Suriyeli çocuklar ayda 300 TL'ye 12 saat çalışıyor

Suriyeli çocuklar ayda 300 TL'ye 12 saat çalışıyor

Haberler 25.09.2015, 02:14
Suriyeli çocuklar ayda 300 TL'ye 12 saat çalışıyor

ç savaş nedeniyle ülkelerinden göçmek etmek zorunda kalan Suriyeli çocukların İstanbul'daki yaşamını Amerikan televizyon kanalı CBS görüntüledi. Gizli kamerayla Suriyeli çocukların çalıştıkları onlarca atölyeye giren Amerikan kanalı,yaşları 10’a varabilen Suriyeli çocuk çalıştırmayan işyeri neredeyse bulunmadığını açıkladı. 

ABD kanalı, görüştüğü 10 yaşındaki Hüseyin Ömer'in9 kişilik ailesinin geçimine katkıda bulunmak için 25 dolara tekabül eden haftalıkla (ayda 100 dolar / 300 TL) ve haftada 6 gün, günde 12 saat çalıştığını aktardı.

CBS’in girdiği bir bodrum katındaki  tekstil atölyesinin tüm işçileri Suriyeli çocuklardan oluşuyor. Halep’ten geldiğini söyleyen erkek çocuğu, varil bombaları ve teröristlerden kurtulsa da, bu kez emek sömürüsünün eline düşmüş. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Türkiye’ye kaçan 2 milyondan fazla Suriyelinin yoksulluk yüzünden çocuklarını çalıştırmak zorunda kaldığını belirten CBS, bunlardan biri olan Hüseyin Ömer’i (10) sebze sattığı markete gizli kamera koyarak izledi.

HAFTALIK 25 DOLAR

9 kişilik ailesinin geçimine katkıda bulunmak için 25 dolara tekabül eden haftalıkla çalışan Hüseyin, haftada 6 gün, günde 12 saat çalıştığını aktardı. Hüseyin, savaş başlamadan önce sadece 1 yıl okula gidebildiğini, geçen yıl Suriye’den kaçtıklarını, eğitim almak istediğini anlattı. Ama Suriye’de savaş kızıştıkça çocukların eğitim alma şansı azalıyor. Türkiye’de daha iyi yaşam ihtimali bulunmadığını anladıkça Suriyeliler en azından çocuklarına bir gelecek sunabilme umuduyla Avrupa yolarına düşüyor. Bu yüzden insan kaçakçılarına varlarını yoklarını vermelerine, hayatlarını tehlikeye atmalarına şaşmamak lazım.

İLERİ HABER
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@