Sendikalar 16 Mayıs'ta Soma'da İş Cinayetlerine Dikkat Çekecek

ANKARA (ANKA)- DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Soma’da yaşamını yitiren tüm madencileri anmak ve iş cinayetlerine dikkat çekmek için 13 Mayıs’ta tüm illerde, 16 Mayıs’ta ise Soma’da miting düzenleyecek. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, S

Haberler 05.05.2015, 13:57
Sendikalar 16 Mayıs'ta Soma'da İş Cinayetlerine Dikkat Çekecek

ANKARA (ANKA)- DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Soma’da yaşamını yitiren tüm madencileri anmak ve iş cinayetlerine dikkat çekmek için 13 Mayıs’ta tüm illerde, 16 Mayıs’ta ise Soma’da miting düzenleyecek.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Soma maden faciasının yıldönümü dolayısıyla 13 Mayıs 2014’te Soma’da yaşamını yitiren tüm madencileri anmak ve iş cinayetlerine dikkat çekmek için bir dizi etkinlik gerçekleştirecek.  DİSK, KESK, TMMOB ve TTB başkanları etkinlikleri kamuoyuna duyurmak amacıyla TMMOB'de bir basın toplantısı düzenledi. Ortak açıklama metnini okuyan TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, Soma’da 13 Mayıs günü yaşanan facianın sebebinin, uygulamaya konulan özelleştirme, taşeronlaştırma, rödovans, örgütsüzleştirme, sendikasızlaştırma, köleci çalışma sistemi olduğunu belirtti. Soğancı, Türkiye’nin iş cinayetlerinde, işçi ölümlerinde Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sırada yer aldığını ve bu tablonun AK Parti’nin iktidara gelmesiyle daha da vahim bir hale dönüştüğünü savundu.

-“YAMA TEDBİRLERLE İŞ CİNAYETLERİ ENGELLENEMEZ”-

Emek-meslek örgütlerinin önerileri dikkate alınmadan hazırlanan “yama” tedbirlerle iş cinayetlerinin engellenemeyeceğini belirten Soğancı, “İşçi sağlığı ve iş güvenliği için ‘Önce insan, önce sağlık, önce güvenlik’ anlayışı taşımayan hiçbir düzenleme sorunlara çözüm getirmeyecek, iş cinayetlerini durduramayacaktır. İş cinayetlerinin son bulması, ancak ve ancak işçilerin, emekçilerin ve tüm halkımızın kendilerini ilgilendiren tüm konularda söz, yetki ve karar hakkının olduğu eşit, özgür ve demokratik bir Türkiye ile mümkündür” dedi.

Soğancı, Mart ayında başlattıkları “Kader Değil! Fıtrat Değil! Kaza Değil! Cinayet!” başlığı altında topladıkları imzaları 7 Haziran sonrası Meclise taşıyacaklarını belirterek, vatandaşlardan  imza için destek istedi. Soğancı, 301 işçiyi  unutturmamak için 13 Mayıs’ta tüm illerde alanlarda olacaklarını ve  16 Mayıs’ta ise  Soma’da miting düzenleyeceklerini dile getirdi. (ANKA)
(MLT/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@