Memur-Sen Kamu Çalışanlarına 2 Saatlik Cuma Namazı İzni İstedi

Sen, kamu görevlileri için Cuma namazı izni verilmesini de istedi.

Haberler 30.07.2015, 13:16
Memur-Sen Kamu Çalışanlarına 2 Saatlik Cuma Namazı İzni İstedi

ANKARA(ANKA) – Geçtiğimiz hafta Toplu Sözleşme tekliflerini açıklayan Memur-Sen, kamu görevlileri için Cuma namazı izni verilmesini de istedi.

Memur-Sen’den yapılan açıklamada, toplu sözleşme teklifleri arasında kamu görevlilerinin günlük çalışmaya ara verme süresinin (öğlen arası) Cuma günleri için, Cuma Namazı vaktini de içine alacak şekilde 2 saat olarak uygulanmasına da yer verdiğini bildirdi.

Açıklamada, kamu görevlilerinin Cuma namazı konusunda yaşadıkları sıkıntıyı gidermek için toplu sözleşme tekliflerine, Cuma Namazı vakti İzin süresi konusunun da eklendiği belirtilerek, “Teklif, kamu görevlilerinin günlük çalışmaya ara verme süresinin (öğlen arası) Cuma günleri için, Cuma Namazı vaktini de içine alacak şekilde 2 saat olarak uygulanmasını içeriyor. Memur-Sen, üyelerinin istekleri ve kamu görevlilerinin beklentileri doğrultusunda Toplu Sözleşme teklifleri arasında, anayasal hakları kapsamındaki Din ve vicdan hürriyeti, İbadet hürriyeti ve Siyaset (Seçme-Seçilme) Haklarına da yer vererek bu hakların kamu görevlilerin açısından da teminat altına alınmasını istedi” denildi.

-3. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNDE KILIK KIYAFET ÖZGÜRLÜĞÜ MASADA OLACAK-

3.Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde kamu görevlilerin kılık kıyafet özgürlüğüne ilişkin olarak yeni bir teklif sunulacağı belirtilen açıklama şöyle:

“Memur-Sen, ‘Kamu görevlileri,  Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik hükümlerinde başta başörtüsü olmak üzere kılık-kıyafet yasağı sonucu doğuran ve evrensel hukukun, insan onurunun ve temel özgürlüklerin ruhuna aykırı hükümlere tabi olmaksızın özgür tercihleriyle belirledikleri kılık-kıyafetle kamu hizmeti sunabilirler. Bu hakkın kullanılmasında, bağlı bulunan bakanlık, yargı organları ve benzeri çerçevede görev yapılan kurum dahil olmak üzere unvan, kadro, mesleğin niteliği ve benzeri sebeplere dayalı ayırım ve sınırlama yapılama’ teklifini de masaya yatıracak. Memur-Sen, 2013 yılında özgürlük için 12 milyon imza toplayarak bu yönde adımlar atmıştı. Bu teklifler de darbe ürünü kılık kıyafet yönetmeliğini bütünüyle ortadan kaldıracak. (ANKA)

Yorumlar (1)
ali 5 yıl önce
maaşa zam vermezler ancak bunu hemen verirler nasılsa sermayeden kaybı yok maliye bakanının
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@