Ortak deklarasyon çağrısını yineledi

Ortak deklarasyon çağrısını yineledi

Haberler 25.09.2015, 00:48
Ortak deklarasyon çağrısını yineledi
KURBAN bayramını sürpriz bir kararla Diyarbakır’da geçiren Başbakan Davutoğlu, Bayram Namazı sonrasında Grup Tillo üyeleri ile buluşup AKP’nin “Ortağız Bir Namusa” adlı seçim şarkısına eşlik etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gece Diyarbakır’a gitti. Davutoğlu, dün sabah bayram namazını Ulu Cami’de kıldıktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.  Bir gazetecinin Bayram Namazı için neden Diyarbakır’ı seçtiğine ilişkin sorusuna Başbakan Davutoğlu, “Diyarbekirliler benim Diyarbekir’e nasıl aşık olduğumu bilirler” diye karşılık verdi. Davutoğlu, kente seçim kampanyasında gelip gelmeyeceği sorusuna “Burada bayramda beraberiz, bundan sonra da sık sık Diyarbekir’e her zaman olduğu gibi geleceğiz, Diyarbekir’den feyz almaya ders almaya geliyoruz” dedi.  Diyarbakır AKP İl Teşkilatının düzenlediği toplantıda da konuşan Davutoğlu, yaklaşan 1 Kasım seçimleri öncesi mesajlar verdi. Diyarbakır’daki parti kadrolarının 7 Haziran seçimleri öncesinde Doğu’da ve Güneydoğu’da çok büyük baskılara maruz kaldığını ifade eden Davutoğlu, “Hiçbir baskıya teröre şiddete boyun eğmeyeceğiz. Sizlere güveniyorum” dedi. Terör ve şiddetin nerede olursa olsun acı ve hüzün dolu günler getirdiğini söyleyen Davutoğlu, “Masumları katledenler, ülkenin meselelerini konuşmak imkanı varken, bu meseleleri konuşmak yerine, TBMM’de ve Türkiye’nin her yerinde bu meseleleri rahatça ifade etmek imkanı varken, bunların yerine, alçakça terör saldırılarıyla, kalleşçe kurdukları tuzaklarla, günümüzü, bayramımızı karartmak isteyenlere karşı bugün bütün bir millet, 78 milyon omuz omuzayız” dedi. 

Sorumluluk onlarda olur
Çözüm sürecinin 30 yıldır süren kavgayı bitirme amacı taşıdığını ve tek hedeflerinin herkesin kendi ana dilinde, lehçesinde özgürce, istediği şekilde düşüncelerini ifade edebilmesi olduğunu açıklayan Davutoğlu, şöyle konuştu: “Diyarbakırlı dostlarım, biliniz ki kim bu ülkede Diyarbakırlıyı Konyalıdan ayırmak isterse, kim ne gerekçeyle olursa olsun ‘sizin etnik kökeniniz, sizin mezhebiniz şu, diğerlerinin mezhebi bu’ diye ayrımcılık yapmak isterse karşısında bizi bulur. Bir an bile zihnimizden Diyarbakırlı ailelerinin acılarını, şehit ailelerinin acısından ayırırsak, bir an bile zihnimizde böyle bir ayrımla yaklaşırsak bu mevkiler bu makamlar bize haram olur. ” Davutoğlu, siyasi partilere teröre karşı deklarasyon çağrısını şöyle yineledi: “Gelin bütün parti liderleri olarak teröre ve şiddete karşı ortak bir deklarasyonda bulunalım. Olumlu bir cevap alırsak ortak bir çağrıda buluşma noktasında hiç tereddüt etmeyeceğiz. Teröre karşı hep beraber tavır alma imkanına sahip olacağız. Çağrımıza cevap gelmezse sorumluluk HDP ve MHP yetkililerinin üzerinde olur.” 

 

 

 

YENİÇAĞ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@