Rotasyon mu Sürgün mü?

17 Nisan 2015 tarih ve 29329 sayılı öğretmenlerin atama ve yer değiştirmelerine ilişkin yönetmeliğin 48. Maddesi nce, Kocaeli Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü rotasyon yönetmeliği gereğ

Rotasyon mu Sürgün mü?

17 Nisan 2015 tarih ve 29329 sayılı öğretmenlerin atama ve yer değiştirmelerine ilişkin yönetmeliğin 48. Maddesi nce, Kocaeli Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü rotasyon yönetmeliği gereği 1-Kandıra, 2-Kartepe-İzmit-Derince-Körfez, 3-Başiskele-Gölcük-Karaürsel, 4-Dilovası-Gebze-Darıca-Çayırova ilçelerinden oluşan gurupları sendikamızın her ilçe kendi içinde grup olsun önerimizi dikkate almadan oluşturmuştur. Grupların oluşturulmasında yönetmeliğin dediği gibi coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde tutulmadan yapıldığı görülmektedir. Temel yaklaşım herkesi iradesi dışında zorunlu olarak bir yere gönderme olunca bu şekilde bir tablo oluşturmuştur.!

Bakanlık ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu uygulamanın verimliliği arttıracağını iddia etmektedir. Tabi ki düzeni bozulan öğretmen arkadaşım bu kafa karışıklığı içinde dersine nasıl hazırlanacak, öğrencisi ile daha fazla nasıl ilgilenecek ve nasıl verimi artıracak?

Bu rotasyonu savunanlar uzun yıllardır aynı okulda bulunan öğretmenlerin yan gelip yattığını düşünmektedir. Doğru olduğunu varsaysak bile, uzun zamandır aynı okulda olup başarılı olan öğretmenin suçu nedir? Zorunlu rotasyon uygulamasının eğitimin hangi sorununa çözüm üreteceği anlaşılamamaktadır. 

Ayrıca iktidarın bu uygulamadan beklediği rotasyona uğrayan bazı öğretmenlerin emekli olacağı beklentisidir. Bu günkü şartlarla emekli olan öğretmenin kaybı 1000-1500TL arasında değişmektedir. Rotasyon yerine 3600 Ek göstergeyi çıkarmış olsa rotasyona zaten gerek kalmayacaktır. 

Kocaeli ilinde oluşturulan ilçe grupları yaklaşık 40-50 km lik mesafeler içermektedir. Eşmeden Hereke ye Kullardan Karamürsel’e kadar alanda atama yapılabilecektir. Bu durum eğitim emekçilerinin aile bütünlüğü ve çalışma barışını bozarak sıkıntılara neden olacaktır.

Eğitimde süreklilik esastır. Köklü eğitim kurumları sürekliliği ile başarıyı yakalamaktadır. Rotasyon okulların "hafızasını" yok edecektir. Bu durum iktidarın ın eğitime bakışı ile örtüşmektedir.

Yerelleşmeyi ve özelleşmeyi hedef edinen iktidar devletin okullarından kaçışı hızlandırarak eğitimde özelleştirmeyi tamamlamak istiyor. Zorunlu rotasyon çözüm değildir. İsteğimiz dışında yapılan her atama sürgündür. Ancak şu bilinmelidir ki biz eğitim emekçileri asla yalvarmayız, boyun eğmeyiz. TÖS ve TÖB-DER geleneğinden gelen Eğitim İş MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ ”nin; Tüm mevzuat-uygulama ve sonuçlarıyla birlikte yürütülmesinin durdurulmasına ve iptaline ilişkin Danıştay a dava açmıştır. Sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

Eğitim İş Kocaeli Şubesi Adına

Bilal ŞENER

Anahtar Kelimeler:
rotasyon mu sürgün
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.