Trajikomik soruşturma

BALIKESİR'de sahte isimle, postayla gönderilen dilekçe üzerine Eğitim-Sen Şube Müdürü Özgür Sarıbülbül hakkında soruşturma açan Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, zarfı 'resmi belge...

Haberler 01.07.2016, 12:46
Trajikomik soruşturma
BALIKESİR'de sahte isimle, postayla gönderilen dilekçe üzerine Eğitim-Sen Şube Müdürü Özgür Sarıbülbül hakkında soruşturma açan Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, zarfı 'resmi belge niteliği taşımadığı gerekçesiyle' muhafaza etmeyince, işler tersine döndü. Sarıbülbül'ün şikayeti üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay ve 2 ilgili hakkında ön inceleme başlatıldı.

Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne, 'Hakkı Yetim' imzasıyla 29 Mayıs 2015 tarihinde, şikayet dilekçesi gönderildi. Dilekçede Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni, Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Özgür Sarıbülbül'ün hasta olmadığı halde rapor alarak derse girmediği ve taraf olduğu bir davanın duruşmasına katılarak, görevini ihmal ettiği öne sürüldü. Yerel gazetelere sızan bu dilekçe, 'Rapor skandalı', 'Hastaneden rapor aldı, mahkemeye koştu' başlıklarıyla manşetlere taşındı.

SUÇ UNSURUNA RASTLANMADI

Gelen dilekçe ve yayınlanan haberler üzerine Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Sarıbülbül hakkında soruşturma başlatıldı. Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müfettişi Hacı Aras tarafından yapılan soruşturmada, iddianın asılsız olduğu anlaşıldı ve herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı.

DİLEKÇİYE KİMİN VERDİĞİNİ ÖĞRENMEK İSTEDİ

Ardından dilekçeyi kimin verdiğini öğrenmek isteyen Sarıbülbül, mektup zarfını Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden istedi. Yetkililer, söz konusu zarfın 'resmi belge niteliği taşımadığı gerekçesiyle muhafaza edilmediği' yanıtını verdi. Sarıbülbül bu yanıt sonrası Karesi Kaymakamlığı'na başvurup, soruşturmaya konu olan zarfı ve dilekçeyi muhafaza etmedikleri için Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, Şube Müdürü Ersen Aksoy ve Evrak Şefi Güven Gezgin hakkında şikayette bulunup, ön inceleme yapılmasını, ardından soruşturma açılmasını talep etti.

Kaymakamlık ilgililer hakkında ön inceleme izni vermeyince, Bursa Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Eğitim-Sen Şube Başkanı Sarıbülbül'ü haklı bulan ve itirazı kabul eden mahkeme, Karesi Kaymakamlığı'nca verilen şikayetin işleme konulmamasına ilişkin kararın kaldırılmasına oybirliği ile karar verdi.

Bu mahkeme kararı sonrası ilgililer hakkında ön inceleme raporu düzenleneceği ve adliyeye sevk edilip edilmeyeceklerine karar verileceği bildirildi. Bu arada ilgililer hakkında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125/A-a maddesi uyarınca görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasların yerine getirilmesinde 'kayıtsızlık göstermek ve düzensiz davranmak' maddesi uyarınca uyarma cezası ile cezalandırmaları yönünde teklif yapıldığı öğrenildi.

"KENDİ KAZDIKLARI KUYUYA DÜŞTÜLER"

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Özgür Sarıbülbül, düzenlediği basın toplantısıyla konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Trajikomik bir durumla karşılaştığını söyleyen Sarıbülbül, şunları söyledi:
"Aslında burada trajikomik olan durum, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün uydurma bir isimle, uydurma bir dilekçe ile hakkımda bir soruşturma başlatması. Ama geldiğimiz noktada Karesi İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü yetkilileri suçlu görünüyor, soruşturma geçiriyor ve ön incelemeye maruz kalıyor. Dolayısıyla bu insanlar için 'Kendi kazdıkları kuyuya kendileri düştü' diyebiliriz."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@