Sosyal dengede performansa iptal

üyükşehir Belediyesi’nde memurlara sosyal denge tazminatı ödenirken performans kriteri getiren sözleşmenin bazı maddeleri Tüm Yerel-Sen’in başvurusu üzerine mahkemece iptal edildi. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Mücahit Dede, “Örneğin performans kriterlerinde amirleriyle iyi geçinme kriteri var, ama bazı arkadaşlarımızın amiri bile yok. Neye göre puan veriliyordu? Çok komik bir durum iptal edildi” dedi.

Haberler 18.08.2015, 13:04
Sosyal dengede performansa iptal

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yetkili sendika Bem-Bir Sen arasında geçen yıl imzalanan Sosyal Denge Tazminatı sözleşmesini kabul etmeyen Tüm Yerel-Sen, sözleşmedeki çeşitli maddelerin hukuka aykırı olduğunu savunarak konuyu yargıya taşıdı. Aralarında performans kriterlerine göre ödeme maddesinin de bulunduğu bazı maddeler Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Performans kriterli Sosyal Denge Sözleşmesi’nin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Mücahit Dede, sözleşmede 9 maddenin iptal edildiğini söyledi. Düzenlemenin 5 binden fazla memuru ilgilendirdiğini ifade eden Dede, şöyle konuştu:

SUİSTİMALE AÇIK BİR DURUM

“Türkiye’de bir ilk oldu. Performans kriterleri ilk defa getirildi. Bu kriterlerin mutlak bir değeri olmadığını, objektif bakılamayacağını biliyorduk nitekim öyle de oldu. Personeli aylık yüzde 20’lik dilimlerle beşe böldüler. Örneğin yüzde 100 alan arkadaşımız 630 lira ücret alırken yüzde 20 alan arkadaşımız 120 lira aldı. Bu objektif değerlendirme somut şeyler üzerinden değil. Bunların içerisinde işe gidiş gelişinden, ekip çalışmasına kadar bir çok kriter var. Kişiye göre değişiyor. Her türlü suiistimale açık bir durum. Siyasi görüş, inanç, oradaki amire yakınlık, siyaseten farklılık, sendikadan kaynaklı, hemşerilik ilişkileri açısından her şey bu kriterleri etkileyebilir. Bu dediklerimiz aslında hikâye şeyler. Objektif değillerdi, çalışanlar arasında eşitliği ortadan kaldıran hukuksuz uygulama mahkeme tarafından iptal oldu.

TEHDİT VARDI

Sözleşmede 9 madde iptal oldu. Ayrıca birçok tehdit vardı. Çalışanlara, ben bu sözleşmeyi kabul ediyorum, yetkili sendikaya yüzde 3 dayanışma aidatı ödemeyi ve herhangi bir hukuki mücadele başlatmayacağım dedirten bir de taahhütname imzalatıyorlar. Diyor ki izin alırsan ödemeyi keserim. Rapor alırsan keserim. İşte sicilin bozulursa, uyarı, kınama, maaştan kesinti gibi cezalar alırsan yine keserim. Büyükşehir Belediyesi’ndeki memurların yüzde 20’si veya 30’u zaten maddi sıkıntıdan icralık olup ilgili birime bu durum ulaşınca uyarı alıyor. Doğal olarak bu maddeyle tazminatı alamama ihtimali oluşuyordu.

NASIL DEĞERLENDİRİLECEK

Örneğin bizim sendikamızdan bir kadın arkadaşımız dış ilçeye sürgüne gönderildi. Şereflikoçhisar’dan sonra Devekovan diye bir yer. İlçeye 40 kilometre uzaklıkta bir yerde  görev yapıyor. Kendisi sabah 7’de belediyenin servisine biniyor. Arkadaşlarıyla 10’da oraya anca gidiyorlar. Yaptıkları herhangi bir iş yok. İş tanımı da yok. Akşam 5’te geri dönüyorlar. Bu arkadaşımıza performans kriterleri üzerinden yüzde 20 vermişler 120 lira gibi bir ödeme. Yüzde 100 alan kişi ise 630 lira alıyor. Arada çok fark var. Bu arkadaşımız konuyla ilgili bir dilekçe vermişti. Kendisine dilekçesine cevap olarak 12 kriter koymuşlar. İşe zamanında gidip gelme deniliyor. Zaten bu arkadaşın işe zamanında gidip gelme şansı yok. Servisi kaçırdığı zaman gidemez, çünkü oraya araba yok. Zaten iş verilmiyor çalışmasını nasıl değerlendirecekler? Oturacak masası yok. Örneğin performans kriterlerinde amirleriyle iyi geçinme kriteri var, ama bazı arkadaşlarımızın amiri bile yok. Neye göre puan veriliyordu. Çok komik bir durum iptal edilerek son oldu. Herkese eşit olması lazım. Biz diyoruz ki 300 olsun herkese eşit olsun. Birine farklı diğerine farklı olmasın. Bugün itfaiyeciler birbirine canlarını emanet ederek görev yapıyor. Siz ödemeyi eşit yapmazsanız orada ekip çalışmasını bozarsınız. Zaten birçok arkadaşımız birbirine aldıkları rakamları da söylemiyorlardı.”

Hürriyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@