Milli Eğitimi Ali Babanın Çiftliğine Çevirmişler

Eğitim-iş Ayvalık Temsilciliğinden Milli Eğitimdeki usulsüzlükler ile ilgili zehir zemberek açıklama...

Milli Eğitimi Ali Babanın Çiftliğine Çevirmişler

Ayvalık’ta, kısa adı Eğitim-İş olan ‘Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası İlçe Temsilciliği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak sendikalarının bir üyesi öğretmene hukuksuzluk yapıldığını savunarak sert bir açıklamada bulundu.

Eğitim İş Ayvalık Temsilciliği üyesi olan ve aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kısa bir süre önce yapılan atamalarda haksızlığa uğradığı öne sürülen Sibel Bozkurt tarafından okunan açıklamada, “Bütün faaliyetlerinde hukuk kurallarına bağlı olan, vatandaşlarına hukuk güvenliğini sağlayan, kişilerin temel hak ve hürriyetlerini güvence altına alan devlete hukuk devleti denir. Bir devletin hukuk devleti olduğundan bahsedebilmek için İdarenin tüm eylem ve işlemlerinde yasalara bağlı olması ve idarenin kanuniliği ilkesinin geçerliliğini koruması gerekmektedir. Maalesef ülkemizde ne hukuk devletinden ne hukuktan nede idarenin kanuniliği ilkesinden bahsetmek mümkün. Bütün kurumlarda olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığında da hukuk göz ardı edilerek yandaşlar zinciri kurulmuş kişiye özel, yandaşa özel uygulamalarla yasalara bağlılıktan söz edilemez duruma gelinmiştir. 

2014 -2015 yılı il içi atamalardaki uygulamalar milli eğitim kurumunun çürümüşlüğünü, keyfiliğini ve işlerin ne kadar işbilmezlikle yapıldığını ve yönetmeliklerle belirlenen atama usullerinin dışına çıkılarak hukuk tanımazlığının açık bir göstergesidir” denildi.

Açıklamada, “İl içi atamalarda isteğe bağlı olarak başvuruda bulunan arkadaşımız tercih önceliğinin göz önünde bulundurularak ataması yapılması gerekirken 4. tercihi Sakarya ortaokulunun normu boş olmasına rağmen 9. tercihi olan imam hatip ortaokuluna atanarak isteğe bağlı ve tercih önceliğine göre değil zorunlu ve keyfi bir atamaya tabi tutulmuştur ve imam hatip ortaokuluna yandaşça bir öncelik tanınmıştır. Durumun yönetmeliklere aykırı olduğunu ve arkadaşımızın 9. Tercihi olan imam hatip ortaokuluna çıkan atamasının iptal edilerek 4. Tercihi olan Sakarya ortaokuluna atanmasını yapılarak hatanın düzeltilmesini il milli eğitim müdürlüğünden talep ettik. Gelen cevap tam Aziz Nesin’lik ve fıkralara konu olacak cinsten. Tercihte hiç Bandırma işaretlenmemişken alakasız bir yönetmelikle cevap verilmiş ve Bandırma’ya bu yüzden atanmanız yapılmamıştır denilmiştir” ifadeleri yer aldı.

eğitim iş ayvalık

Eğitim-İş Ayvalık Temsilciliği üyelerinin katıldığı basın açıklamasında, “İkinci hukuksuzluk ise tercih listelerinde yaşanmıştır. İl milli eğitim müdürlüğünün yayınlamış olduğu ihtiyaç listelerinde branş bazında hangi okulda kaç boş kontenjan var açıklanmıştır. Bu ihtiyaç listesine göre öğretmenler hangi okula tayin isteyeceklerine karar vermişler ve tercihte bulunmak için mebbis sistemine girdiklerinde belirledikleri okulların tercih listesinde olmadıklarını görmüşlerdir. Durumun nedeni sorulduğunda sehven yazılmış gibi yasal dayanağı olmayan cevaplar verilmiştir. Üçüncü olarak Yönetmeliğin 21 maddesinde 4. Fırkasında ‘Bir yerleşim merkezindeki her eğitim kurumunda en az 1 rehber öğretmen norm kadrosu doldurulmadan ikinci ve müteakip norm kadrolara öğretmen ata namaz.’ denilmiştir. Bu yönetmeliğe rağmen Sakarya Ortaokulu ve Ali Çetinkaya Ortaokulunda rehber öğretmeni yokken Atatürk İlkokulu ve Mehmet Akif Ersoy ortaokuluna 2. Rehber öğretmen atanmış ve ben yönetmelik tanımam diyerek yasalar çiğnenmiştir. Dördüncü olarak; bazı okullara 6 saate norm açılmış bazı okullara 10 saate norm açılmamıştır. Bir okulda 8 saat derse norm açılmış yandaş atanmış, yandaş idareci olunca 4 atama dönemi geçmesine ve aynı okulda ders yükü 10 saate çıkmasına rağmen norm açılmamıştır” ifadeleri yer aldı.

“MİLLİ EĞİTİMİ ALİ BABANIN ÇİFTLİĞİNE ÇEVİRMİŞLERDİR”

Eğitim-İş adına basın açıklamasını seslendiren Sibel Bozkurt, “Gördüğümüz gibi çalışanların haklarını korumakla görevli olanlar yasaları unutmuş, yönetmelikleri göz ardı etmiş ve Milli Eğitimi Ali babanın çiftliğine çevirmişlerdir. Eğitim İş olarak buradan yetkilileri uyarıyor, yapılan bütün hukuksuzlukların takipçisi olacağımızı bildiriyoruz. Torpille yönetici olanlar zannediyorlar ki onları yönetici yapanların kurallarına göre idarecilik yapılacak ama biz onlara bu ülkede yasalar olduğunu yönetmeliklere göre hareket edilmesi gerektiğini mücadele ederek öğreteceğiz. Eğitim İş olarak ‘Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir’ diyerek öğretmenlerimizin mağdur edenlere gereken dersi vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Tüm baskılara, yasa tanımazlığa ve yandaşlığa karşı Eğitim İş olarak burada olduğumuzu hatırlatıyor karşılarında yıkılmaz bir kale olarak duracağımızı ve yapılanların hesabını soracağımızı, yapılan hak gasplarını yargıya taşıyacağımızı ve yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz” ifadelerini kullandı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.