Memurların Zararları Telafi Edilsin

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 2019 yılı maaş zamları ve enflasyon farkı ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Sendika 08.01.2019, 00:32
Memurların Zararları Telafi Edilsin

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Son dönemde düştüğü açıklanan enflasyonla birlikte kamu çalışanlarına verilecek enflasyon farkı % 6,7 oldu. Memur maaşları 2018 yılında toplamda %13 oranında arttı ama enflasyon %20,3 olarak gerçekleşti. Dolayısıyla 2018 yılı memur ve emeklilerin hanesine zarar olarak yazıldı. 2019 yılının ilk altı ayı için ise yalnızca %4’lük bir artış öngörüldü. Yeniden güncelleme rakamları, asgari ücret gibi temel kriterlerde %20’nin üzerinde artışlar olmuştur. Böyle bir artış varken memura yüzde %4 zam ekonomik gerçeklerle örtüşmemektedir. Malum-Sen imzaladığı toplu sözleşme ile kamu çalışanlarının 2 yılını yok etmiş, ekonomilerinde ağır bir tahribata neden olmuştur.” dedi. 

Memur maaş zammının da güncellenmesi gerektiğini ifade eden Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “ Türkiye’de yaşanan ekonomik gelişmeler doğrultusunda enflasyon hedefi güncellendi, bütün kurumlara yeni enflasyon hedefine göre bütçe yapıldı ise memur maaş zamları da güncellenmeli, iyileştirilmelidir. Türkiye Kamu-Sen olarak aylardır biz bunu dile getiriyor ve memurun zararları telafi edilsin istiyoruz. Bu mücadelemizi ısrarla sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi. 

3600 ek göstergenin de çözüme kavuşturulması gerektiğini dile getiren Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Türkiye Kamu-Sen olarak ek gösterge sorunun temelde çözecek kapsamlı bir çalışma yapmıştık. Bu çalışmamızın kanun tasarısına dönüşmüş hali şuanda TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmeyi beklemektedir. Biz bu tasarının bir an önce yasalaşmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu. 

Sağlık çalışanlarının gelir kaybı yaşadığı döner sermayeler ile ilgili değerlendirme yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, ''Döner sermayelerde yaşanan düşüşlerin önüne geçilmesi ve sistemin yeniden revize edilmesi gereklidir. Döner sermayede adalet ve hakkaniyet tesis edilmeli, çalışanın emeğinin yok edilmesine son verilmelidir. Sayın Sağlık Bakanı ile yaptığımız görüşmede  bu konuda çalışmaları olduğunu ifade ettiler. Bizde takipçisi olacağız, çalışanı memnun edecek, emekliliğe de yansıyacak bir döner sermaye sistemi kurulması için mücadele edeceğiz.'' dedi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@