Nöbet Ücreti Verilmezse İmza Atmayız

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, toplu sözleşme görüşmelerinin son virajında, kamu işveren heyetine nöbet ücreti ile ilgili net bir mesaj verdi. Selvi, “Ücretsiz nöbet tutmayız, nöbet ücreti verilmezse imza atmayız.” dedi.

Haberler 17.08.2015, 16:11
Nöbet Ücreti Verilmezse İmza Atmayız

Ücretsiz nöbet anayasal suçtur

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi,  Toplu sözleşme masasına taşıdıkları sorunların çözülmeden yeni öğretim yılına başlanmasının okullarda ciddi bir kaosa neden olacağını söyledi. Nöbet ücreti ile ilgili sorunun çözülmemesi durumunda geçen öğretim yılı gösterdikleri fedakârlığı göstermeyeceklerini söyleyen Selvi, ücret ödemeden nöbet tutturmaya çalışanların anayasal suç işlemiş olacağını belirti.

Sorunun çözülmesi için yeterince süre verdik

Geçen öğretim yılında okullarda öğrencilerin güvenliği nedeniyle nöbet eylemi kararı almadıklarını söyleyen Selvi, “2013 yılında yapılan 2. Dönem toplu sözleşme sürecinde başlayan, Kurum İdari Kurullarında devam eden nöbet ücreti talebimizi son olarak 350 bin imza ile yetkililere ilettik. Sorunun çözülmesi için yeterince zaman verdiğimizi düşünüyoruz. Toplu sözleşme masasına da taşıdığımız nöbet sorunu çözülmezse, alacağımız kararın meydana getireceği problemlerden kimse bizi sorumlu tutmasın.” ifadelerini kullandı.

Kararlıyız, imza atmayız

Toplu sözleşme masasında çözüm birçok önemli sorun bulunduğunu ve bu sorunlardan bir tanesinin de nöbet ücreti olduğunu söyleyen Selvi, nöbet ücretinin eğitim hizmet kolunun en önemli taleplerinden biri olduğuna işaret ederek, “Nöbete ücret verilmeyen bir toplu sözleşmeye yetkili sendika olarak imza atmamız mümkün değil. Kamu İşveren heyeti, kararlığımızın farkında olsun ve nöbet ücreti ile ilgili sorun toplu sözleşme ile son bulsun.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@