Sarayiçi mülteci kampına dönüştü

Sarayiçi mülteci kampına dönüştü

Haberler 21.09.2015, 23:06
Sarayiçi mülteci kampına dönüştü

Sarayiçi mülteci kampına dönüştü

Avrupa ülkelerine gitme umuduyla 6 gün önce Edirne’ye gelen ve önceki gece tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı’na yerleştirilen Suriyeli sığınmacılar, geceyi burada kurdukları çadırlarda ve battaniyelerin üzerinde geçirdi.

Sarayiçi mülteci kampına dönüştü
   
 
   
Avrupa ülkelerine gitme umuduyla 6 gün önce Edirne’ye gelen ve önceki gece tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı’na yerleştirilen Suriyeli sığınmacılar, geceyi burada kurdukları çadırlarda ve battaniyelerin üzerinde geçirdi. Sığınmacıların 28 saat eylem yaparak kapattığı TEM yolu, önceki geceden itibaren yeniden trafiğe açıldı. 
Yolu kapatıp sığınmacıları yönlendirerek, jandarma ve polis barikatlarına saldırdıkları tespit edilen 30 kişi ise Osmaniye’deki kamplara gönderildi.

MERCİMEK KUYRUĞU
Mülteci kampına dönüşen Sarayiçi’nde, sığınmacıların ihtiyaçları insani yardım dernekleri ve Vakıflar Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından karşılanıyor. Sığınmacılar, sabah uyandıklarında önce güreşlerin yapıldığı stadyumdaki tuvalete, ardından da kahvaltı için dağıtılan mercimek çorbası kuyruğuna girdi. Yüzlerce Suriyeli sabah kahvaltısı için dağıtılan mercimek çorbası, ekmek ve suyu alabilmek için dakikalarca kuyrukta bekledi.

DAVUTOĞLU BM’DE GÜNDEME GETİRECEK
Öte yandan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Edirne ve İstanbul’da 6 gündür bekleyen sığınmacıların sorunlarını dinlemek için Çankaya’da görüştüğü Suriyeli temsilciler Sarayiçi’ne döndü. Görüşmeye katılan Fadi Alhoussin ve Yaser Alsaleh, Davutoğlu’nun sorunlarını Salı günü Birleşmiş Milletler toplantısında gündeme getireceğini belirterek, “Çarşamba günü karar verilecek. Müjdeli bir haber için bekliyoruz” diye konuştu.

UMUTLARINI KAYBETMEDİLER
Suriyeli sığınmacılar Yunanistan’ın kendilerine sınırı açacağı ve Almanya’ya gidecekleri umudunu hala taşıyor. 
Avrupa ülkelerine gitme umuduyla Edirne’ye gelen 200 kadar Suriyelinin kent merkezindeki İlhan Koman parkında, yaklaşık 1300 sığınmacının da Sarayiçi mevkisindeki bekleyişi sürüyor.

OTOGARDA BEKLİYORLAR
Sosyal medyada 6 gün önce yayılan “Almanya’nın çok sayıda sığınmacı alacağı” söylentisi üzerine, Edirne üzerinden Avrupa’ya gitmek için Büyük İstanbul Otogarı’na gelen sığınmacıların bekleyişi devam ediyor. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sığınmacı, otogarın içindeki Cumhuriyet Camisi avlusundaki alanda bekliyor. Alandan ayrılan sığınmacılar ise yeniden bölgeye alınmıyor. Sonradan otogara gelen bir grup sığınmacı da cami avlusu dışındabekleyişini sürdürüyor. Geceyi cami avlusundaki alanda ve dışarda geçiren sığınmacıların bazı ihtiyaçları Türk Kızılayı tarafından karşılanıyor.
 
 
 
 
 
kaynak:Aydınlık Gazetesi
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@