Memurlardan Seçim Yorumu: Mağlup Biziz...

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK)...

Haberler 03.11.2015, 14:45
Memurlardan Seçim Yorumu: Mağlup Biziz...

ANKARA (ANKA) - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, Ekim ayı enflasyon oranı ile yıllık hedefin aşıldığını, memurların cepten yemeye başladığını, memurlara karşı “ne onsunlar, ne ölsünler” politikasının uygulandığı söyledi. Seçim sonuçlarını da değerlendiren Zengin, seçimin "mağlubunun" doğrudan memurlar olduğunu vurguladı. Zengin, “Sonuç olarak, 3 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisi  ‘bir başka baharı’ beklemeye mahkum edilmiştir” dedi.

Zengin, yaptığı yazılı açıklamada enflasyon oranını değerlendirirken, Ekim ayı enflasyon oranı ile yıllık hedefin aşıldığını, memurların cepten yemeye başladığını vurguladı.

“TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Ekim ayı enflasyon oranı yüzde 1,55 artarak, 2015 yılının ilk 10 aylık enflasyonu yüzde 7,86 olarak gerçekleşmiştir. Mevsimlik ürünler hariç tutulduğunda ise 10 aylık enflasyon oranı yüzde 8,05’e yükselmektedir” diyen Zengin, “Memur ve emeklilerine 2015 yılının ilk altı aylık enflasyon farkı ile birlikte Ocak ve Temmuz aylarında yapılan toplam yüzde 7,76 oranındaki artış ile Ekim ayının yüzde 7,86’lık enflasyonu karşılaştırıldığında, memur ve emeklilerin alacaklı duruma geçtiğini belirtti.

Mevsimlik ürünlerden arındırıldığında kayıpların daha da arttığını ifade eden Zengin, şunları kaydetti:

“Bunun anlamı, yılın bitmesine iki ay kala memur ve emeklileri enflasyon kayıplarını cepten karşılayacaktır. 2014 yılının ödenmeyen ortalama yüzde 5’lik enflasyon kaybı dikkate alındığında toplam kayıplar daha da artmaktadır. Açıklanan TÜİK rakamlarında en yüksek artış yüzde 11,43 ile giyim ve ayakkabı gurubunda olması dikkat çekicidir.  Okulların açılması ve kış mevsiminin gelmesi nedeniyle giyim ve ayakkabı gurubundaki artış doğrudan tüm memur ve emeklilerini etkilemiştir.

-“MEMURLAR NE ONSUNLAR, NE ÖLSÜNLER”-

Açıklanan Ekim ayı TÜFE oranı ile yılın bitimine iki ay kala Orta Vadeli Mali Planda (2016-2018) revize edilen yüzde 7,6 oranındaki 2015 yılı TÜFE yıl sonu hedefinin şaştığını göstermektedir. Memur ve emeklilerine yıllık büyümeden refah payı verilmemektedir. Türkiye büyürken memur ve emeklileri enflasyona ezdirmeme masalı ile oyalanmaktadır. Hükümet ile Memur-Sen, imzalanan toplu sözleşmelerle, memurlara karşı ‘Ne onsunlar, ne ölsünler’ politikası ortaklaşa yürütülmektedir. Kamuoyuna pompalanan talep ve tartışmaların sahte olduğu toplu sözleşme ile ortaya çıkmıştır."

-“SEÇİMİN TEK MAĞLUBU MEMURLARDIR”-

Zengin 1 Kasım seçim sonuçlarını da memurlar açısından değerlendirdi. Seçimlerinin gerçek mağlubunun bazı siyasi partiler değil doğrudan memurlar olduğunun altını çizen BASK Başkanı, şöyle dedi:

“Seçimler dolayısıyla her kesime bol keseden vaat ve taahhüt açıklanırken, memurların birikmiş acil sorunları hatırlanmamış, beklentileri görmezden gelinmiştir. 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi 1 Kasım seçimlerinin de tek mağlubu memurlar olmuştur. Liderler, hiçbir mitingde, hiçbir televizyon programında memurlardan bahsetmemiştir. Daha da vahim olanı; yandaş sendikaların, kendi taleplerini seçime katılan yandaşı oldukları siyasi partilerin seçim beyannamelerine koyduramamış, liderlerin konuşmalarına yansıtamamış olmalarıdır.

Siyasi partiler, yandaş sendikalarla, memurları arka bahçelerinde rehin tutmaya devam etmişlerdir. Sonuç olarak, 3 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisi  ‘bir başka baharı’ beklemeye mahkum edilmiştir.” (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@