Memur-sen ile ilgili inanılmaz şeyler yazdı

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu toplu sözleşme ve Memur-Sen ile ilgili öyle şeyler yazdı ki...

Sendika 23.08.2017, 20:53
Memur-sen ile ilgili inanılmaz şeyler yazdı

Birkaç lira ve yarım puan için…

Sarı sendika nedir bilir misiniz? İşverenin gizliden denetiminde bulunan sözde sendikaya denir. Yapay zekâ sendikadır. Ciddi ciddi pazarlık yapıyormuş havası doğurur. Pazarlık sonucunda havasını alır. Başarı gibi gösterir. Müjdeyi verir.

Memur olunca işveren kim oluyor? Hükümet! Memurlar iki senede bir hükûmetle pazarlığa tutuşuyorlar. Bütün memur ve emeklileri temsilen, Memur-Sen masaya oturuyor.

Memur-Sen kim? İktidarın arka bahçesi… Sendikanın üye sayısı 2002 yılında 41 bin civarındayken, AKP iktidarıyla birlikte 997 bine fırladı. Önceki başkanı İktidar partisinden milletvekili oldu. Sıra yenisinde…

* * *

Diyanet hariç hiçbir yerde hatırı sayılır bir örgütlenmesi yokken, bugün en fazla üyeye sahip konfederasyon sıfatıyla pazarlık hakkı Memur-Sen'e tanındı. Sendika değil adeta İktidar Partisi'nin bir kolu… Seçim olmadan Erdoğan'ı cumhurbaşkanı ilan etmişti. Referandumda 81 ilde, alanlarda “Evet” kampanyası yürüttü. AKP'nin verdiği her emri layıkıyla yerine getirdi.

Haliyle semeresini aldı. Bu yılın başı… SGK müdürlük sınavına 1200 kişi başvuruyor. Sözlü sınavı 125 kişi kazanıyor. Kazananların 124'ü Memur-Sen üyesi… Öylesine parlak, zekâ fışkıran bir topluluk kendileri…

Peki, toplu sözleşme pazarlıklarında ne yaptı? İktidar ilk 2018 için altışar aylık yüzde 3.5 + yüzde 3.5 zam teklif etti.

Memur-Sen, 2018'in ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6 zam talep etti ve farklı sonucu asla kabul etmeyeceklerini, teklife kapalı olduklarını söyledi. Bu rakamı da AKP'nin 16'ncı kuruluş yıldönümüne bağladı. Sempatiklik yaptı! Sonuç olarak AKP'nin yaptığı 2018 yılının ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için ise yüzde 3.5 zam teklifi kabul edildi.

Pazarlığa bakar mısınız? Onca esip gürleme, mücadele “yarım puan” içinmiş!

Neyse ki memur olmuşlar. Bu pazarlık becerisiyle ticaret hayatlarında gün yüzü görmezlerdi.

* * *

Nitekim bu Memur-Sen, 2013 yılında toplu sözleşme masasında işverenin önerdiğinden daha az zam istemek gibi sendikacılık tarihine geçen bir eyleme imza attı. Hükümetin verdiği 223 lira zamma karşı Memur-Sen net 123 lirada ısrar etti. Kabul da ettirdi!

Grev hakkının olmadığı sendikal bir pazarlığın sonu hüsrandır. Zira pazarlığın da, zamların da hiçbir anlamı yok. Hükümetin kabul edilen zam teklifi enflasyonun altında bir düzeyde…

Dolayısıyla memur, iki yıl boyunca açıklanan enflasyon kadar zam alacak. Her yıl ikinci altı aylarda gelen zamlar zaten memur vergi dilimine girdiği için eline geçmeden buharlaşacak…

Yarım puanlık sendikanın tüm derdi İktidar şakşakçılığı olacak.

Yorumlar (7)
sen 3 yıl önce
yorum yok herşey ortada
Mehmet 3 yıl önce
Grev hakkı olabilmesi için işvereninde lokavt hakkı olması lazım. Kendimizi kandırmayalım. Sendikaların hepsi aynı bugün masada Kamusen veya Kesk olsaydı hiçbirşey değişmeyecekti. Şov yapmaya gerek yok. Madem zammı beğenmedin o zaman sen çıkaydın meydana gösterini, eylemini yapaydın.Göstermelik söylemlerle şov yapmayın Allah aşkına buyrun meydan sizin eylemde eylem, gösteriyse gösteri canınız ne istiyorsa yapın.
halit kaplan 3 yıl önce
ya Allahdan korkun hıc vıcdan yokmu bırde 200 kusur maddede basarı sagladık dıye konusuyorsunuz emeklı memur ıcın yuzdelıklerın dısında ne aldınız her halde sızde otekı baskan gıbı m vekıllıgını garantıledınız yazıklar olsun sıze.
Mehmet Demiral 3 yıl önce
O kadar kolay değil. Meydanlarda coplar, biber gazları ne olacak? Siz bile bile demogoji yapıyorsunuz. İktidarı yalamak için yapmayacağınız yalakalık kalmamış. Tarihe sizi de yazacaklar.
Cihat Dağ 3 yıl önce
Hala şakşakçılık mı???
Ahmet 3 yıl önce
Mehmet bey bak haberi okumuyon heralde mensubu olduğun sendika 223 lira yerine 123 liraya vekilliğe satıldi memur diyo masaya oturan sendikaysa eylem der grev der 0.5 e dunden razi olup madada tiyatro oynamaz sizde baskaniniz gibi kameralari karsiya alin iyi cikiyomu panpa deyin sizi fareye benzetenlerle iyi yolculuklar karanlik pis delhizlerde size
Atakan 3 yıl önce
Hala boş boş savunan var. Alma zammı, kabul etme o zaman. Paraya ihtiyacın yoksa, hayrına çalışıyorsan bağışla maaşını. Benimkine de ben karar vereyim.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@