Sağlık-Sen'den uygulamalara ve Kılıçdaroğlu'na eleştiri

SAĞLIK-Sen Kayseri Şube Başkan Yardımcısı Mustafa Çamur, meslek grubu ayırt etmeksizin tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde yıpranma payı kanununun çıkarılmasını istediklerini bildirdi.

Haberler 06.04.2016, 13:30
Sağlık-Sen'den uygulamalara ve Kılıçdaroğlu'na eleştiri
SAĞLIK-Sen Kayseri Şube Başkan Yardımcısı Mustafa Çamur, meslek grubu ayırt etmeksizin tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde yıpranma payı kanununun çıkarılmasını istediklerini bildirdi.

Sağlık-Sen Başkan Vekili Nihal Yılmaz ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'na söylediği sözleri eleştirerek, özür dilemeye çağırdı.

Şube Başkan Yardımcısı Mustafa Çamur, sağlık çalışanlarıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında, İş Kanunu'nda, 2. ve 3. basamak sağlık hizmeti sunulan hastanelerin, 'çok yüksek riskli' işyerleri olarak tanımlanmasına rağmen, Bakanlığın yürüttüğü 'yıpranma payı' ile ilgili kanun çalışmalarında sadece 'nöbet tutan' sağlık çalışanına yıpranma payı hakkının tanınacağının dillendirildiğini ifade ederek, ''Böyle dillendirmeler, Bakanlığın sağlık çalışanına bakış açısının ne kadar özürlü olduğunu göstermektedir.

Hastanelerimizde gece nöbet tutan arkadaşlarımız için mevcut olan çok yüksek risk faktörleri, gündüz çalışan ya da gündüz çalışmak zorunda kalan sağlık çalışanı arkadaşlarımız için risk oluşturmuyor mu?

Bizler, meslek grubu ayırt etmeksizin tüm sağlık çalışanı arkadaşlarımız için ve geçmişi de kapsayacak şekilde yıpranma payı kanununun çıkarılmasını istiyoruz'' dedi. Çamur, 2015 toplu sözleşme görüşmelerinde, Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile üniversitelere bağlı hastaneler arasında var olan ek ödeme ve diğer özlük haklarındaki eksikliklerin tespit edilmesi ve hükümet organlarına bildirilmesi amacıyla Bakanlık, YÖK ve sendikalardan bir komisyonun oluşturulması kararına varılmasına rağmen, YÖK'ten konuyla ilgili bir çalışma yapılmamasını manidar bulduklarını da kaydetti.

Çamur, ''Ayrıca sağlıkla ilgili olarak TBMM'de çıkarılan herhangi bir kanunun, tüzük ya da yönetmelik değişikliğinin üniversite hastanelerinde uygulanabilmesi için YÖK Genel Kurulu7nun toplanıp karar alması gerekir.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde kanun, tüzük ya da yönetmeliklerin uygulanmasında yerelde yöneticilere takdir hakkı tanınmazken, üniversite hastanelerinin yöneticileri için esnekliklerin olması, takdir hakkı tanınması, üniversitelerde çalışan sağlıkçıları mağdur etmektedir'' diye konuştu.

Sağlık-Sen Kayseri Şubesi Başkan Vekili Nihal Yılmaz da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu için söylediği sözleri eleştirdi.

Yılmaz, ''Sayın Kılıçdaroğlu'nun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu hanımefendiye karşı söylemiş olduğu sözler, Türk siyasetinin tarihi kara lekesidir. Sayın Kılıçdaroğlu'nun söylediği ağza alınamayacak sözleri, hiçbir terbiye, edep ve insafa sığmayacak, kendini bilmez, cinsiyetçi ve ölçüsüz derecede seviyesizdir.

Parti sözcüsü olarak söylenmiş ve parti üyelerince alkışlanmış olan bu sözler hiç mazeretin arkasına sığınılarak savunulamaz ve bu kitle için de büyük bir utanç kaynağıdır. Bir anneye, hanımefendiye, kadına seviyesiz eleştirisini kabul etmiyoruz ve kınıyoruz. Kılıçdaroğlu'nun tüm kadınlardan, halkımızdan ve bakanımızdan özür dilemesini bekliyoruz'' ifadelerini kullandı. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@