Toplu sözleşme de Alevi çalışanlara aşure ikramiyesi...

Toplu iş sözleşmesinde, ilk kez Alevi inancı dikkate alınarak, Muharrem ayı oruçlarında, ikramiye olarak çalışanlara 631 lira verilmesi kararlaştırıldı.

Haberler 09.01.2016, 23:09
Toplu sözleşme de Alevi çalışanlara aşure ikramiyesi...

(DHA) - TUNCELİ'de Özel İdare Genel Sekreterliği ile Tüm Bel Sen arasında yapılan toplu iş sözleşmesinde, ilk kez Alevi inancı dikkate alınarak, Muharrem ayı oruçlarında, ikramiye olarak çalışanlara 631 lira verilmesi kararlaştırıldı.

Özel İdare Genel Sekreterliği ve Tüm-Bel Sen arasında bir süredir devam eden bir yıllık toplu iş sözleşmesi, anlaşmayla sonuçlandı. Özel İdare Genel Sekreterliği bünyesinde çalışan 90 çalışan, bu toplu iş sözleşmesinden sonra verilen ek ikramiyeler dahil her çalışanın maaşında ortalama aylık olarak 735 lira olarak yansıyacak.

Toplu iş sözleşmesi imza töreninde konuşan Tüm-Bel Sen Tunceli Şube Başkanı Mazlum Doğan, imzaladıkları sözleşmeyle Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, "Sözleşmede ek ücretler ve seyyanen zammın yanında Kurban Bayramı'nda kurban ikramiyesi ve Muharrem oruçlarında Aşure ikramiyesi de ek olarak verildi çalışan arkadaşlarımıza. Türkiye'de ilk kez bir devlet kurumunun imzaladığı toplu iş sözleşmesinde Alevi yurttaşlarımızın inançları gereği tutuğu Muharrem oruçları, toplu sözleşmeye girmiş bulunuyor. Buna göre Muharrem ayında Özel İdare çalışanlarımıza Muharrem oruçlarında 631 lira aşure ikramiyesi olarak ödenecektir" dedi.

Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Yıldırım da, İslam coğrafyasında ve Tunceli'de kutsiyeti çok fazla olan Muharrem ayında çalışanlara bir ikramiye verilmesini toplu iş sözleşmesine koyduklarını ifade ederek, "Çalışanlarımızın ibadetlerini en rahat şekilde yapması noktasında bir çalışma yaptık ve Kurban Bayramı'nda kurban ve bayram ikramiyesi olarak çalışanlarımıza toplam bin 250 lira ikramiye vereceğimizi toplu iş sözleşmesine koyduk. Bu ikramiye çalışanlarımızın maaşlarına aylık 104 lira zam olarak yansıyacaktır. Malumunuz üzere İslam coğrafyasında ve özellikle ilimizde kutsiyeti çok fazla olan Muharrem ayında çalışanlarımızın ibadetleri ve inançları gereği harçamalarını daha rahat yapabilmesi için Muharrem ayında, Muharrem ya da Aşure ikramiyesi olarak çalışanlarımıza net olarak 631 lira ikramiye vermeyi toplu iş sözleşmesine koyduk" diye konuştu.

Konuşmaların ardında toplu iş sözleşmesi Tüm-Bel Sen Tunceli Şubesi Başkanı Mazlum Doğan ve Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Yıldırım arasında imzalandı.

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@