Semra Pektopal'dan Zabıta Haftası Mesajı

Birleşik Kamu İş Genel Eğitim ve Basın Yayın Sekreteri Semra PEKTOPAL sitemiz kamugundemi.com'a yaptığı özel açıklamada Zabıta Emekçilerinin Haftasını kutladı. Semra Pektopal açıklamasında şunları kaydetti:

Haberler 02.09.2016, 19:40
Semra Pektopal'dan Zabıta Haftası Mesajı
Birleşik Kamu İş Genel Eğitim ve Basın Yayın Sekreteri Semra PEKTOPAL sitemiz kamugundemi.com'a yaptığı özel açıklamada Zabıta Emekçilerinin Haftasını kutladı. Semra Pektopal açıklamasında şunları kaydetti:

Sağlıklı Bir Kentte Yaşamanın Güvencesi Olan Zabıta Emekçilerinin Haftası Kutlu Olsun
  
Zabıta Teşkilatı, Belediyelerin özel kolluk kuvvetidir. Zabıta’ların diğer kolluk kuvvetlerinden farkı, kendisini savunabilmesi için güç kullanma yetkisi yoktur. İşini, büyük bir azim ve gayretle kanun ve yönetmelikler çerçevesinde halk yarına yapmaya çalışan ve bunu yaparken de bir türlü halk tarafından anlaşılmayan bir teşkilattır Zabıta Teşkilatı.
 
Toplumsal sağlığımızın teminatı olan Zabıtalar, Gayrıhhi Müesseseleri denetleyerek halkın sağlığını, asayişini, huzuru bozacak şekilde üretim yapan tüm işyerlerine yönelik denetimler yaparak, Seyyar Satıcılar, dilenciler ile mücadele ederek, Çevre Kanunu’ndan kaynaklanan işlemleri, kaçak et denetimlerini vb. işleri yaparak halkın daha sağlıklı beslenmesine katkıda bulunduğu gibi daha sağlıklı bir ortamda alışveriş yapmasını ve yaşamasını sağlamaktadır. Yani Zabıta işi gereği sürekli halk ile iç içedir.
 
Zabıta çok zor şartlar altında görevini yapmaktadır. Hatta görevini yaparken, fiili saldırıya da sıkça uğramaktadır. Kendini savunabilmesi için güç kullanma yetkisi olmadığı içinde sürekli yaralanmakta ve ölmektedir. Kendilerini savunabilmek için de en ufak bir refleks gösterdiğinde ise hemen tutuklanmaktadır.
 
Peki, Zabıta halk yararına bu işleri yürütürken, halkımız tarafından yeterince anlaşılabiliyor mu? Halkın gözünde Zabıta’nın nasıl bir imajı var? Bu soruların cevabı ne yazık ki çok da iç açıcı değil. Çünkü Zabıta halkın gözünde rüşvetçi, seyyar satıcılık yaparak evine ekmek götürmek isteyen insanların ekmeğine göz koyan, saldırgan vb. bir imajı vardır. Bu imajda, gerek basın tarafından gerekse halkın sağlığı ve refahı ile oynadığı için Zabıta tarafından engellenenler, tarafından verilmektedir. Oysaki Zabıta halk için, halk yararına çalışmalar yaparak, halkın sağlığını korumaktadır. Onun için de halkımızın desteği Zabıta için büyük önem taşımaktadır.
 
Yaz-kış, gece-gündüz, bayram-tatil demeksizin, kent yaşamı içinde her türden insanla karşı karşıya kalan, çok yıpratıcı ve stresli bir görevi tüm yasal yetkisizlere rağmen büyük bir özveri ile yerine getirmeye çalışan Zabıta Teşkilatının daha etkin bir düzeye gelebilmesi için; yasal düzenlemelerin Zabıtalar lehine iyileştirilmesi, can güvenliği ile ilgili tedbirlerin alınması ve desteklenmesi, işlerini yaparken karşılaştıkları risklere karşı ekonomik ve demokratik haklarının geliştirilmesi için gerekli çalışmaların bir an önce yapılmasını istiyor ve tüm Zabıta Emekçisi arkadaşlarımın haftasını kutluyor, görevlerini daha iyi koşullarda yapacakları günlere kavuşmalarını diliyorum.                                                      
 
ihraç edilen öğretmenlerin sıralı tam isim listesi ihraç edilen öğretmenlerin özlük hakları nelerdir
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@