Tüm Yerel-sen: 1 Mayıs'ta Birleşik Kamu İş Taksim Alanına Çıkıyor

Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Cengiz Gülebay, gazetemizi ziyaret ederek 1 Mayıs'a ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. 1 Mayıs'ta alanlarda olacaklarını kaydeden Gülebay, 1 Mayıs'ta polis müdahalesi dahi olsa Taksim Alanı'nda olacaklarını söyledi.

Haberler 30.04.2016, 13:56
Tüm Yerel-sen: 1 Mayıs'ta Birleşik Kamu İş Taksim Alanına Çıkıyor
Tolga Kabak-Ege'nin Sesi - Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Cengiz Gülebay, gazetemizi ziyaret ederek 1 Mayıs'a ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. 1 Mayıs'ta alanlarda olacaklarını kaydeden Gülebay, 1 Mayıs'ta polis müdahalesi dahi olsa Taksim Alanı'nda olacaklarını söyledi.

2013 yılında Birleşik Kamu İş Konfederasyonu sendikasının kurulduğunu hatırlatan Gülebay,  "Sendikamızın kuruluşunun nedeni, maalesef 2002 yılından itibaren Türkiye'ye karabulut gibi çöken AKP siyasi iktidarının emek alanında, emekçilerin neyi var neyi yok elinden almasına vesile olan kanunlar çıkarmasıdır. AKP iktidarı haklarımızı korumak yerine biz işçilerin haklarını gasp ediyor. Bununla önemli bir mücadele yürütülmesi gerekiyor. Mevcut sendikaların bunu yeterince yapmadığı inancıyla bir boşluğu değerlendiren sendika olarak emek haklarını korumak adına kurulduk" şeklinde konuştu.

"KAHRAMAN O KOLTUĞU BOŞALTMALI"

Türkiye'de çok önemli günlerden geçtiğimizi belirten Gülebay, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklik çıkışı ile ilgili şöyle konuştu: Bir İsmail Kahraman TBMM olarak çıkıyor diyor ki: Türkiye'de yeni bir anayasa yapılmalı ve anayasada laiklik kavramı bulunmamalı ve dindar bir anayasa olmalı. Bu aslında anayasamıza da evrensel insan haklarına da aykırı bir söylem... Bundan dolayı Kahraman'ın o koltuğu boşaltması ve istifa etmesi gerekiyor. Kahraman şeriat özlemini dile getirdi. AKP'nin genelinin bu özlemi olduğunu bildiğimiz bir süreç yaşıyoruz. Laikliğin karşıtı eylemlerin odağı olmuş bir siyasi partiden bahsediyoruz. Dolayısıyla TBMM'ye seçilmiş bir kişinin böyle bir şeyi söylemesi Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini sarsan, bu ülkede yaşayan vatandaşların farklılıkları ile ülkeyi paramparça etmeye yönelik bir söylemdir.

AKP HÜKÜMETİNE ELEŞTİRİ

"Türkiye'de emek alanında AKP siyasi örgütü geldikten sonra birçok dönüşümler yaşandı" diyen Gülebay, birçok haklarının yok edildiğini belirtti. Tüm Yerel-Sen ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu bünyesindeki sendikalar olarak masadaki emek sorunlarının çözülmesi için önemli mücadeleler verdiklerini kaydeden Tüm Yerel-Sen'in Başkanı bu mücadelede kendilerine inan birçok çalışanın sendikaya katıldığını bildirdi.

"1 Mayıs kökenlerine indiğinizde 1856 yılına kadar siyahi vatandaşların Amerika'da parklara giremediği günlere kadar gidersiniz" şeklinde İşçi Bayramı'nın tarihine değinen Gülebay, "1 Mayıs'ta alanlarda din, dil, ırk mezhep ayrımının yapılmadığı birlik, mücadele ve dayanışmanın en üst noktaya çıkarıldığı bir günden bahsediyoruz. Maalesef Türkiye'nin birçok alanları ayrıştırılmış, bir araya getirilemez hale getirilmiş durumda. İşçi sınıfının da çalışan sınıfının da 1 Mayıs'ın özüne uygun birlik, mücadele ve dayanışmayı yükseltmeyi gerekiyor" şeklinde konuştu.

"MÜCADELE GÖSTERİP TAKSİM ALANINA ÇIKACAĞIZ"

1977'desınıf bilinci ile taksime çıkan 36 çalışanın katledildiğini hatırlatan Gülebay, "Bu nedenle Kazancı Yokuşu'na karanfilimizi bırakacağız ve 1 Mayıs'ta Birleşik Kamu İş Konfederasyonu ve birleşeni sendikaların genel başkanları olarak bir mücadele gösterip Taksim alanına çıkacağız. Diğer sendikaların bu konuda geri dönüş yapmalarının tasvip etmiyoruz. Orası bir mücadele sembolüdür. Taksim'e çıkmak, her türlü mücadelenin yapılmasını gerektirecek kadar önemli bir yerdir. Çünkü orada biz 36 kardeşimizi şehit ettik. Onlara sahip çıkmak zorundayız. Türkiye'de tüm alanlarda olacağız, İstanbul'da da Taksim'de olacağız" dedi.

Sendika üyelerini polis barikatları ya da farklı önlemlerle Taksim'e almak istemeseler bile sonuna kadar mücadele edip o alana gireceklerinin altını çizen Gülebay, bu mücadeleni çok kutsal olduğunu söyledi.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@