TBMM Başkanı hakkında suç duyurusu

LAİKLİKLE ilgili açıklamalarının üzerine TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında "Görevi kötüye kullanma" suçunu işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Haberler 27.04.2016, 15:51 29.04.2016, 01:21
TBMM Başkanı hakkında suç duyurusu
LAİKLİKLE ilgili açıklamalarının üzerine TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında "Görevi kötüye kullanma" suçunu işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

"AÇIKLAMALAR KAMU GÖREVLİLERİNİ DE ETKİLEYECEK"

Eğitim İş İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı ve 2 üyesi Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na gelerek TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere savcılığa sunulan 4 sayfalık suç duyurusu dilekçesinde, Kahraman'ın basına yansıyan açıklamasıyla "Laiklik yeni anayasada olmamalıdır" cümlesini sarf ettiği belirtildi. Anayasanın ilk 3 maddesinin değiştirilemeyeceği vurgulanan suç duyurusu dilekçesinde, "Anayasa'da laiklik ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliği olduğu belirtilerek bu ilkenin değiştirilemeyeceği ve değiştirilmesinin dahi teklif edilemeyeceği vurgulanmıştır. Meclis Başkanı konumunda olan kimselerin ise konumu gereği bu konudaki görev ve sorumluluğunun olacağı tartışmasızdır. Meclis Başkanlığı makamınca laikliğin kaldırılması gerekliliğine ilişkin açıklamalar, kamu görevlilerini de etkileyecek niteliktedir" denildi.

DAVA AÇILMASI TALEP EDİLDİ

Meclis Başkanının açıklamaları ile kamu barışının zarar gördüğü ifade edilen dilekçede Kahraman'ın anayasaya uygun davranma yükümlülüğünün gerekliliklerine aykırı hareket ettiği kaydedildi. TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın hakkında "Görevi kötüye kullanma" suçunu işlediği belirtilen dilekçede Kahraman hakkında dava açılması talep edildi.

"KONUYLA İLGİLİ MÜCADELE EDECEĞİZ"

Eğitim İş İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı ve üyeler suç duyurusunun ardından adliye bahçesinde basın açıklamasında bulundu. Konuya ilişkin konuşan Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri Önder Yılmaz, "2 gün önce TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yapmış olduğu açıklama Türkiye'de bir müddettir devam eden yeni anayasa tartışmalarının aslında nereye evrilebileceğiyle ilgili bir ipucu verdi bize. İşin esasında dünyada yalnızca 3 tane ülkede laiklik ilkesinin anayasada olduğunu söyledi, asla doğru değil. Dünyada bir çok anayasa laiklik ilkesiyle bezenmiş durumda. Genel merkez düzeyinde Ankara Adliyesi'nde bir suç duyurusunda bulunduk ve Türkiye'deki bütün örgütlerimiz eş zamanlı olarak adliyelere gittiler ve İsmail Kahraman hakkında suç duyurusunda bulundular. Bu konuyla ilgili mücadele edeceğiz. Bunu kamuoyuna duyurmak için bugün İsmail Kahraman hakkında suç duyurusunda bulunduk" dedi.

"DİNDAR BİR ANAYASA YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR"
Eğitim İş İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Mehmet Yeşildağ ise, "Bu anayasa ile seçilip gelenler dindar bir anayasa yapmayı düşünüyor. İşin ilginci savundukları rejimle bırakın Meclis Başkanı olmayı Cumhurbaşkanı olmayı, çoban bile olamazlarken anayasanın getirdiği bu nimetlerden faydalanıyorlar ve ülkeyi yönetiyorlar. Dindar bir anayasadan bahsediyor. Yanıbaşımızda insanlar birbirini kesiyor ve keserken şahadet getiriyor, Allahuekber diye bağırıyor. Böyle bir anayasa mı yapacağız yani dindar bir anayasa ile bu mu kastediliyor?" diye konuştu.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@