Sendikanız ile Onur Duyuyor musunuz?

Sinop Eğitim İş Üyesi Olmanın Onuru İçimizde bir kıpırdanma . Şener Başkan her zamanki mütevazi tavırlarıyla ve dost sesiyle sesleniyor bizlere. Temsilcilik bürosundayız. Ümit  , Ayş

Haberler 11.05.2015, 02:04
Sendikanız ile Onur Duyuyor musunuz?

Sinop Eğitim İş Üyesi Olmanın Onuru

İçimizde bir kıpırdanma .

Şener Başkan her zamanki mütevazi tavırlarıyla ve dost sesiyle sesleniyor bizlere. Temsilcilik bürosundayız. Ümit  , Ayşe , Arzu , Hülya , Hakan ve ben . Yeni yönetim kurulu olarak ilk toplantılarımızdan birini gerçekleştiriyoruz. Doğru yerde , doğru zamanda olmanın bilinci ile.  Dingin bir dikkatlilikle izliyorum onları bir an. Gençlerin ağırlıkta olduğu bir yönetim kurulu bu. O kadar iyi niyetliler ki. Özveriyle , alın teriyle… İçtenlikli ve özgün yaklaşımları ile hepsi de görevinin başında. Tüm kalpleriyle Eğitim İş’in birer neferi olarak…

Hem yakın hem de orta vadeli sendikal faaliyetlerin planlaması ile uğraşıyoruz uzunca bir süre . Her farklı fikirle daha da zenginleşiyor sendikal etkinliklerimiz. Yeni yönetimden umutluyum . Eskisinin hakkını nasıl ödeyeceğimi bilemeden . Öyle bir tutku , bir bayrak yarışı bu . Dün onlar vardı . Onlar yönetimsel olarak omuzladılar emek mücadelesini  laik eğitimin koşutsuzluğunu , yurt sevgisini , tüm insanların eşitliğini , aydınlanmasını. Bu gün biz. Yarın yeni Eğitim İş ‘liler…

Şimdi her şey , bu bayrak yarışında , bize ayrılan kulvarı  biraz terleyerek de olsa ödünsüz bir biçimde dile getirmede , vurgulamada ve yönetimsel ardıllarımıza aktarmada düğümleniyor.

Sinop Eğitim İş…  Ben 2008 yılında katıldım onlara. Emeğin en yüce değer olduğuna inanan , ülke sevgisini özümsemiş ve her zaman aklın ve bilimin ışığında hareket eden o onurlu arkadaşlarıma. Yedi yıl olmuş . Bir an bile pişman olunmamış bir yedi yıldan bahsediyorum. Bir insan için en büyük zenginlik , tüm benliğiyle ve hiç tereddüt etmeden doğru yerde durduğunun bilgisini taşımasıdır kendisinde .   Usanmadan yineleyebilirim. Hatta haykırabilirim de. Bir insan için en büyük zenginlik , kendisinin doğru yerde durduğunun bilgisini taşımasıdır tüm aklıyla , tüm belleği ile. Ve vicdanını da katarak…

Doğru yerdeyim.

Duyumsuyorum. Ayrımsıyorum.

Aynı anda Sinop İskelesi civarında , bembeyaz kanatları ve sarı gagasıyla bir martı süzülüyor olmalı  mavi denizin ve gökyüzünün enginliğine . Ne ilgisi vardı şimdi bunun konumuzla . Ben de bilmiyorum . Belki de o martı… Bizim gibi kanat açmıştır haklı bir mücadele , bir anlatış çabası uğruna. Mavi bir enginlikte.

Bahar çiçekleri açıyor bu arada Sinop’ta. Sarıkum’da , Akliman’da , Karakum’da Hamsilos’ta , Aşıklar’da…

Bir Dostoyevski alıntısıdır da daha çok bizim için Zülfü Livaneli’nin ezgileriyle

ölümsüzleşmiştir .

‘‘ Dünyayı güzellik kurtaracak.     

    Bir insanı sevmekle başlayacak her şey.’’

Ezgisi kulağınıza gelmiş olmalı anımsayınca hafiften.  Ve bir şeyi anlatıyor bizden sonra da , çağlar boyunca yankılanacak bu şarkı.  Duyguyu… Bir başlangıç için en önemli unsurlardan birini , duyguyu .

Haklı bir duygudur , haklı bir seçimdir Eğitim İş’li olmak. Tüm teoriye tüm mücadeleye , tüm azme giden o onurlu yolda yürümek için önce duygu . Önce duygu gerekir. Çünkü Eğitim İş , ülkemizde sendikal mücadeleyi  bütüncül bir gözle kavrayan ve sendikal örgütlülüğünü ve sorumluluğunu yine bütüncül bir değerlendirme ile  uygulayan tek eğitim sendikasıdır.

Emek mücadelesinin içinde olacaksınız , her zaman aklın ışığıyla hareket edeceksiniz ve vefa duygusu içinde Türkiye Cumhuriyeti’nin ne güç şartlarda kurulduğunu bilen  bir eğitimci olarak ona göre davranacaksınız. Bununla birlikte her türlü ırkçılığa  gericiliğe ve bölücülüğe karşı duracaksınız.Tüm bunlar için önce duygu gerekir.

Duygu.

Bu duygu , haklı bir sendikal girişimin ve sendikal örgütlülüğün ilk kıvılcımıdır.

Özü de denilebilir.

O yüzden işte. En başta söylediğim gibi .

İçimizde bir kıpırdanma …

Eğitim İş 10 yaşına girecek kısa sayılabilecek bir süre sonra. Bir Eğitim İş’li olarak şunu gözlemleyebilirim.  Bu 10 yıl ,  nice  10 yılların ve ülkemizin her yerinde olduğu gibi Sinop’ta da daha da güçlenecek ve büyücek Eğitim İş’in habercisidir.

İşte o yüzden bu hafif ve tatlı telaşımız.

Eğitim İş 10 yaşını kutlamaya yaklaşıyor. Sinop Eğitim İş olarak , Temsilcilik Yönetim Kurulu Başkanımız Şener Peker ‘in öncülüğünde , tüm yönetim kurulumuz ve tüm üyelerimizle 10. yıla yaklaşmanın gururu içindeyiz .  Başkanımız , yönetim  kurulumuz ve tüm üyelerimizle aklımızın ışığından süzülen , vicdanımızdan kaynaklanan bir soru  çınlanıyor kulaklarımızda.

Her çabalamamız çocuklar için değil mi ?

Ve biz aslında ,  çocukların o ışıklı gözlerinden alırız  bilgilerimizi  aydınlığımızı.

Tüm iyi öğretmenler bilir bunu.

Mavi enginlikte süzülen bembeyaz bir martı da duyuyor olmalı bizi. Sinop’ta açan bahar çiçekleri de.

Esen kalın.

 

Umut KARADAYIOĞLU

Eğitim-iş Sinop Özlük ve Hukuk Sekreteri

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@