Öğretmenlerin il içi tayinleriyle ilgili sıcak gelişme

Öğretmenlerin il içi tayinleriyle ilgili sıcak gelişme

Haberler 21.09.2015, 01:17
Öğretmenlerin il içi tayinleriyle ilgili sıcak gelişme

Bu talep sonrasında Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın, Başkent Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen il millî eğitim müdürleri toplantısında, il milli eğitim müdürlerine, il içinde özür durumundan atanamayan öğretmenlerin taleplerinin dikkate alınmak suretiyle il içinde özür durumu kapsamında yer değişikliği yapabilmeleri için il mili eğitim müdürlerinin insiyatif kullanmaları konusunda sözlü talimat verdiği bilgisine ulaşılmıştır.

 

Anayasamız, idareye ailenin huzur ve refahı ile ailenin korunması yönünde gerekli tedbirleri alma görevini yüklemiş ve idarenin bu görevleri merkezden yönetim ve yerinden yönetim esaslarına dayanarak yerine getireceği belirtilmiştir. Yine İl İdaresi Kanunun 8. maddesinde, lüzumu halinde memurların il içinde nakil ve tahvillerinin mensup olduğu il idare şube başkanlarının inhası üzerine valiler tarafından yapılabileceği belirtilmiştir. Bu itibarla Eğitim-Bir-Sen’in talebi sonrası Bakanın talimatı hukuken ve fiilen mümkün bir uygulamadır.

Eğitim-Bir-Sen yetkilileri her ne kadar haklı taleplerinin Bakan tarafından dikkate alınarak il milli eğitim müdürlerine bu hususta talimat verilmesi yerinde ve doğru bir uygulama olsa da iller arasında uygulama farklılığına ve bu suretle mağduriyetlerin giderilememesine sebebiyet verilmemesi için il milli eğitim müdürlüklerince bu kapsamdaki il içi yer değişikliği işlemleri hakkında genel bir yazının tüm taşra teşkilatına duyurulmasının gerekli olduğunu ifade ettiler.

Kaynak: Memuruz.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@