Norm fazlası öğretmenler toplandı

Milli Eğitim tarafından norm fazlası öğretmenlerin ataması yapılacağının duyurulması üzerine, Eğitim-İş Çanakkale Şubesi norma giren üyelerine mağdur olmalarını engellemek amacıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Haberler 10.12.2015, 20:03
Norm fazlası öğretmenler toplandı

12 Kasım itibariyle Türkiye geneli norm güncellemelerinden sonra İl Milli Eğitim Müdürlükleri 2015 yılına ait norm fazlası öğretmen atamaları için duyuruya çıkmaya başlamıştı.

Fakat İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılan duyurularda belirtilen atamaların Norm kadro yönetmeliğine aykırı olarak ifade edilmişti. Birçok öğretmeni etkileyecek olan norm fazlası atamaları için Eğitim-İş Çanakkale Şubesi, üyelerinin mağduriyetini engelleyebilmek amacıyla geçtiğimiz Pazartesi günü sendika binasında bilgilendirme toplantısı düzenledi. Eğitim-İş binasında yapılan toplantıda, norm atamasına maruz kalacak sendika üyesi öğretmenlere, ilgili yönetmelikler ve kanunlar hakkında sendika avukatı tarafından bilgi verildi. 

“Arkadaşlarımızı bilgilendireceğiz, haklarını anlatacağız”

Bilgilendirme toplantısı ve norm atamaları hakkında açıklama yapan Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş; “İl Milli Eğitim Müdürlüğü norm fazlası öğretmenlerin atanmasına yönelik açıklama yayınladı ve atama takvimi yayınladı. Norm fazlası öğretmenlerin boş olan okullara başvuruları alınarak, bu takvim atamalar yapılarak sonlandırılacaktır. Yalnız Milli Eğitim tarafından yapılan ilgili duyuruda, norm fazlası öğretmenlerin kendi istekleriyle tercihte bulunmalarını, bulunmadıkları takdirde ilgili yönetmeliğin 53’cü maddesinin 5’ci fıkrasına atıfta bulunarak valilik tarafından reysen il içine veya il dışına atanacağıyla ilgili bir duyuru yazısı var. Biz Eğitim-İş Çanakkale Şubesi olarak üyelerimizin mağdur olmamaları için, avukatımızla birlikte ilgili yönetmeliği inceleyerek, geçmiş yıllarda yaşanan olumsuzlukların öğrettiği tecrübelerden yararlanarak, bu süreci atlatmasıyla ilgili bu akşam toplandık. Toplantıda arkadaşlarımızı bilgilendireceğiz, haklarını anlatacağız” dedi. 

“Yanlış normun düzeltilmesini sağladık”

Mantaş açıklamasında; “Eğitim-iş olarak kurumsal olarak öğretmenlerimize destek olacağız ve bu konuda haksızlığa uğrayan kişilerin haklarını arayacağız. Bu gün illerden ve ilçelerden norm kadrosunun açılması gereken bazı okul sayılarının eksik bildirildiğine dair bilgiler aldım. Biz de sendika olarak, ilgili insan kaynakları şube müdürüne başvurduk. Bir ilçe de yapılan yanlış normun düzeltilmesini sağladık. Diğerleriyle ilgili çalışmalar sürüyor. Mutlaka o çalışmalar bitince bize dönerek, o çalışmalarla ilgili bilgilendireceklerdir. Bu toplantıya gelen arkadaşlarımız dışında, sendikayı telefonla arayarak sorunlarını aktaran, kafaları karışık olan arkadaşlarımız var ve acaba tercih yapmazsam beni reysen atarlar mı gibi sorular yönetiyorlar. Bu gün yaptığımız bu toplantıyla tüm bu soruların, tüm bu karmaşanın açıklığa kavuşmasını sağlayacağız. Eğitim-İş olarak bunun çalışmasını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.  

(Burhan Mert Balcı) canakkaleolay.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@