Tüm Engelli Öğretmenler Atanacak

HER ZAMAN YANINIZDAYIZ… ENGELLİ ÖĞRETMENLERİN ÖNCELİKLİ ATANMALARI İÇİN BAŞVURDUK: 2014 Engelli KPSS 27 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirildiğinde önemli bir kısmı öğretmen

Tüm Engelli Öğretmenler Atanacak

HER ZAMAN YANINIZDAYIZ…

ENGELLİ ÖĞRETMENLERİN ÖNCELİKLİ ATANMALARI İÇİN BAŞVURDUK:

2014 Engelli KPSS 27 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirildiğinde önemli bir kısmı öğretmen adaylarından oluşmaktaydı. 2014 Öğretmen ilk atama kılavuzunun yayınlanmasını beklediğimiz şu günlere bakanlık tarafından engelli öğretmen alımına ilişkin lehte-aleyhte bir açıklama yapılmış değildir. 15.05.2008 tarih ve 5763 sayılı Kanun ile 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30. maddesi değiştirildi ve kamu kurumları için özürlü personel çalıştırma oranı yüzde 4 olarak belirlendi. Anadolu Eğitim Sendikası olarak MEB teşkilatı içinde ve eğitim sınıfında istihdam edilen engelli öğretmen sayısının bu oranı karşılamadığını biliyoruz. Bugün itibari ile MEB İKGM makamına ulaştırdığımız talep yazısında, 2014 Yılı Öğretmen İlk Atamaları öncesi ve Bakanlar Kurulu Kararına konu kontenjanlardan bağımsız olarak müstakil bir ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMASI yapılmasını talep etmiş bulunmaktayız. Engelli meslektaşlarımızın yanında, talebimizin arkasında olacağız.

ENGELLİ ÖĞRETMENLERİN YER DEĞİŞTİRME TALEBİ:

1) Bu kanun kapsamında İlgili mevzuatı uyarınca verilecek rapora göre kendisi, eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için engelli öğretmenlerimize de bir defaya mahsus olmak üzere istedikleri il emrine kadroları ile birlikte yer değiştirmelerinin yapılması yönünde bir çalışma yapılmakta mıdır?

2) Engelli öğretmenlerimize de bir defaya mahsus olmak üzere istedikleri il emrine kadroları ile birlikte yer değiştirmelerinin yapılması yönünde bir hak tanınacak mıdır?

ENGELLİLERİ KUTLAMAYIN, ENGELLERİ KALDIRIN:

2014 Yılında EKPSS puanıyla Devlet Memuru olmak için başvuru yapanların sayısı 75.570 iken yalnızca 5.333 ü işe yerleştirilmiştir. Engelli öğretmen alımında olağan atama takvimine uymayan MEB, baskı ve çabalarımızla açtığı 400 kontenjana daha önce atadığı memur kadrolarını (kurumlar arası atama) dahil etmiş, EKPSS belgeli, eğitim fakültesi mezunu, formasyonlu 254 (iki yüz elli dört) öğretmeni kadrosuna sığdıramamıştır. Bir gecede binlerce kişiyi bakan oluruyla kadroya yerleştiren bakanlık, konu engelli öğretmen olunca cimri, kör ve sağırdır.

Eğitim hizmeti alan engelli öğrencilere örnek ve moral olacak, her biri bir başarı öyküsü olan engelli öğretmenler atama öncesi engellendikleri kadar atandıktan sonra da ENGELLENMEKTEDİR. Engelli öğretmenler çalıştıkları kuruma ulaşımdan, kurum içi çalışma koşullarından, nöbet ve idarecilik noktalarında ayrımcılıktan muzdariptir.

MEB, MAHKEME KARARIMIZ GEREĞİ ŞUBATTA EN AZ 500 ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMASI YAPMALIDIR:

7 Kasım 2014’te yapılan 400 engelli öğretmen atamasında branşlara göre kontenjan belirlenmeden sadece EKPSS puanı üstünlüğüne göre atamaların yapılmasının mevzuata aykırı olduğu ve engelli öğretmen adaylarının mağdur edildiğini dile getirmiştik.Bu duruma istinaden açılmış dava sonucunda Ankara 4. İdare mahkemesi 2014/2082 Esas No ‘lu kararında yapılan atamalarda hukuk’a uyarlık olmadığına kanaat getirerek atama işlemlerinin yürütmeyi durdurma kararı almıştır.

NİSANDA 40 BİN ÖĞRETMEN, ŞUBATTA 500 ENGELLİ KADROSU İÇİN ALANLARDAYDIK:

Engelli Öğretmen atamaları için söz alan AES Genel Başkanı Sayın Cansel GÜVEN “asıl engel vicdanlarda” diyerek başladığı sözlerini, yasalardan gelen atanma hakkının yasayı uygulamakla mükellef kişilerce engellenmesine tepki göstererek sürdürmüş, “komşuda görme engelli bakan oluyor, bizde öğretmen olması sorun oluyor” demiştir. Her açıdan sağlıklı bireylerin dahi eğitimini sürdürme noktasında zorluklarla karşılaştığı ülkemizde engelli olduğu halde zorunlu eğitimi, yüksek öğretimi, hatta lisans üstü eğitimi tamamlamış, KPSS aşmış olanların çok daha başarılı, daha yetkin olduğunu ifade eden genel başkan, “bu ülkenin %12 si engelli, onlara örnek olacak, rol model olacak kişi yine bir engelli öğretmendir” demiştir.

Anadolu Eğitim Sendikası Basın Sekreterliği

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.