Milli Eğitimde bir oldu da bitti maşallah hikayesi Danışman Öğretmen...

Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan danışman öğretmen

Haberler 22.02.2016, 12:20
Milli Eğitimde bir oldu da bitti maşallah hikayesi Danışman Öğretmen...
Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan danışman öğretmen değerlendirme sistemini eleştirerek, bir oldu da bitti Maşallah durumuyla karşı karşıyayız dedi.

Ahmet Mantaş Eğitim iş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu adına yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

Milli Eğitim Bakanlığı Şubat 2016’da atanacak aday öğretmenlerin hemen sınıfa girmeyeceklerini, danışman öğretmen gözetiminde geçirilerek hizmet içi eğitim alacaklarını açıklamıştı.

Bu aday öğretmenler birçok branş dersine girerek ders işleme tekniklerini yerinde göreceklerini ve Eylül’den sonra görev yerlerine gönderecekleri de belirtilmişti.

19 Şubat 2016 Cuma günü danışman öğretmenlerin belirlenmesi yapılmış ve atamalar gerçekleştirilmiştir.

17.04.2015 tarihinde yayımlanan MEB Öğretmen Atama ve Yer değiştirme Yönetmenliğine göre aday öğretmenlere danışman öğretmen belirlenir denilmektedir.

MEB Öğretmen Yerleştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından bir yazı yayımlayarak danışman öğretmenlerin belirlenmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüklerine duyurulmuştur.

Öğretmenler ne olduğunu bile anlamadan, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yangından mal kaçırır gibi bir uygulamayla, formaliteden başvuru alınıyor gibi yapılıp gelişi güzel bir yöntemle 10 yıl ve üzeri hizmet süresi olan öğretmenler arasından seçim yapılmıştır.

Uygulama mevzuata uygunmuş gibi gözükse bile milli eğitimin mevzuatında böyle bir seçim ve kriter bulunmamaktadır.

Adil, hakkaniyetli ve temayüz bir yöntemle belirlenmesi gerekirken Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü yine bizleri şaşırtmamış ve taşıma suyuyla değirmen döndürmeye devam etmiştir. Kervanı yolda dizmeye çalışan Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü şu an Çanakkale’ye ataması yapılmış bazı branşlarda ki aday öğretmenlere danışman belirlemeyi bile unutmuştur.

Çanakkale’de el sanatları branşında aday öğretmen mevcuttur. Ama seçilen 29 tane danışman öğretmenler arasında el sanatları branşında danışman öğretmen bulunmamaktadır. Ayrıca ilimiz MEM kadrosunda 10 yıl ve üstü kıdemli el sanatları danışman öğretmen olabilecek öğretmenlerde bulunmaktadır.

Bazı okullar öğretmenlere duyuru yaparken, çoğu okullarda öğretmenlere duyuru dahi yapılmamış, İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile telefonla isimler alınarak Alo danışman öğretmen hattı oluşturulup yandaş kayırmacılığına kadar uzanan bir süreç yaşanmıştır. Hatta son anda bazı hatırı sayılır kişilerin devreye girerek bazı yandaş öğretmenlerin isimlerini bu listeye dahil ettiği iddiaları da mevcuttur.

Eğitim İş Çanakkale Şubesi olarak 19 Şubat 2016 tarihinde Cuma günü, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yangından mal kaçırır gibi danışman öğretmen belirleme ve atamalarına yazı yazarak itiraz etmiş, danışman öğretmenlerin hakkaniyetle, daha objektif ve şeffaf bir kriterle belirlenmesini istemiştir.

Şimdi soruyoruz oldu da bitti maşallah gibi manevralarla iş yapmaya devam mı edeceksiniz? Hakları yenen ve bu konuda mağdur olan öğretmenlere buyurun yargıya gidiniz, diyerek topu taca atmaya devam edeceksiniz biliyoruz.

Eğitim İş olarak bu hukuksuzlukların peşini bırakmayacağız, haksızlığa uğrayan üyelerimizin ve öğretmenlerimizin haklarını sonuna kadar korumaya devam edeceğiz.

Kaynak: KamuGundemi.com
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@