Sendikacılardan Başkan Sözlü Hakkında Suç Duyurusu

Memur-Sen'e bağlı sendika üyeleri, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü'nün bir konuşmasında Şeyh Sait, Seyit Rıza ve İskilipli Atıf Hoca'ya yönelik hakaretlerde bulunduğunu öne sürerek 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundular.

Haberler 22.09.2015, 16:54
Sendikacılardan Başkan Sözlü Hakkında Suç Duyurusu
Salih ÜÇTEPE/ADANA, (DHA) - MEMUR Sendikaları Konfederasyonu'na (Memur-Sen) bağlı sendika üyeleri, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü'nün bir konuşmasında Şeyh Sait, Seyit Rıza ve İskilipli Atıf Hoca'ya yönelik hakaretlerde bulunduğunu öne sürerek 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundular.

Geçtiğimiz 8 Eylül'de düzenlenen teröre tepki yürüyüşünde konuşma yapan Hüseyin Sözlü, şehit cenazelerine katılan imamlara yönelik eleştirilerde bulunarak "Milli mücadele döneminde de bu millet gevşek din adamları görmüştür. Şeyh Saitleri, Seyit Rızaları, işbirlikçi İskilipli Atıf Hocaları görmüştür. Onlar gibi kalleş ve kancık ruhlu olmayın. Atatürk'ün arkasında olup milli mücadele için Anadolu'yu adım adım arşınlayan ve camilerde hutbe okuyan İslam alimi, İstiklal Marşı'mızın şairi Mehmet Akif'i kendinize örnek alın" diye konuştu.

BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR

Memur-Sen'e bağlı sendikaların üyeleri Adana Adliyesi önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Memur-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer, Şeyh Sait'in oldu bitti ile isyancı gösterildiğini ve İskilipli Atıf Hoca ile Seyit Rıza'nın düzmece mahkemelerle idam edildiğini belirterek, şunları söyledi:

"İskilipli Atıf Hoca İzmir'in Yunanlılar tarafından işgaline karşı ilk beyanat veren alimlerden biridir. Şapka Kanunu'na muhalefet ettiği bahanesiyle idam edilen İskilipli Atıf Hoca'ya yıllar sonra devlet tarafından iade-i itibar verilmiştir. Hüseyin Sözlü, yaptığı açıklamalarıyla Seyit Rıza üzerinden Alevi vatandaşlara, İskilipli Atıf Hoca üzerinden dindar vatandaşları, Şeyh Said üzerinden de hem dindar hem Kürt vatandaşları açıkça düşman ilan etmiştir. Sözlü'nün bu kadar ayrımcı ve bölücü konuşmasını birlik ve beraberlik temalı bir toplantıda yapmış olması ise durumun vehametini daha da arttırmış, millet arasına nifak sokulmuş ve toplumun içindeki kin ve nefret tohumlarının ekilmesine neden olmuştur"

Basın açıklamasının ardından Sezer ve beraberindeki sendika üyeleri, Hüseyin Sözlü hakkında, 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@