alamayacaklar söylemini de manidar buluyoruz. İşverenden böyle bir taahhüt mü aldınız da bu kadar net konuşabiliyorsunuz? Biz Tüm yerelsen olarak; kandırarak, yalan beyanlarda bulunarak yetkili olmak istemiyoruz. Bu tür yetki varsın sizin olsun. Bizim sadece tek bir görevimiz vardır. O da;  6 bin belediye emekçimizin sosyal ve özlük haklarını sonuna kadar savunarak kazanmaktır.

Geçmişe ve şimdiye bakalım.

İlk defa bir şeyleri; Siz değiştirmeye başladınız Siz! Verdiğiniz bu gücü küçümsediler.

“Yetkiyi alamazsınız” dediler. Aldık. “Sözleşmeyi İmzalayamazsınız” dediler. İmzaladık. “8 Mart’ta kadın çalışanlar izin kullanamayacak” dediler. Kullanıldı. 4 yıldır 775 TL olan sözleşmeyi; ilk kez 843 TL yaptık ve Temmuzda 900 TL olacak. Artık 6 ayda bir zam görecek. Bir tek geriye giden sözleşme maddesi bulunmuyor.  Dayanışma aidatını kaldırdık. Artık inandığı sendikaya üye olanlar yetkili sendikaya para ödemek zorunda değil. Yemek yardımını da 5 yıl aradan sonra sözleşmeye biz ekledik. Ancak bugün uygulanmadığı için buradayız. Bu ayıp ne sizin ayıbınız. Ne de sendikamızın ayıbıdır. Bu ayıp imzasının arkasında durmayanların ayıbıdır.

Saygıdeğer Dava ve Mücadele Arkadaşlarım;

Gün sendikamıza ve haklarımıza sahip çıkma günüdür. Emekçiler emeği ile sendikalar emekçilerle var olurlar. Biz sendika olarak her türlü mücadeleye hazırız. Yanınızdayız. Kararlıyız.

Bu, hepimizin davasıdır. İşyerlerinde bizden istediğiniz yemek hakkımıza gerçekten sahip çıkıyor ve istiyorsak, işte sendika, işte meydan!

Bu mücadeleye sahip çıkarsak İnanın kazanacağız!

Buradan tüm sivil toplum örgütlerine ve sendikalara da çağrıda bulunuyor ve herkesin desteğini beklediğimizi belirtiyoruz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne de  bir kez daha sesleniyoruz!

6 bin memur emekçisini görmezden gelemezsiniz. Yasal anlamda bu yardımı yapmak zorunda olduğunuz gibi, sözleşmedeki imzanızın da arkasında durun! Yemek Yardımını derhal başlatın!

Biz Tüm Yerel-Sen olarak mücadelemiz sonuç verinceye kadar,  aynı inanç ve kararlılıkla eylemimizi sürdüreceğiz. Tüm arkadaşlarımız sonuç alıncaya kadar gece – gündüz burada nöbet tutacaklar. Her öğlen burada yemek vereceğiz.
 
Biz bu işyerinde emek veriyorsak hakkımız olan yemeği de istiyoruz,  Alacağız!  “ diyerek çadır önünde toplanan memurlara  günün menüsü olan Mercimek çorbası nı dağıttık.
Yorumlar (1)
osman 5 yıl önce
millet ülkenin batması için el birliği ile çalışıyor,devam.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@