Memur-Sen\'in derdi Türban ve Karma Eğitimin Kaldırılması

Karma eğitime son verilmesini isteyen Memur-Sen, yeni hükümetten beklentilerini Başbakan’a sundu.

Haberler 15.11.2015, 22:09
Memur-Sen\'in derdi Türban ve Karma Eğitimin Kaldırılması

Mustafa Çakır / Cumhuriyet - Daha önceki birçok önerisi AKP tarafından kabul edilen Memur- Sen, yeni hükümetten beklentilerini de rapor halinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sundu. Memur-Sen, üniformalı memurlara da türban serbestisi istedi. Memur-Sen’in teklifi kabul edilirse asker ve polisler de türban takabilecek. Hâkim ve savcıların türban takabilmeleri de yasal güvenceye alınmış olacak.

Memur-Sen’e bağlı Eğitim- Bir-Sen birçok kez okullarda karma eğitimin kaldırılması talebini gündeme getirirken Memur-Sen de yeni kurulacak hükümetten beklentilerini raporlaştırdı. “64. Hükümetten Beklentiler ve Hükümet Programına Öneriler” başlıklı rapor, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunuldu. Raporda tartışma yaratacak birçok talep yer aldı. Memurların siyaset haklarının yeni anayasada teminat altına alınmasını isteyen Memur-Sen, kılık kıyafet yasaklarının da kaldırılmasını istedi. Memur-Sen “Kılık-kıyafet konusunda sınırlama üreten yönetsel düzenlemeler ile fiili uygulamalara son verileceği ve bu kapsamda üniformalı kamu görevlilerine yönelik başörtüsü yasağı ile erkeklere yönelik kılık-kıyafet yasaklarının kaldırılması ivedilikle gerçekleştirilecek işler kapsamında olduğu ifade edilmelidir” dedi.

Memur-Sen eğitimin de “manevi kalkınma/ahlakilik” temelinde yeniden düzenlenmesini istedi. Ahlak eğitiminin hem ilk hem de orta öğretimde temel bir referans ve hedef alanı olarak belirlenmesini talep eden Memur-Sen, bunun hükümet programında da vurgulanması gerektiğini ifade etti.

Milli kültür istedi

Memur-Sen, kültür politikalarının da yeniden düzenlenmesini istedi. Kültür alanındaki “donuk ve stabil yapının” ortadan kaldırılmasını talep eden Memur-Sen, “Milli kültürün ve buna ilişkin tarihi birikimin yeni dönemde itici güç haline gelmesine de imkân verecek şekilde milli kültür strateji belgesi ve buna ilişkin eylem planı oluşturulacağı noktasında bir irade hükümet programında yer almalıdır” dedi.

Hükümetle imzaladığı toplu sözleşmede memurlara cuma namazı izni isteyen Memur- Sen, raporda da bu talebine yer verdi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@