Sivil Toplum Kuruluşları Madenci Anıtına Karanfil Bıraktı

MANİSA (ANKA) - Manisa Soma’da meydana gelen maden faciasının birinci yıldönümü dolayısıyla çeşitli sendika ve odalar bugün Soma’daydı. DİSK-KESK-TMMOB-TTB  Soma'da Madenci Anıtı'na yürüyerek karanfil bıraktı. Burada ortak aç

Sivil Toplum Kuruluşları Madenci Anıtına Karanfil Bıraktı

MANİSA (ANKA) - Manisa Soma’da meydana gelen maden faciasının birinci yıldönümü dolayısıyla çeşitli sendika ve odalar bugün Soma’daydı. DİSK-KESK-TMMOB-TTB  Soma'da Madenci Anıtı'na yürüyerek karanfil bıraktı. Burada ortak açıklamayı okuyan DİSK Genel başkanı Kani Beko, bu acıyı unutturmamak ve  böyle acıların bir kez daha yaşanmaması için alanlarda olduklarını belirtti.

Beko, Soma’da 13 Mayıs günü yaşanan facianın sebebinin uygulamaya konulan özelleştirme, taşeronlaştırma, rödovans, örgütsüzleştirme, sendikasızlaştırma, köleci çalışma sistemi; kamu madenciliğinin yok edilmesi ve kamu kurumlarında uzun yıllar sonucu elde edilmiş olan madencilik bilgi ve deneyim  birikiminin dağıtılması gibi neoliberal politikalar dolduğunu belirtti.

-“İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SORUNLARI PİYASACI YAKLAŞIMLARLA ÇÖZÜLEMEZ”-

Ölümle karşılaşmamanın, çeşitli meslek hastalıklarına yakalanmamanın olanaklı olduğunu söylen Beko, “Dünya, bunun bilimsel, teknolojik, yasal, demokratik koşullarını çoktan sağlamışken, tüm dünyadan ileri olduğunu söyleyenlerin bizi ölüme mahkum etmesini kabul etmiyoruz.İşçi sağlığı ve iş güvenliği sorunları piyasacı yaklaşımlarla çözülemez. Sendikaların, meslek odalarının, üniversitelerin karar süreçlerinde ve yönetiminde yer aldığı, idari ve mali yönden bağımsız, demokratik bir işleyişe sahip Ulusal İşçi Sağlığı Güvenliği Kurumu bir önce oluşturulmalıdır. Emekçilerin güvencesiz ve kayıtdışı çalıştırılması engellenmelidir. Sendikalaşmanın önündeki ILO standartlarıyla çelişen engellemeler kaldırılmalıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği kavramlarıyla temelden çelişen ve özellikle kamuya ekonomik anlamda da yük olan, işçileri köleleştiren taşeron ve rödovans sistemlerine son verilmedir” dedi.

Beko, “Şunu açıkça bir kez daha buradan ifade ediyorum ki; Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Çalışma Bakanlığı, TKİ yöneticileri, Soma Holding’e ruhsat verenler, Rödovans sisteminin altına imza atanlar, Madenlere inmeden, sanki inmişler gibi denetim raporu imzalayanlar yargılanmadan Adalet asla tecelli etmeyecektir” diye konuştu.

Madenci anıtının önündeki açıklamanın ardından mezarlığa gidildi. (ANKA)

(MLT/ORH)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.