Takke Düştü Kel Göründü

KamuGundemi.com - MEB hariç herkes ve her kesim aynı sorunları işaret ediyor....

Sendika 14.02.2018, 21:01
Takke Düştü Kel Göründü

KamuGundemi.com - Son günlerde sosyal medyaya düşmesiyle gündeme gelen olayları değerlendiren Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı İshak ÇELEBİ  “Öğretmenin öğretmenlik mesleğinin bu şekilde gündeme gelmesi hepimizi derinden üzmüştür. Ancak MEB gerekse diğer paydaşlar sorunu kaynağında çözmek yerine, halının altına süpürmektedir.

Anayasamıza ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre 18 yaşına kadar çocuk olarak görülen, cezai sorumluluğu bulunmayan, eğitilmesi gereken öğrencileri muhatap alarak ve ceza yöntemini kullanarak sorunu çözemeyiz; okullarımızı da çaresiz hale getiririz. Çözümün kaynağı veli ile okulun işbirliğinin ve sorumluluğunun geliştirilmesidir. Okulun muhatap olacağı kişi öğrenci değil veli olmalıdır. Bütün gelişmiş ülkelerde de böyledir. Çocuğuna bakamayan, gerekli eğitimi veremeyen, sorumluluklarını yerine getirmeyen ailelerle sadece okul değil, sosyal hizmet uzmanları da görüşmelidir.” Dedi.

Yıllardır Demokrat Eğitimciler Sendikası olarak eğitim sistemimizin temel unsuru olan öğretmenlerimizin ve öğretmenlik mesleğinin hızla azalan özlük hakları, ekonomik durumları ama daha önemlisi öğretmenlik mesleğinin itibarını kaybetmesine ve oluşabilecek tehlikelere dikkat çektiklerini belirten ÇELEBİ, “ALO 147, BİMER, vs. şikayet kanallarına  yapılan gerekli gereksiz şikayetlerle yıpratılan öğretmenin bütün olumsuzluklardan sorumlu tutulması yanlıştır.  24 Kasım’dan 24 Kasım’a öğretmenlik mesleğinin kutsallığından ve öğretmenleri öven hamasi söylemlerle öğretmenlerimizin gönlü alınmaya çalışılırken, Ülkemiz için hayati önem taşıyan eğitimin sorunlarının çözülmesi yine ötelenmektedir.”

Kentleşme ve toplumsal yapının hızlı değişmesiyle birlikte ailelerin de eğitim- öğretim konusunda yanlış bilgilendiğini, bunda TV dizileri, sosyal medya, politik ve ekonomik bir çok etken bulunduğunu belirten ÇELEBİ, eğitimin ailede başladığını ve aileye büyük görev düştüğünü söyledi. Dün olduğu gibi bugünde oy kaygısından dolayı seçmene sorumlulukları açık bir şekilde söylenmemiş ve sorumluklarını  yerine getirmesi konusunda ciddi bir yaptırım uygulanmadığını söyledi.

Sorunun bir günlük ve tek yönlü olmadığını belirten ÇELEBİ, çözümünde bir çok bileşeni olacağını belirtti. Temel eğitim, mesleki eğitim öğretmen yetiştirme, yönetici yetiştirme ve atama, ortaöğretim politikalarımız acil olarak gözden geçirilmeli, son yıllarda rafa kaldırılan yönetimin olmazsa olmazı denetim sistemi mutlaka kurulmalıdır. Ancak  ivedilikle ALO 147, BİMER gibi şikayet kanalları ya kaldırılmalı yada herkesin kimliğini gizleyerek, yağmur gibi yağan şikayetler titizlikle incelenmeli, asılsız, iftira niteliği taşıyan şikayetleri yapanlar hakkında memurun korunması kanunu kapsamı gereğince gerekli soruşturma başlatılarak asılsız şikayetlerle kamu görevlilerinin zamanının, motivasyonun ve onurunun çalınmasına izin verilmemelidir.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@