Terörün maliyeti 150 milyon lira!

Temmuz’un son haftası itibarıyla saldırılara başlayan PKK’lı teröristler, 13 barajı hedef aldı, 171 binayla aralarında ambulans, iş makinesi ve TIR’ların bulunduğu 859 araca zarar verdi

Haberler 21.09.2015, 21:59
Terörün maliyeti 150 milyon lira!

Terörün maliyeti 150 milyon lira!

Terörün maliyeti 150 milyon lira!
Temmuz’un son haftası itibarıyla saldırılara başlayan PKK’lı teröristler, 13 barajı hedef aldı, 171 binayla aralarında ambulans, iş makinesi ve TIR’ların bulunduğu 859 araca zarar verdi

Enerji iletim hatlarında 15 milyon liralık onarım yapıldı, bölge turizmi durdu. Uzmanlar, “Zarar 150 milyon lirayı buldu” dedi. 

 

Terörün maliyeti 150 milyon lira! 

PKK’nın son 2 ayda barajlara, enerji hatlarına, bina ve araçlara düzenlediği saldırılar sonucunda ortaya çıkan maddi kaybın büyük boyutlara ulaştığı belirtildi.

22 Temmuz’dan itibaren PKK’lı teröristlerin başlattıkları saldırılar ekonomiyi de hedef aldı. Saldırılarda birçok bina, iş yeri, araçlar, barajlar ve enerji hatları zarar gördü. Terör örgütü PKK 7 Haziran seçimlerinin ardından 13 baraja saldırı düzenledi. 171 binayla aralarında ambulans, iş makinesi ve TIR’ların da bulunduğu 859 araç hasar gördü. Saldırılar sonrası oluşan hasarların 607’si polis, 423’ü jandarma bölgesinde gerçekleşti. Terör saldırılarıyla 89 iş yeri, 82 de kamu binası tahrip edildi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kamu yatırımlarını hedef alan PKK, sağlık, eğitim, ulaşım gibi hizmetleri de engellemeye çalıştı. Teröristler 5 ambulans, 51 TIR ve 94 kamyona hasar verdi. Toplam 70 iş makinesiyle 5 belediye otobüsü PKK’lıların hedefi oldu. 328’i polis, 68’i de askeri olmak üzere toplam 396 araç terör saldırıları sonucu hasar gördü.

Turizmi de etkiledi

Öte yandan bölgede faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketlerinin terör olayları neticesinde yaklaşık 14 milyon liralık maddi zarar gördüğü bildirildi. Son bir ay içerisinde enerji iletim hatlarına yapılan saldırılar sonucunda da 15 milyon liralık maddi zararın ortaya çıktığı kaydedildi. Saldırılar, bölgenin turizmini de olumsuz etkiledi. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, konuya ilişkin bölgede büyük bir turizm potansiyelinin bulunduğunu ancak terör eylemleri nedeniyle bunun değerlendirilemediğini belirtmişti. Diğer taraftan terör olayları nedeniyle Van’ın Saray ilçesindeki “Kapıköy”, Hakkari Yüksekova’daki “Esendere” ve Hakkari Çukurca’daki “Üzümlü” gümrük kapıları da geçici olarak kapatıldı. Saldırılar sonucunda ortaya çıkan ekonomik kaybın 150 milyon liraya yaklaştığını söyleyen uzmanlar, yatırımların durması, bölgede artan gerginlik ve para piyasalarına etkisi de dikkate alınınca terörün maliyetinin çok daha yüksek rakamlara ulaşacağını ifade etti.

Çok tedirgin olduk

Öte yandan Diyarbakır’ın Silvan ilçesinin Konak Mahallesi Dicle Caddesi üzerinde teröristler, güvenlik güçlerinin girişini engellemek için hendek kazıp barikat kurdu. Zırhlı araçla bölgeye giden polis ekiplerine ateş açıldı. Polisin karşılık vermesiyle çıkan çatışmada 1 polis memuru kolundan yaralandı. İlk müdahalesi Silvan Devlet Hastanesi’nde yapıldıktan sonra Diyarbakır’a sevk edilen polisin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Çatışma sırasında kurşunlar bazı ev ve iş yerlerine isabet etti. Teröristler ara sokaklara kaçtı. Fırın işleten Ahmet Yılmaz, “Yarım saat boyunca çatışma yaşandı. İş yerimizde mahsur kaldık. Bombalar patladı, dükkânımın camları kırıldı. Çok tedirgin olduk” dedi.

 

 

 

YENİÇAĞ GAZETESİ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@