Talip Geylan'dan çok yerinde bir tespit Konu rektör atamaları

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rektör atamaları açıklaması için çok yerinde bir tespit geldi.

Sendika 19.09.2019, 23:16
Talip Geylan'dan çok yerinde bir tespit Konu rektör atamaları

Geylan açıklamasında şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, “Rektör atamalarında akademik olarak çok daha sıkı bir süreç işleteceğiz. Rektör atama kriterlerini daha yükseğe çıkaracağız” demiş.

Bu açıklama, mevcut rektör atama usulünün uygun/yeterli olmadığının ifadesi olarak kabul edilebilir.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın vurgularına katılıyorum. Rektörlerimiz, akademik yeterliliklerinin yanı sıra yöneticilik kabiliyetleri de üst düzey olmalıdır.

Tabi bu arada, sözkonusu açıklamanın yapıldığı gün üç rektör atamasının yapılmış olması da ayrı bir ironi olarak karşımızda durmuyor değil.

Türk Eğitim Sen olarak, yıllardır, rektör seçimi/atamasının üniversite çalışanlarının demokratik katılımıyla yapılmasını, bunun hem liyakati önceleyeceğini ve hem de çalışanların huzuruna ve kuruma bağlılıklarına katkı sağlayacağını iddia etmekteyiz.

Fakat maalesef son gelinen durumda, uzun yıllardır üniversite çalışanlarının muzdarip olduğu rektör seçim usulünün arazlarını gidermek bir yana, şimdi neredeyse hiçbir kriterin olmadığı bir keyfiyetle karşı karşıyayız.

Bu yeni usulle işbaşına gelen üniversite yönetimlerinin, referans aldıkları yapıların (siyasi-sosyal lobilerin) tahakkümü ve yönlendirmesi altında kaldıkları herkesin malumudur. Bu durum, her geçen gün üniversite çalışanlarının huzurunu bozmaya devam etmektedir.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın rektör seçimleriyle ilgili söylemini önemsiyor ve üniversite çalışanlarının sürece dahil edildiği, çalışma barışını sağlayan ve dışarıdan yapıların müdahalesine izin vermeyen bir yöntemin ihdas edilmesi talebimizi yineliyorum.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@