Son Dakika

Rotasyon, Ateşle Oynamaktır

İsmail KONCUK'un rotasyonla ilgili basına yaptığı açıklamalar:  Bugünlerde öğretmen rotasyonu gündemdedir. Bu konu zaman zaman temcit pilavı gibi ısıtılıp öğretmenlerin sofrasına kon

Haberler 01.03.2015, 22:11
Rotasyon, Ateşle Oynamaktır

İsmail KONCUK'un rotasyonla ilgili basına yaptığı açıklamalar: 

Bugünlerde öğretmen rotasyonu gündemdedir. Bu konu zaman zaman temcit pilavı gibi ısıtılıp öğretmenlerin sofrasına konulmaktadır. Rotasyon, her öğretmenin kendi bulunduğu yere göre değerlendirdiği bir konudur. Şöyle ki, il içi rotasyon dış mahallelerde görev yapan birçok öğretmen için merkeze gelmenin yolu olarak görülmekte ve desteklenmektedir. İl dışı rotasyon da, aynı şekilde, gelişmemiş illerden, gelişmiş illere gelebilmenin yolu olarak görülmektedir. 

İlke bazında değerlendirdiğimizde ise, rotasyonu bugün destekleyen birçok kişinin, yarın, pozisyonu değiştiğinde karşı olacağı açıktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, nerede olursa olsun 3-4-5 yılda bir tüm öğretmenlerin yer değiştireceği gerçeğidir. Yani 3-5 yılda bir tüm öğretmenlere göçebe bir hayat kurulmak istenmektedir.

Bu durum öğretmenlerin düzenlerinin bozulması, yerlerinden, yurtlarından edilmesi anlamına gelecektir. Öğretmenlerimizin de aileleri, çocukları vardır. Öğretmelerin 3-5 yılda bir okul değiştirmesi ailelerinin de düzenlerini etkileyecektir. Öğretmenlere rotasyon bize göre gündem değiştirmek için ortaya konulmuştur. Zira bu konu eğitimin öncelikli meselesi olmadığı gibi, eğitimin bir ihtiyacı da değildir. Bu şekilde öğretmen verimliliğinin, okulların kalitesinin artırılacağını düşünmek çok yanlış olacaktır.

Üstelik öğrenciler için de öğretmenlerinin sık sık değişecek olması eğitimde geri gidişlere yol açacaktır. Öğretmen-öğrenci arasındaki bağ son derece önemlidir. Öğretmenin öğrencilerini tanıması, öğrencilerin de öğretmenlerini benimsemesi eğitimde başarı sağlanması açısından hayati öneme sahiptir. Ayrıca öğretmenlerin sürekli yer değiştirmesi kurum kültürü oluşmasını engeller, aidiyet duygusunu ortadan kaldırır, mutsuz, huzursuz öğretmenler ordusu yaratır. Öğretmenlerimiz birkaç yıl sonra yerlerinin değiştirileceğini bildiğinden ne okuluna adapte olabilir ne de öğrencilerine verimli olabilir. Öğretmenler kendisini görev yaptığı okula ait hissedemez. Dolayısıyla rotasyonu tüm bu etmenlerle değerlendirmek gerekir.

Bu sebeplerle, Türk Eğitim Sen olarak, kazanılmış bir hak olan bugünkü düzenlemenin değiştirilmesine, ister il içi, isterse il dışı rotasyona karşıyız. Rotasyonun öğretmen verimliliğini artıracağına inanmıyoruz. Verimlilik söz konusu olunca, öğretmenlerin özlük haklarında hiç bir iyileştirme yapmayanlar, rotasyon konusunda aslan kesilmektedir. Önce tüm idarecileri rotasyona tabi tutan zihniyet şimdi sıranın öğretmenlere geldiğini düşünmektedir. İdareci rotasyonuna da karşıydık, öğretmen rotasyonuna da karşıyız. Topyekûn göç sistemi öğretmeni daha da mutsuz edecek, iş verimliliği düşecek, kurum kültürü oluşamayacaktır.

Türkiye’de okulların o kadar çok sorunu vardır ki… Altyapı ve fiziki mekan yetersizliği, derslik ve öğretmen açığı, birleştirilmiş sınıf uygulaması, okullaşma oranlarının yüzde 100 seviyesine ulaşamaması, öğretmenlere, idarecilere uygulanan baskılar… Tüm bu sorunları göz ardı eden Milli Eğitim Bakanlığı’nın kafasını rotasyon uygulamasına takması akıl tutulması yaşandığının bir kanıtıdır.

Rotasyon haberleri ile birlikte öğretmenlerimiz ciddi bir kaygı yaşamaktadır. Her fırsatta rotasyona karşı olduğunu dile getiren sendikamız, bu konunun tamamen rafa kalkmasını istemektedir. Eğitimin nitelik sorunu öğretmene rotasyonla çözülemez. Öğretmenlere rotasyon getirilmesi yeni sorunları beraberinde getirecektir.

Buradan uyarıyoruz: Herkes aklını başına almalıdır, en başta da Milli Eğitim Bakanlığı. Nelere yol açacağını iyi hesap etmeden atılacak her adım hüsrana yol açacaktır. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve MEB’i yönetenler, yüzbinlerce öğretmeni adeta göç sistemine tabi tutarak ne büyük bir kaos oluşturacaklarının farkına varmalıdır.

Öte yandan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde, zorunlu hizmet bölgelerinde çakılı kalan, 8-10 yıl görev yapmasına rağmen tayin talepleri gerçekleşmeyen öğretmenlerimiz bulunmaktadır. Zorunlu hizmetini tamamlayan öğretmenlerin herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın tayin talepleri gerçekleştirilmelidir. Unutulmamalıdır ki; bu öğretmenlerimiz kürek mahkûmu değildir.

Bakan Avcı ve MEB Müsteşarı Tekin’e buradan bir kez daha sesleniyoruz: AKLINIZDAN ÖĞRETMENE ROTASYON DÜŞÜNCESİNİ ÇIKARIN. BU KONU SADECE VE SADECE ÖĞRETMENLERE GÖZYAŞI GETİRECEK, BAKANLIĞINIZ DA BUNDAN HİÇBİR FAYDA SAĞLAYAMACAKTIR.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’yı uyarıyorum:

SAYIN AVCI; ŞAYET ÖĞRETMENLERİN BAKANIYSANIZ, ÖĞRETMENLERLE İSTİŞAREYİ HAYATINIZIN MERKEZİNE ALIYORSANIZ, ROTASYON KONUSUNDA BİRİLERİNİN SİZİ YÖNLENDİRMESİNE İZİN VERMEYİN. ÖĞRETMENLERE ROTASYON, İDARECİLERE YAPILAN ROTASYONA BENZEMEZ. ALTINDAN KALKAMAYACAĞINIZ İŞLERE GİRMEYİN, BAKANLIĞI KAOSUN MERKEZİ HALİNE GETİRMEYİN.

ROTASYON, ATEŞLE OYNAMAKTIR.

Şu ana kadar öğretmenler huzur bulsun, daha iyi hizmet üretsin diye bir gayretinize şahit olmadık. Yapmayı düşündüğünüz rotasyonun altında kalırsınız. Yüzbinlerce öğretmenin yer değiştirmesinden bahsediyoruz, bunun zorluğu, insanların huzursuzluğunun yaratacağı kaosu bugünden görünüz. Yapmayı düşündüğünüz büyük bir öğretmen göçüdür. Öğretmenlerin istekleri dışında ye değiştirmesinin ne Türk milli eğitimine, ne gidene ne de gelene bir fayda sağlamayacağı açıktır. Bu büyük bir vebaldir. Bu vebalin sorumluluğunu taşıyamazsınız. Sayın Bakan, MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü gibi çalışmaktadır. Tek işiniz idareci tayinleri, öğretmen tayinleri ve onları huzursuz etmek. Bu bakanlığın başka işi yok mu, Sayın Bakanım? Ne yaparım da, eğitim çalışanlarını daha mutlu kılarım, ne yaparım da eğitimin niteliğini artırabilirim, ne yaparım da öğretmeni daha itibarlı hale getirebilirim diye bir kaygınız yok mu Sayın Bakan, Sayın Bürokratlar? Türk milli eğitimine de, eğitim çalışanlarına da yazık ediyorsunuz, yazık.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

kamu7.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@