Özgür Eğitim-Sen: Mağduriyet Oluşturan Uygulamalardan Vazgeçilmelidir!

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer'den MEB'e uyarı...

Sendika 31.08.2017, 23:44
Özgür Eğitim-Sen: Mağduriyet Oluşturan Uygulamalardan Vazgeçilmelidir!

Kamuoyuna yansıyan haberlere göre Eğitim-Sen üyesi olup daha önce açığa alınan ve ardından tekrar göreve başlatılan öğretmenlerden bir kısım zorunlu görev yeri değişikliğine tabi tutulmuş.

Yönetim pratiğimiz içerisinde sürgün olarak tabir edilen uygulama yapılma zamanı ve şekli itibariyle problem oluşturucudur. Daha önceki açığa alım sürecinde de bu öğretmenler sendikalarının önceki tarihli bir eylemi gerekçe gösterilerek, üstelik sendikanın merkez teşkilatında görevli olanlar hakkında bir işlem tesis edilmeden, açığa alınmışlardı. Ancak uygulamanın ardından açığa alınan öğretmenler görevlerine iade edilmişti.

Eğitim-Öğretim sezonunun başlamasına sayılı günlerin kaldığı bu aralıkta zorunlu eğitim bölgesi olan yerlerden öğretmenlerin görev yeri değişikliğine tabi tutulması MEBin yönetsel aklı açısından zaafiyet göstergesidir.

Diğer taraftan görev yeri değişikliğine tabi tutulan bu öğretmenlerden eş olanların durumları dikkate alınmamış eşlerden herbirinin ataması değişik illere yapılmıştır. Anayasanın 41. maddesinde güvence altına alınan ailenin korunması ve çocuk hakları’ hükmü gözardı edilmiştir. Olduğu düşünülen bir yanlışlığın giderilmesi adına işlem tesis eden MEBin yeni yanlışlara, mağduriyetlere yol açmaması zaruridir.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@