Sınır Çaycuma'da Sahnelendi

“SINIR” adlı Oyun Çaycuma’da Sahnelendi ‘SINIR’ adlı tiyatro oyunu, Eğitim-İş Çaycuma Temsilciliğinin katkılarıyla Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde izleyic

Haberler 19.05.2015, 01:03
Sınır Çaycuma'da Sahnelendi

“SINIR” adlı Oyun Çaycuma’da Sahnelendi

‘SINIR’ adlı tiyatro oyunu, Eğitim-İş Çaycuma Temsilciliğinin katkılarıyla Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde izleyicilerle buluştu. Zihinsel engelli gençlerin oynadığı oyun çok beğenildi.

İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Turgay Tanülkü’nün danışmanlığını yaptığı, Muzaffer İzgü’nün yazdığı ve Erdem Öksüz’ün yönettiği ‘SINIR’ adlı tiyatro oyunu, Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşti.

Zihinsel engelli oyuncular  Nazım İriç ve Mustafa Türker sahne performanslarıyla büyük beğeni topladı ve bu özel insanların tiyatro gibi uğraşılar sayesinde topluma kazandırılabileceğini kanıtladı.

Sendika temsilcisi Olcay Özyurt tiyatro sonrası konuşmasında şunları dile getirdi:

Çaycuma Eğitim-İş sendikası temsilciliği olarak topluma olan hizmet borcumuzu, toplumu  aydınlatma  görevi olarak üstlendik. Toplumun bakış açısını değiştirebilmek, farkındalıkları oluşturabilmek amacıyla insanımıza hizmet etmenin onurunu yaşarken bizler engelli insanlarımızı olduğu gibi kabul etmek ve yaşamsal zorluklarını yok edemesek de en aza indirebilmek zorundayız.

Engelli olmak bir engel değildir. Asıl engel kişinin beynindedir. Onları topluma kazandırmak insan olarak bizim birinci görevimizdir. Yapılan istatistiki bilgilere göre dünya nüfusunun ve aynı zamanda Türkiye nüfusunun  % 12 sini Engelliler oluşturmaktadır. 76 milyonda 9,1 milyon insanımız engellidir. Engelliler özellikle toplumun kendisine yönelik olumsuz tutumlarından dolayı kendini içe kapanmakta; işe yaramama, yetersizlik, güvensizlik, endişe, ümitsizlik ve korku gibi duygular yaşamaktadırlar. Bireylerin en büyük engeli topluma karışmakta çok zorlanmalarıdır .

Değerli misafirlerimiz sevgi ve mutluluk her şeyin ilacıdır. Paylaşarak çoğalır. Bizde bu sevgiyi paylaşmak ve çoğaltmak için buradayız. Eminim ki  bu akşamdan sonra daha farklı olacağız. Onları yaşamın her alanında  görmek istiyoruz.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması nedeniyle hafta boyunca ilçemiz ve Türkiye’mizde hatırlanan engelli kardeşlerimizi yalnızca bu hafta değil insan yaşamı boyunca empati yapılarak hatırlanması hususunda tüm insanlığın dolayısıyla devletimizin hassasiyet göstermesini sorunların acil olarak giderilmesini istiyoruz.

İlçemizde bu misyonu yüklenmiş, engellilerle ilgili her türlü çalışmada görev almış sorumlulukları paylaşmış hükümetin engellilerle ilgili kararlarına ortak olmuş, mücadeleci her şeyden önemlisi bir eğitimci olan kent konseyi engelliler meclisi başkanı sayın İsmail GÖKÇE’yi bu yöndeki çalışmalarından dolayı kutluyorum ve kent konseyi engelliler meclisi üyelerini de tekrar alkışlarınızla hoş geldiniz diyorum. Teşekkür ediyorum.

Ayrıca; Tüm Türkiye’yi karış karış gezerek arşınlayan farkındalıkların elçilik görevini yürüten, bizleri kırmayarak onurlandıran hedeflerini; Kendine güvenen, hayatla barışık, hayallerini gerçekleştirmek için emek sarf eden, kendini ve dünyayı geliştirip değiştirmeyi amaçlayan Özel çocuk ve gençler yetiştirmektir diye tanımlayan Yön sanat atölyesinin çok değerli yönetmeni Erdem ÖKSÜZ, baş danışman ve  devlet sanatçısı Turgay TANÜLKÜ, Oyuncular  Mustafa TÜRKER, Nazım İRİÇ  sergiledikleri olağan üstü bu sanatsal  tiyatro etkinliği için kutluyorum. Teşekkür ediyorum ve iyi ki geldiniz, sizleri tanıdık diyorum. İzlediğiniz gibi Engelsiz Sanat SINIR tanımıyor ve En büyük Engel ise SEVGİSİZLİKTİR bunu hepimiz biliyoruz. Lütfen yüzünüzden tebessüm, gönlünüzden sevginiz eksik olmasın.  

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@