Odunpazarı’nı Sürgünpazarı’na Çevirenlere Mahkeme Dur Dedi!

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin ardından el değiştiren bazı belediyelerde yaşanan baskı, istifaya zorlama, sürgün ve işten çıkarma gibi hukuksuzluklar, mahkemelerden geri dönüyor.

Sendika 06.09.2019, 14:35
Odunpazarı’nı Sürgünpazarı’na Çevirenlere Mahkeme Dur Dedi!

Son olarak Eskişehir Odunpazarı Belediyesinde, Bilgisayar İşletmeni olarak görev yapan Fethullah Özsarı’nın Belediye Başkanı tarafından hayvan barınağına ‘geçici görevlendirme’ adı altında sürgün edilmesine mahkeme ‘dur’ dedi. Fethullah Özsarı’nın üye olduğu Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) tarafından başlatılan hukuki mücadelenin ardından Eskişehir 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verildi. Söz konusu karar ile Fethullah Özsarı’nın maruz kaldığı zulüm ve hukuksuzluk gözler önüne serildi.

Odunpazarı Belediye Başkanı tarafından 20 Mayıs 2019 tarihinden itibaren Kırsal Hizmetler Müdürlüğü Hayvan Bakım Merkezine ‘geçici görevlendirme’ adı altında sürgün edilen Fethullah Özsarı’nın üyesi olduğu sendika Bem-Bir- Sen tarafından 30 Mayıs 2019 günü Odunpazarı Belediyesi önünde yapılan eylem gerçekleştirildi. Aynı konuya ilişkin bazı belediyelerde yaşanan baskı, sürgün ve istifa zorlamalarına karşı Ankara Adliyesinde suç duyurusunda bulunan Bem-Bir-Sen, İçişleri Bakanlığına soruşturma başlatılması için dilekçe vermişti. 

Bem-Bir-Sen tarafından hukuki sürecin başlatılması ve söz konusu görevlendirmenin basında geniş yer bulmasının ardından Fethullah Özsarı yeni bir görevlendirme ile 16 Temmuz'da Akkaya köyü muhtarlık binasına gönderdi. Özsarı, Akkaya Mahallesi Ek Hizmet Binası Kırsal Hizmetler İrtibat Bürosu'nda çalışmaya başladı.

Eskişehir 1. İdare Mahkemesi; Özsarı'nın bilgisayar işletmeni olarak Odunpazarı Belediyesi'nde görevine geri dönmesine karar verdi. Mahkeme kararında "Davacının görevlendirilmesinin ihtiyaca veya başka bir sebebe dayanılarak yapıldığının belli olmadığı, objektif kıstaslara dayanılmaksızın davalı idarece salt takdir yetkisi kullanılarak tesis olunan dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı kanaatine varılmıştır" ifadeleri yer aldı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Genel Başkanı Levent Uslu, “31 Mart’tan bugüne geçen süre el değiştiren bazı belediyelerde çalışan emekçiler için mazlumiyet ve mağduriyet dönemi olmuştur. Bu süre zarfında belediyelerin gücünü arkasına alarak, belediye emekçilerinin sendikalarından tehdit ve şantajla istifaya zorlandığı, yandaş sendikalara geçmeleri için tehdit edildiği, sürgünlerin yaşandığı, bu baskıların adeta bir kıyıma dönüştürüldüğü karanlık günler olarak tarihteki yerini aldı. Yaşadığımız bu süreçte, geçmiş alışkanlıkları ile gücü eline aldığı gibi millete karşı müesses nizamı, vesayeti diriltmeye çalışan histerik bilinçaltı ile bir kez daha karşı karşıya geldik.” dedi.

“Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından belediye çalışanlarının yaşadığı zulme son eklenen halka Odunpazarı Belediyesindeki zulümler oldu.” ifadelerini kullanan Uslu, “Meydanlarda “Martın sonu bahar” diyenlerin ilk icraatı “emekçinin yazını kışa çevirmek” oldu. Barış güvercini görüntüsünün altında meğer kan emici yarasalar varmış. Kendilerine adalet havarisi diyenler meğer emek ve adalet katiliymiş. İmaj mühendislerinin yaptığı hümanizm makyajı aktı ve fabrika ayarlarına geri döndüler. Biz bu ülkede sendikal örgütlenmeyi ideoloji taşeronu olarak kullananlara inat, sendikacılığın medeniyet hamili olarak nasıl omuzlanacağını gösterdik. Bu ülkenin tarihine kara leke olarak geçen darbe dönemlerinde; siyasi aparat, ideolojik dolgu malzemesi olarak kullanılan sendikalaşma tarihini temize çekmeye ahdettik. Eski Türkiye’nin alışkanlıklarına dönmek isteyenlere bir çift lafımız var. O günleri yeniden yaşamaya da yaşatmaya da müsaade etmeyiz, tahammül göstermeyiz. Eskişehir İl Başkan Yardımcımız Fetullah Özsarı’nın yaşadığı bu hukuksuzluk ve sürgün mahkemeden geri dönmüş, yapılan zulüm gözler önüne serilmiştir. Dün sendikalara ideoloji taşeronluğu yaptırıp milletin karşısında duranları tarih nasıl affetmediyse, bugün de icra edilen hukuksuzluğun altına imza atanları affetmeyecektir.” değerlendirmesinde bulundu. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@