Öğretmenlere Çift Nöbet Tek Ücret

Öğretmenlere nöbet ücreti kazanımının sıkıntıları bitmek bilmiyor. Bir tarafta idarecilere verilmeyen nöbet ücretleri, diğer tarafta haftada bir kez nöbet ücretinin veriliyor olması uygulamada sıkıntılara yol açıyor. Haftada iki kez nöbet tutan ancak sadece 1 kez nöbet ücreti olayına tepkiler devam ediyor. En son olarak Türk Eğitim Sen konuyla ilgili MEB'e yazı yazarak hatanın düzeltilmesini istedi. Anlaşılan o ki eğer MEB herhangi bir düzenleme yapmazsa ikinci nöbetin tutulması şeklinde bir nöbet tutmama eyleminin başlaması an meselesi...

Öğretmenlere Çift Nöbet Tek Ücret
2015 Toplu Sözleşmede kazanılan Öğretmenlere Nöbet Ücreti haftalık bir defa olmak koşuluyla 2 ekders karşılığı olarak ödenir. Öğretmenler haftada birden fazla nöbet tutarsa,bir defa nöbet tutmuş sayılacak.

Türk Eğitim Sendikası bu durumla ilgili MEB’e hatırlatma yaptı.

TÜRK EĞİTİM SEN AÇIKLAMASI:

26.07.2014 Tarihli ve 29072 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “Öğretmenlerin nöbet görevi” başlıklı 44. maddesinde ve 07.09.2013 Tarihli ve28758 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları” başlıklı 91. Maddesinde yer alan hükümler uyarınca öğretmenlere nöbet görevi verilmektedir. 23.08.2015 Tarih Ve 29454 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme hükümlerine göre öğretmenlere Ocak 2016 tarihinden itibaren nöbet görevine binaen ek ders ücreti ödenmektedir.

Bu mevzuat hükümlerine göre; Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları ile Ortaöğretim Kurumlarındaki öğretmenlere mevzuatlarda açıkça düzenlenmeyen bir konuda kıyaslama yoluyla öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verilmesi mümkün değildir.

Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, haftada bir günden fazla nöbet görevi verilmemesi yönünde talimat gönderilmesini talep ederek, aksi halde Türk Eğitim Sen olarak haftada birden çok nöbet görevinin yapılmamasıyla ilgili eylem kararı alacağımızı bildirdik.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.