Sendikalar, ‘Başkanlık Sistemi’ için Kulis Çalışmalarına Başladı

Hükümete yakınlığıyla bilinen Memur-Sen üyesi Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, 13-14 Mayıs 2015 tarihlerinde başkanlık çalıştayı düzenleyeceklerini bildirdi. 7 Haziran seç

Haberler 21.04.2015, 10:55
Sendikalar, ‘Başkanlık Sistemi’ için Kulis Çalışmalarına Başladı

Hükümete yakınlığıyla bilinen Memur-Sen üyesi Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, 13-14 Mayıs 2015 tarihlerinde başkanlık çalıştayı düzenleyeceklerini bildirdi.

7 Haziran seçimlerinin yaklaşması ve partilerin seçim beyannamelerini açıklamaları sonrasında tartışmalar artmaya başladı. En çok tartışılan konulardan biri, AK Parti'nin seçim beyannamesinde 3 Sayfayı genel hatları ile çizilip, detaylara girilmemiş bir başkanlık sistemine ayırırken; yıllardır dilinden düşmeyen çözüm sürecine değinmemiş olması oldu.

Halk tarafından bir çok kişinin başkanlık sistemini kabul etmemesi ve Ak Parti içinden de 'Şu an tarafsız olan bir Cumhurbaşkanının AK Parti aracılığı ile başkan seçilmesi' durumunun oluşturduğu tartışmalar sonucu Başkanlık sistemi için hükümete yakın sendikalar da kulis çalışmalarına başlamış durumda.

Bem Bir Sen genel başkanı Mürsel Turbay, "Sendika olarak sosyal ve siyasal konulara olan duyarlılığımızı Türk kamuoyu yakından bilir. Son yıllarda başkanlık sistemiyle ilgili başlayan tartışmalara bilimsel bir katkı sunmak istedik. Bu nedenle konunun uzmanlarının katılımlarıyla bir çalıştay yapma kararı aldık. Bir sendika olarak bu tartışmaya tüm tarafların katılacağı, görüşlerini açıkça ifade edebileceği bir çalıştaya ihtiyaç vardı. Biz de bu nedenle böyle bir karar alarak çalışmayı başlattık" ifadelerini kullandı.

Açıklamanın buraya kadar olan kısmı çok normal görünüyor. Bir sendikanın halkı ilgilendiren bir konuda fikir alışverişi yapması doğal olarak algılanıyor. Ancak açıklamanın devam eden kısmına baktığımızda şu ifadeler geliyor.

Sendika genel başkanı Mürsel Turbay, "İlk gün mevcut sistemin aksayan tarafları detaylarıyla ele alınacak. Çünkü “elbise dar” geliyor ama neresi? Nasıl dar geliyor? konuşulmalıdır. Bu ortamı sağlayacağız. Özellikle sistemin tıkanan yanları tartışılacaktır." İfadelerini kullandı.

Açıklamanın bu kısmına baktığımızda yapılacak olan çalıştayın, 'konuyu tartışıp, araştıracağız' amaçlı değil de, 'Parlamenter sistem kötü, Başkanlık İyi. Hadi size bunu anlatalım' amacı taşıdığı net bir şekilde görülmekte.

Bem Bir Sen genel başkanı Turbay, "İkinci günün sonunda ise bir sonuç bildirisi yayınlayarak çalıştayımızdan elde edilen sonucu kamuoyumuzla paylaşacağız” şeklinde konuştu. 

Bekleyelim görelim, bakalım ne paylaşacaklar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@