Memur-Sen İktidarla karşı karşıya....

Memur-Sen belki de tarihinde ilk kez hükümet ile karşı karşıya kaldı. Protesto edecekler....

Sendika 24.05.2017, 22:47
Memur-Sen İktidarla karşı karşıya....

Memur-Sen'den ÇSGB Önünde Protesto Eylemi

Bir milyon üyesiyle Türkiye'nin en büyük emek hareketi olan Memur-Sen, ILO Çalışma Konferansı’nda çalışanları temsil etmeye hak kazanmasına rağmen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın teammüleri hiçe sayarak Türk-İş'de karar kılması tepkileri beraberinde getirdi. 

Bugüne kadarki yerleşik uygulama ILO'da temsil yetkisinin Memur-Sen'e ait olmasını gerektirirken ÇSGB'nin kararı tartışmaları beraberinde getirdi. ILO Anayasası "Bu Hak Memur-Sen'in" derken ÇSGB'nin aksi uygulaması kafaları karıştırdı. ILO Anayasası ve Türkiye'nin geçmiş dönem uygulamaları en çok üyeye sahip konfederasyon konumundaki Memur-Sen'in, ILO delegesi olarak belirlenmesini zorunlu kılıyor. Bakanlık, buradan hareketle 10 Mayıs tarihli yazısında bu zorunluluk gereğince delegeliğin Memur-Sen'de olduğunu konfederasyonlara bildirmişti. Son süreçte ise kararından vazgeçmesi Memur-Sen'i hareketlendirdi.

Memur-Sen yarın ÇŞGB'nin ILO kararını protesto etmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde bir araya gelecek. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın bakanlık önünde saat 12.30'da gerçekleştireceği basın açıklamasına yönetim kurulu üyeleri, bağlı sendikaların genel başkanları,  yöneticileri, temsilcileri ve üyelerin katılması bekleniyor.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@