Memur-Sen'in Tekadam Beklentisi

ANKARA (ANKA)- Bem-Bir-Sen tarafından organize edilen "Başkanlık Sistemi Çalıştayı"na katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Yeniden Büyük Türkiye’nin vizyon belgesi olacak yeni anayasayı da, hükümet sisteminin şeklini

Haberler 13.05.2015, 20:07
Memur-Sen'in Tekadam Beklentisi

ANKARA (ANKA)- Bem-Bir-Sen tarafından organize edilen "Başkanlık Sistemi Çalıştayı"na katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Yeniden Büyük Türkiye’nin vizyon belgesi olacak yeni anayasayı da, hükümet sisteminin şeklini de TBMM ve halkın iradesi belirleyecektir" dedi.

Bem-Bir-Sen Türkiye’nin en önemli tartışma konularından birisi haline gelen Başkanlık Sistemini alanında uzman akademisyen, gazeteci ve yazarlarla masaya yatırdı.

Başkanlık sisteminin demokratik bir zeminde tartışılması gerektiğine vurgu yapan Yalçın, "Yapılması gereken temsilde adaletin sağlanacağı, istikrarın yakalanacağı, yasama, yürütme ve yargının birbirlerinin görev alanlarına müdahale etmeyeceği kaliteli bir demokratik zemini oluşturmaktır. Bu demokratik zemini özgürlükçü, sivil ve demokratik Yeni  Anayasa’yla oluşturabiliriz" şeklinde konuştu.

-“ÖNERİLERİMİZLE KATKI YAPMAK İSTİYORUZ”-

Yalçın, "Hiç kimsenin, dininden, dilinden, etnik kökeninden, renginden, mezhebinden, yaşam tarzından dolayı dışlanmadığı, horlanmadığı, kendisini ötelenmiş hissetmediği Türkiye’dir. Tarihinden ve medeniyetinden aldığı güçle, özgüvenle dimdik ayakta duran, bugünü ve geleceği inşa edebilme potansiyelinin idrakinde Yeniden Büyük Türkiye’dir. Bu kapsamda, vesayetin bitişinde aktif rol aldığımız gibi, Yeniden Büyük Türkiye’nin inşasına temel oluşturacak yeni anayasanın yapım sürecine ve hükümet sistemi tartışmalarına da eleştiri ve önerilerimizle katkı yapmak istiyoruz. Memur-Sen olarak, teklif sendikacılığı anlayışımız gereği, sorunları kişilerden ve partilerden bağımsız fikir ve proje zemininde konuşmayı esas alıyoruz. Bu açıdan, Başkanlık sistemi tartışmalarını kişiye veya kişilere bağlı değil hükümet sistemleri tartışması olarak ele alınmasından yanayız" dedi.

-“YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ AÇMALIYIZ”-

Yalçın, mevcut hükümet sistemini, parlamenter sistem olarak değil yarı başkanlık ve parlamenter sistemin izlerini taşıyan melez bir model olarak gördüğünü belirterek şunları kaydetti:

“Çünkü, parlamenter sistemde cumhurbaşkanının bu kadar yetkisi olmaması gerekir. İkincisi, yine parlamenter sistemde yürütmenin iki kanadından biri olan başbakanın dolaylı, sorumsuz ama yetkili cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesi büyük bir sorun değil mi? Gelişmiş demokrasiler arasında hem cumhurbaşkanının hem de başbakanın seçimle geldiği kaç ülke var? Milletin büyük çoğunluğun yetersiz gördüğü mevcut hükümet sistemiyle, Yeniden Büyük Türkiye inşa etmemiz ve adil yeni dünyanın ihyasına katkı sunmamız mümkün değil. Ancak ‘mevcut sistemi reforme edelim’ ya da dünyadaki başarılı olmuş ‘yarı başkanlık veya başkanlık modellerini ülkemize kazandıralım’ fikrine koro halinde hayır diyen, istemezükçü lobiyi hepimiz görüyoruz. Bu istemezükçü lobiyi aşarak, hatta onları da sürece katarak olabilecek en iyi modeli bulmalıyız. Yeniden Büyük Türkiye’nin önünü açmalıyız."

-“ÖN ŞARTIMIZ YENİ ANAYASA”-

Yeni Anayasa'nın önemine değinen Yalçın, "Tarih, parlamenter sistemle yönetilip otoriter yönetimlere şahitlik etmiştir. Almanya’da Hitler, İtalya’da Mussolini, İspanya’da Franco’nun Parlamenter sistemle iş başına gelmiş ve sistemin boşluklarını kullanarak tek adam haline gelmişlerdir. Bugün de hem parlamenter hem de başkanlık sistemiyle yönetilen otoriter yönetimler de demokratik yönetimler de mevcut. Dolayısıyla, yapılması gereken temsilde adaletin sağlanacağı, istikrarın yakalanacağı, yasama, yürütme ve yargının birbirlerinin görev alanlarına müdahale etmeyeceği kaliteli bir demokratik zemini oluşturmaktır. Bu demokratik zemini özgürlükçü, sivil ve demokratik Yeni Anayasa’yla oluşturabiliriz" şeklinde konuştu.

-“TARAFSIZ YARGI TESİS EDİLMESİ”-

Derin devlet oluşumlarının ve darbeci yapıların deşifre edilerek devlet kurumlarından temizlenmesi gerektiğini dile getiren Yalçın, “Her türlü manipülasyona kapalı, bağımsız ve tarafsız yargının mutlaka tesis edilmesi gerekmektedir. Türkiye, 28 Şubat sürecinde olduğu gibi yargının vesayetin emrine girdiği dönemleri yaşamamalıdır. Bu sorun, elimizde dikiş iğnesi sürekli yamaladığımız anayasadan kurtulup yerine yepyeni kumaştan  ve terzisi sivil irade olacak Yeni Anayasa yapılarak çözülebilir. Yeniden Büyük Türkiye’nin vizyon belgesi olacak yeni anayasayı da, hükümet sisteminin şeklini de TBMM ve halkın iradesi belirleyecektir. Son sözü her zaman olduğu gibi milli irade söyleyecektir. Bizlerin görevi daha iyiyi arama ve bulma noktasında katkı sunmaktır" dedi. (ANKA)

(MLT/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@