Öğretmen atama yönetmeliği Danıştay’da

Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖS), 17 Nisan’da yürürlüğe giren ‘Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne karşı dava açtı. Hü

Haberler 21.04.2015, 16:23
Öğretmen atama yönetmeliği Danıştay’da

Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖS), 17 Nisan’da yürürlüğe giren ‘Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne karşı dava açtı. Hürriyet’e konuşan TÖS Genel Başkanı Dikmen Onat, “Biz yönetmeliğin yasal olmayan yönlerine dava açtık. Öğretmenler bu rotasyonu hak etmiyorlar” dedi.

Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖS), 17 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne 20 Nisan Pazartesi günü Danıştay’da dava açtı. Hürriyet’e konuşan TÖS Genel Başkanı Dikmen Onat, yönetmenliğin birçok öğretmeni mağdur edecek yönlerinin olduğunu savundu. Onat, rotasyonun kaldırılmasını istediklerini belirterek şunları söyledi:

“Biz yönetmeliğin yasal olmayan yönlerine dava açtık. Öğretmenler bu rotasyonu hak etmiyor. 800 bin öğretmen mağdur olacak. 800 bin öğretmenin çocuğunun, evinin düzeninin bozulması demek bu. Bu nedenle yönetmenliğin içerisindeki birçok dayanağa dava açtık. Öğretmen olmak çok farklı bir şey. Devletin öğretmenliği hak ettiğnizi sürkeli test etmesi, sürekli bu şekilde rahatsız etmesi çok kötü. Öğretmensiniz ve bu yüzden sürekli tacize uğruyorsunuz. Bunun adı tacizdir. Rotasyonun kaldırılmasını istiyoruz. Öğretmenler bu rotasyonu haketmiyor.”

Yönetmelik 17 Nisan’da yürürlüğe girdi

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’, öğretmenin atama şartları ve usulleri, aday öğretmenlik işlemleri, 

fen ve sosyal bilimleri liseleri öğretmenlerinin seçimi, öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi, mazerete ve diğer nedenlere bağlı yer değiştirmesi, sene sonunda okul müdürleri tarafından değerlendirilmesi gibi değişiklikler içeriyor.

Esra ÜLKAR

Hürriyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@