Memur Sen,Türgev,Ensar Vakfı gibi STK\'lar bir araya gelerek Türkiye Anayasa Platformu Oluşturdu

Türkiye Anayasa Platformu\'nun Çağrısına 250 STK\'dan Tam Destek

Haberler 25.01.2016, 15:06
Memur Sen,Türgev,Ensar Vakfı gibi STK\'lar bir araya gelerek Türkiye Anayasa Platformu Oluşturdu

16 STK'dan oluşan Türkiye Anayasa Platformu tarafından yapılan "Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte" çağrısına 250 Sivil Toplum Kuruluşundan tam destek geldi.  

Anadolu Platformu, ASKON, Birlik Vakfı, Cihannüma Derneği, Ensar Vakfı, Hak-İş, HUDER, İHH, İlim Yayma Cemiyeti, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Memur-Sen, MÜSİAD, ÖNDER, TGTV, TÜMSİAD ve TÜRGEV anayasa konusunda çalışmalar yürütmek üzere Türkiye Anayasa Platformu oluşturdu. Platform, STK'lara bir çağrı metni yayınladı. Çağrı metnine 2 günde yaklaşık 250 STK'dan destek geldi.

YALÇIN'DAN YENİ ANAYASA ÇAĞRISI

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, amaçlarının yeni anayasa konusunda farkındalık oluşturmak, içeriğine yönelik sivil önermeler geliştirerek kaynak üretmek, toplumun diğer kesimlerince üretilen kaynaklara yönelik "uzlaşma temelli" eleştiri ve öneriler üretmek olduğunu açıkladı. "Yıllardır özlemini duyduğumuz demokratik, özgürlükçü, sivil bir anayasayla darbeler döneminin tamamen kapatılmasını bekliyor" diyen Yalçın, "Demokratik, sivil ve özgürlükçü yeni anayasa yapım sürecinin uzamasının hem ülkemiz hem de milletimiz açısından ekonomik, siyasi ve toplumsal ağır sonuçları olacaktır. Çerçevesini temel insan hak ve özgürlüklerinin çizdiği, ideolojik ön kabullerden arındırılmış, en geniş toplumsal uzlaşıyı temsil edecek ve bireyin devlete karşı özgürlüklerinin genişletilmesini sağlayacak yeni bir anayasa yazılmalıdır" dedi.

YENİ ANAYASA İÇİN HEP BİRLİKTE

Tüm Türkiye'ye ise Yalçın şu çağrıyı yaptı: "Kaynakları artırmak, çözümleri çoğaltmak, 'işte bu bizim anayasamız' diyebilmek için sorumluluk almalı ve yeni anayasa için artık gecikmemeliyiz. Devletin nesne, milletin özne olduğu bir yapım sürecini sivil akılla işleterek yaşayan, kendini unutturan, çözümü kolaylaştıran ve 'İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın' temelli yönetim ahlakına dayanan bir anayasa yapmaya odaklanmalıyız. Böyle bir Anayasayı birlikte yapmak, toplumsal sözleşmemizi hep birlikte oluşturmak için herkesi platformumuza katılmaya ve katkı sunmaya bekliyoruz. Çağrımıza şuanda 250 STK'dan tam destek geldi. Hepsine de duyarlılıklarından ötürü teşekkür ediyoruz. "

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@