Memur-Sen\'den Beklenen Seçim Açıklaması

Memur Sendikaları Konfederasyonu’ndan (MEMUR-SEN) yapılan seçim açıklamasında,...

Haberler 02.11.2015, 16:00
Memur-Sen\'den Beklenen Seçim Açıklaması

ANKARA(ANKA)- Memur Sendikaları Konfederasyonu’ndan (MEMUR-SEN) yapılan seçim açıklamasında, “1 Kasım Pazar günü gerçekleşen 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi, süreci ve sonuçlarıyla milletimizin yüksek feraseti ve basiretini bir kez daha tescillediği bir zemin olarak siyasi tarihe kaydedilmiştir’’ denildi.

MEMUR-SEN 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimiyle ilgili yazılı bir basın açıklamasında bulunuldu. Açıklamada, “Milletimiz, 1 Kasım seçimleriyle, 7 Haziran’da gerçekleştirilen 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarını, seçenek ve çözüm üretme mevzisi olarak görülmesi gereken siyaset kurumunun değersizleştirilmesine, milletin ve devletin iç ve dış aktörlerce vesayet çemberine alınmasına, milletin ve iradesinin berhavar edilmesine sermaye yapmak isteyenlere izin vermemiş, izin vermeyeceğini ilan etmiştir’’ görüşlerine yer verildi.

Açıklamada, Türkiye’nin 7 Haziran seçimlerinden sonra siyasi, ekonomik, sosyolojik ve diplomatik bağlamda “kara delikler’’ içine çekilmek istendiği ve bu deliklerin bizzat milletin eliyle kapatılarak bir daha açılmamak üzere mühürlendiği ifade edildi.

7 Haziran seçim sonuçlarıyla siyasi aktörlere “uzlaşma hedefli koalisyon” davetiyesi gönderildiğinin belirtildiği açıklamada şunlar kaydedildi:

“Milletimiz. bu davetiyeyi ‘ideolojilerini dayatma’, ‘hayırları ile milleti yok sayma’ ve ‘sırtını terör örgütlerine yaslama’ merkezli siyaset vizesi olarak kullananlara, 1 Kasım’da önüne konulan demokrasi sandıkları üzerinden kurduğu ‘istikrar temelli konsolidasyon’ ile ‘verdiğim fırsatın tehdide, sağladığım imkanın riske dönüştürülmesine izin vermem’  kararını deklare etmiştir.

1 Kasım seçimlerinin sonuçları, , sonuçlara sevinen ve üzülenler kendi değerlendirmelerini ve bu değerlendirmelere dayalı karar ve uygulamalarını siyasetin kendi kuralları içerisinde hayata geçirecektir. Bu noktada, her siyasi parti kendi iç dinamikleri ile birlikte milletin seçim sonucuyla verdiği mesajı da dikkate almak,  yarına dair siyaset stratejisini, siyasi söylem ve eylemlerini, merkezinde millet ve iradesinin olduğu bir kurguyla belirlemek sorumluluğuyla hareket etmelidir."

-“TEK PARTİLİ HÜKÜMET İDARESİNE SAYGI GÖSTERMEK DEMOKRASİ KÜLTÜRÜNÜN GEREĞİDİR” -

Seçim süreçlerinde seçmen sıfatıyla farklı siyasi partilere ve eğilimlere destek vermek, demokrasinin gereği ve vazgeçilmezi olan tercih özgürlüğü kapsamında olup ayrışma, kutuplaşma, kamplaşma değil bireylerin farklı siyasi partilerde uzlaşma tavrıdır. Bu noktada, seçim sürecinde seçmen sıfatı üzerinden farklı tercihlerde bulunmak demokratik seçme hakkının gereğidir ve saygıya muteberdir. Seçim sonuçlarıyla oluşan “millet iradesine ve oluşacak tek partili hükümet idaresine saygı göstermek de, demokratik olgunluğun, demokrasi kültürünün gereğidir.

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri, Milletin Meclisinin dört partiden oluştuğu, icraatlarıyla milletin beklentilerini karşılama sorumluluğunu üstlenecek hükümetin ise tek partiden oluşacağı bir  siyasi fotoğrafı ortaya koymuştur. Şüphesiz ki; bu sonuç nedenler ve niçinler üzerinden tartışılacaktır."

-“CUMA NAMAZI İÇİN İZİN SÜRESİ ARTIRILMALI’’-

Açıklamada, siyasilere 3. Dönem Toplu Sözleşmenin içeriğinde yer alan çalışma konularındaki uzlaşmayı kazananıma dönüştürmek gibi görevlerin düştüğünün altı çizilerek, “Bugünden itibaren, milletin iktidara taşıdığı siyasi partiye ve siyasi liderlere, milletin muhalefet sorumluluğu yüklediği siyasi partilere ve siyasi aktörlere düşen, terörle, vesayetle, devleti kendi mülküne çevirmekle iştigal edenler istisna olmak üzere herkesi kucaklamak, herkesle kucaklaşmaktır. Kamu görevlilerinin emeğini daha değerli kılma, ekmeğini daha da artırma çabasını kuşanmaktır. Cuma Namazı için izin süresinin arttırılması, sözleşmeli ve 4/C’lilerin kadroya geçişi, ek gösterge adaletsizliklerinin düzeltilmesi, silahlı kuvvetler ve emniyet bünyesindeki sivil memurların mağduriyetlerinin giderilmesi başta olmak üzere 3.Dönem Toplu Sözleşmenin içeriğinde yer alan çalışma konularındaki uzlaşmayı kazananıma dönüştürmektir. Demokratik hukuk devleti noktasında sırtımızda kambur olan kamu görevlilerine yönelik grev ve siyaset yasaklarını sona erdirmektir. Türkiye’yi çözümlerle buluşturmak, buzdolabına konan Çözüm Sürecini, doğru muhataplarla beklenen sonuca ulaştırmaktır. Suriye’deki vahşeti, Mısır’daki cinneti bitirecek ulusalüstü diplomasi ataklarını başlatmaktır. Filistin’i zulümden, Mescid-i Aksa’yı işgalden kurtaracak uluslararası aklı ve insani ahlakı oluşturmaktır" denildi.(ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@